• Data: 2024-03-15 • Autor: Katarzyna Nosal
Moja ciotka niedługo wychodzi za mąż. Wcześniej jednak sporządziła testament, w którym swoje mieszkanie zapisała mojej córce. W związku z tym chciałabym się dowiedzieć: Czy testament sporządzony przed ślubem pozostaje ważny? Czy współmałżonek dziedziczy majątek osobisty drugiego współmałżonka? Czy intercyza może coś tu zmienić? Czy po śmierci żony mąż będzie miał prawo do zachowku? Czy można się przed tym zabezpieczyć?
Pani pytanie dotyczy zarówno tematu małżeńskich ustrojów majątkowych, jak i spadkobrania w małżeństwie. Zacznę od przedstawienia pierwszej problematyki, potem drugiej, a następnie podpowiem, co można zrobić w Pani przypadku.
Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (w skrócie: K.r.o.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
Do majątku osobistego każdego z małżonków należą:
Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością ustawową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego oraz do korzystania z nich w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez drugiego małżonka.
Mieszkanie osoby, która zamierza wstąpić w związek małżeński, stanowi zatem jego majątek osobisty, do którego nowy współmałżonek nie ma żadnych praw własnościowych. Oznacza to, że przy okazji ewentualnego rozwodu mieszkanie nie będzie podlegało podziałowi. Współmałżonek nie może dysponować tym majątkiem, a po jego śmierci nikt z jego rodziny nie będzie dziedziczył mieszkania czy jego udziału. Mieszkanie należy tylko i wyłącznie do małżonka, który nabył je przed wstąpieniem w związek małżeński (czyli Pani ciotki).
Zobacz również: Testament na małżonka
Aby uzyskać taki stan, nie ma potrzeby zawierać umowy majątkowej (intercyzy). Intercyza nie uchroni też przed dziedziczeniem majątku osobistego współmałżonka.
Przepisy Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.) regulują sprawę dziedziczenia w ten sposób, że dziedziczeniu podlegają wszystkie składniki majątku osoby zmarłej, niezależnie od chwili jego nabycia. Majątek osobisty będzie zatem podlegał dziedziczeniu przez spadkobierców żyjących w chwili śmierci właściciela. Intercyza nie dotyczy kwestii dziedziczenia.
Podstawową regułą dziedziczenia jest to, że dziedziczą określone grupy spadkobierców w ustalonej przez prawo kolejności. W przypadku tu opisanym zastosowanie będzie miał art. 931 K.c., który stanowi że: „W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych”.
Współmałżonek nie może dziedziczyć tylko w dwóch przypadkach. Art. 940 K.c. ustala, że: „Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku”.
Drugą sytuacją, w której małżonek nie będzie dziedziczył, będzie ustalenie, że jest on niegodny dziedziczenia. Ta instytucja przewidziana jest w art. 928 K.c. Spadkobierca może być uznany przez sąd za niegodnego, jeżeli:
Spadkobierca niegodny zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jak by nie dożył otwarcia spadku.
W każdym pozostały przypadku nowy małżonek, będący małżonkiem w chwili śmierci współmałżonka, dziedziczy po nim, niezależnie od tego, kiedy został zgromadzony majątek zmarłego. Oczywiście jest to sytuacja odnosząca się do dziedziczenia ustawowego. Spadkodawca może bowiem dokonać zmian w tych regułach poprzez rozrządzenie swoim majątkiem na wypadek śmierci w drodze testamentu. Testament może być sporządzony pisemnie, osobiście przez spadkodawcę lub przed notariuszem. Oczywiście istnieją także testamenty szczególne (w tym ustny), o które jednak Pani nie pyta.
Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Ważne, by w chwili sporządzenia testamentu miał on pełną zdolność do czynności prawnych, był świadomy swoich decyzji. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:
Zobacz również: Dziedziczenie po mężu a jego majątek osobisty
Testament obowiązuje od chwili jego sporządzenia, dlatego bardzo ważne jest, aby zawierał datę lub takie określenie, które pozwoli na ustalenie czasu, w którym został sporządzony. Art. 946 K.c. stanowi, że odwołanie testamentu może nastąpić bądź w ten sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament, bądź też w ten sposób, że w zamiarze odwołania testament zniszczy lub pozbawi go cech, od których zależy jego ważność, bądź wreszcie w ten sposób, że dokona w testamencie zmian, z których wynika wola odwołania jego postanowień.
Jeżeli spadkodawca sporządził nowy testament, nie zaznaczając w nim, że poprzedni odwołuje, ulegają odwołaniu tylko te postanowienia poprzedniego testamentu, których nie można pogodzić z treścią nowego testamentu. Dopóki więc spadkodawca nie zmieni testamentu lub nie odwoła go we właściwy sposób, jego decyzje pozostają w mocy. Kodeks cywilny nie przewiduje, by zawarcie nowego związku małżeńskiego czy urodzenie się nowego dziecka z mocy prawa zmieniało treść testamentu lub w inny sposób wpływało na jego ważność.
W tym konkretnym przypadku pisemny, własnoręczny testament sporządzony na rzecz członka rodziny przed zawarciem nowego związku małżeńskiego nadal będzie więc obowiązywał po zawarciu małżeństwa. W ten sposób nowy małżonek zostanie wyłączony od dziedziczenia, jednak pozostanie mu uprawnienie do zachowku. Tego stanu także nie można wyłączyć poprzez intercyzę, bo dotyczy ona tylko sytuacji majątkowej małżonków w trakcie życia.
Od zachowku można wyłączyć jedynie przez wydziedziczenie, ale ku temu muszą zaistnieć określone przesłanki. Art. 991 K.c. wyjaśnia instytucję zachowku w następujący sposób:
„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).
§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.
Z art. 1008 K.c. wynika, że spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:
Nawet zatem jeśli między małżonkami istnieje rozdzielność majątkowa lub chodzi o majątek osobisty współmałżonka, a małżonek ustanowił w testamencie spadkobiercę innego niż współmałżonek, pozostającemu przy życiu małżonkowi przysługuje prawo do zachowku, chyba że został wydziedziczony.
Reasumując:
Zobacz również: Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu a dziedziczenie
Aby jednak uniknąć sytuacji opisanej w ostatnim punkcie, można ze współmałżonkiem zawrzeć umowę o zrzeczenie się dziedziczenia. Zgodnie z art. 1048 K.c. spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej. Zrzekający się oraz jego zstępni, których obejmuje zrzeczenie się dziedziczenia, zostają wyłączeni od dziedziczenia, tak jakby nie dożyli otwarcia spadku. Zrzeczenie się dziedziczenia może być uchylone przez umowę między tym, kto zrzekł się dziedziczenia, a tym, po kim się dziedziczenia zrzeczono. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Ponieważ zrzekający się traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), nie może rościć sobie pretensji do zachowku, ponieważ zachowek przysługuje tym, którzy dziedziczyliby z ustawy. Z ustawy dziedziczą żyjący w chwili śmierci spadkodawcy.
Przypadek Anny i Marka Anna i Marek pobrali się, nie wiedząc, że Marek kilka lat wcześniej sporządził testament, w którym cały swój majątek, w tym mieszkanie i oszczędności, zapisał swojej siostrze. Po śmierci Marka, Anna była zaskoczona, gdy dowiedziała się, że nie dziedziczy po mężu majątku, który przypuszczała, że będzie wspólny. Dopiero wtedy zrozumiała, jak ważne jest omówienie kwestii majątkowych i testamentowych przed ślubem.
Historia Jakuba i Ewy
Jakub przed ślubem sporządził testament, w którym jako jedyną spadkobierczynię wskazał swoją córkę z pierwszego małżeństwa. Po ślubie z Ewą nie zdecydował się na zmianę tego dokumentu, wierząc, że miłość i zaufanie w małżeństwie to wystarczająca gwarancja dla przyszłości. Niestety, po jego niespodziewanej śmierci, Ewa stanęła przed wyzwaniem prawnym dotyczącym jej prawa do części majątku, który była przekonana, że jest wspólny.
Dylemat Tomasza i Katarzyny
Katarzyna, będąc świadoma konsekwencji testamentu sporządzonego przed ślubem, zasugerowała
Tomaszowi podpisanie intercyzy, aby chronić swoje indywidualne interesy majątkowe. Tomasz, który przed ślubem zapisał znaczną część swojego majątku bratu, zgodził się na to rozwiązanie. Dzięki temu, po jego śmierci, majątek, który był przedmiotem testamentu, przeszedł do brata, natomiast reszta majątku została rozdzielona zgodnie z ustaleniami intercyzy, co zapewniło Katarzynie finansowe bezpieczeństwo i spokój.
Testament sporządzony przed ślubem zachowuje swoją ważność, co może prowadzić do niespodziewanych konsekwencji dla współmałżonka. Ważne jest, aby przed zawarciem związku małżeńskiego para omówiła swoje plany dotyczące majątku i rozważyła możliwość aktualizacji testamentu lub podpisania intercyzy, by zapewnić, że obie strony są zabezpieczone i ich intencje dotyczące dziedziczenia są jasno określone.
Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w sporządzaniu pism, by upewnić się, że Twoje sprawy testamentowe i majątkowe są właściwie zabezpieczone. Nasz zespół ekspertów jest tutaj, aby pomóc Ci w każdym kroku. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika