Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Zrzeczenie się spadku po czasie

• Autor: Katarzyna Bereda

Czy mam jeszcze szanse na zrzeknięcie się spadku w imieniu córki, gdy minął już czas na złożenie rezygnacji? 6 miesięcy minęło w czerwcu. Ja zrzekłam się spadku po zmarłym na sprawie sądowej i myślałam, że tak będzie również w sprawie córki, że dostanę wezwanie do sądu. Dopiero po moim zapytaniu, jak wygląda sprawa, otrzymałam informację, że powinnam się zrzec w przeciągu 6 miesięcy u notariusza. Czego niestety nie uczyniłam. A nie chce przejmować tego spadku. Moja ciotka, siostra babci, chce ten spadek przejąć. Czy istnieje możliwość, abym się zrzekła jeszcze na jej korzyść? Nadmienię, że nie otrzymałam żadnego oficjalnego pisma z sądu, tylko zostałam pouczona na sali sądowej. Czy możliwe jest odrzucenie spadku po czasie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zrzeczenie się spadku po czasie

Uchylenie się od skutków prawnych

Jeżeli spadek wynosi raczej same pasywa, a żadnych aktyw i nie wiedziała Pani o tym, że istnieje jakieś zadłużenie, proponuję skorzystać z instytucji uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie. Należy bowiem wskazać, iż oświadczenie w zakresie przyjęciu lub odrzucenia spadku należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o powołaniu do spadku.

Powinna więc Pani w imieniu dziecka odrzucić spadek w terminie 6 miesięcy od odrzucenia spadku przez Panią. W Pani przypadku natomiast doszło do przekroczenia terminu 6 miesięcznego na odrzucenie spadku.

Sytuacja jest jednak do odratowania, albowiem należy złożyć jak najszybciej do sądu rejonowego miejsca zamieszkania wniosek o zatwierdzenie i przyjęcie oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia o odrzuceniu nie złożonego w terminie, a więc najprościej rzecz ujmując przywrócenia terminu do odrzucenia spadku w imieniu dziecka.

Zgodnie z treścią art. 1019 Kodeksu cywilnego:

„§ 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:

1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;

2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.

§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.

§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd”.

Zobacz również: Wniosek o przywrócenie terminu odrzucenia spadku

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Błąd a odrzucenie spadku po terminie

W myśl wyraźnego brzmienia art. 1019 także błąd może być podstawą do uchylenia się przez spadkobiercę od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Nieistotne jest, czy uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia złożonego pod wpływem błędu lub groźby następuje przed, czy po stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowaniu APD albo wydaniu EPS, a także to, czy następuje przed, czy po dokonaniu działu spadku (zob. np. uchwała SN z 6.6.2007 r., sygn. akt III CZP 53/07). Jak wskazano w postanowieniu SN z 6.7.2012 r. (sygn. akt V CSK 313/11, Legalis), „rozstrzygnięcie sądu spadku w przedmiocie zatwierdzenia oświadczenia spadkobiercy o uchyleniu się od skutków prawnych niezachowania terminu do odrzucenia spadku (art. 1019 § 2 i 3 KC) ma w tym zakresie samodzielny charakter”.

Przeczytaj też: https://www.odpowiedziprawne.pl/-odrzucenie-spadku

Wniosek do sądu

Z uwagi na powyższe, powinna Pani złożyć wniosek o uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia w terminie oświadczenia woli o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka z jednoczesnym oświadczeniem o odrzuceniu spadku.

Wniosek taki wraz z oświadczeniem należy złożyć w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania dziecka, a więc tam gdzie do tej pory załatwiała Pana sprawę w zakresie wyrażenia zgody na odrzucenie spadku. We wniosku proszę wskazać np. iż nie miała Pana świadomości konieczności odrzucenia spadku także przez dziecko, a ponadto nie miała Pani świadomości istnienia zadłużenia po stronie spadkodawcy, co uniemożliwiło Pani złożenie takiego oświadczenia w terminie. Jeżeli sąd zatwierdzi ten wniosek, to dziecko nie przejmie spadku spadkodawcy – po złożeniu wniosku sąd wyznaczy rozprawę i jeszcze dopyta Panią w tym zakresie.

Zobacz również: Czy sąd ma obowiązek powiadomić o nabyciu spadku?

Wykazanie braku wiedzy przed sądem

Uwzględnienie wniosku zależy od akceptacji sądu, dlatego musi Pani wykazać, iż błędnie nie miała Pani świadomości istnienia zadłużenia. Jeżeli nie złożyła Pani jeszcze wniosku o wykonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka w sądzie rejonowym wydział rodzinny miejsca zamieszkania dziecka, to również taki wniosek należy złożyć, albowiem w przypadku małoletniego dziecka, sąd musi wyrazić zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka. Dla szybkości postępowania proponuję złożyć te dwa wniosku jednocześnie.

Zobacz również: Jak zrzec się spadku po ojcu?

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »