• Data: 2024-05-16 • Autor: Iryna Kowalczuk
Jestem spadkobiercą części mieszkania. Jak swoją część spadku mogę przekazać w darowiźnie mamie? Jakie dokumenty będą potrzebne u notariusza?
Jestem spadkobiercą części mieszkania. Jak swoją część spadku mogę przekazać w darowiźnie mamie? Jakie dokumenty będą potrzebne u notariusza?
Jak wskazuje art. 1051 Kodeksu cywilnego (w skrócie: K.c.), spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części. To samo dotyczy zbycia udziału spadkowego.
Z powyższego przepisu wynika, że spadkobierca może zbyć udział w spadku na rzecz dowolnej osoby. W szczególności można spadek sprzedać, podarować, zamienić.
Stosownie do art. 1052 § 1 K.c. umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do zbycia spadku przenosi spadek na nabywcę, chyba że strony inaczej postanowiły.
Art. 1052 § 2 K.c. wskazuje, że jeżeli zawarcie umowy przenoszącej spadek następuje w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy zobowiązującej do zbycia spadku, ważność umowy przenoszącej spadek zależy od istnienia tego zobowiązania.
Jeżeli więc zawrze Pana mama np. umowę darowizny udziału w spadku z Panem, który to nabył udział w spadku w wyniku dziedziczenia po Pańskiej babci, to wówczas wszystkie udziały w przedmiotach, które przypadły Panu w wyniku dziedziczenia (np. udziały w nieruchomościach), przypadną nabywcy – czyli Pana mamie.
Zobacz również: Zrzeczenie się spadku po ojcu na rzecz matki
Umowa zobowiązująca do zbycia udziału w spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku (art. 1052 § 3 K.c.). Zbycie spadku, a także udziału w spadku bez zachowania formy notarialnej (np. w formie pisemnej) jest nieważne.
Zgodnie z art. 1053 K.c. nabywca spadku (udziału w spadku) wstępuje w prawa i obowiązki spadkobiercy. Oznacza to, że przejmie Pana mama od spadkobiercy zmarłego, czyli od Pana, wszystkie prawa i obowiązki, jakie na Panu ciążą z tytułu spadkobrania.
Jeżeli zmarła babcia pozostawiła prócz aktywów również długi, to należy brać pod uwagę art. 1055 § 1 K.c., zgodnie z którym nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna.
Jak wynika z powyższego, może Pana mama już teraz nabyć nieodpłatnie od Pana udział w spadku.
Opłaty notarialne uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564 ze zm.).
Mając na względzie przepisy tego aktu prawnego, należy wskazać, że maksymalna opłata notarialna za sporządzenie aktu dokumentującego zbycie udziału w spadku będzie uzależniona od wartości tego zbywanego udziału.
Maksymalna stawka wynosi od wartości:
Do powyższych stawek należy dodać 23% podatku VAT. Jak wskazuje tytuł rozporządzenia, wskazane są w nim stawki maksymalne. Można pertraktować z notariuszem, aby pobrał niższą opłatę.
Poniżej przedstawiam ogólny wykaz dokumentów, które będą potrzebne przy darowiźnie (dotyczy to również darowizny udziału spadkowego):
Po przeanalizowaniu wskazanych wyżej dokumentów może się okazać, że konieczne będzie przedłożenie jeszcze innych. Jako przykład mogę podać tutaj sytuację, w której nabycie nieruchomości nastąpiło w drodze dziedziczenia lub zasiedzenia – wówczas notariusz ma obowiązek zażądać przedłożenia mu zaświadczenia naczelnika właściwego urzędu skarbowego dotyczącego kwestii rozliczenia podatku od spadków i darowizn.
Radzę zatem udać się do notariusza przynajmniej z dokumentami wymienionymi w pierwszych dwóch pozycjach – po ich analizie notariusz powie Panu, jakie inne będą jeszcze wymagane.
Zobacz również: Czy otrzymany spadek można darować?
Przekazanie mieszkania po babci
Anna odziedziczyła po swojej babci 50% udziału w mieszkaniu. Postanowiła przekazać cały swój udział w darowiźnie swojej mamie, Marii. Aby to zrobić, Anna i Maria udały się do notariusza, aby sporządzić akt notarialny darowizny. Notariusz poprosił o odpis z księgi wieczystej mieszkania, akt poświadczenia dziedziczenia oraz zaświadczenie z urzędu skarbowego o niezaleganiu z podatkiem od spadków. Po przedstawieniu wszystkich wymaganych dokumentów, notariusz sporządził akt darowizny, przekazując tym samym wszystkie prawa i obowiązki związane z udziałem w mieszkaniu od Anny do Marii.
Darowizna części domu rodzinnego
Tomasz, posiadając 1/3 udziału w domu rodzinnym po zmarłym ojcu, zdecydował się przekazać swój udział matce, która posiadała już pozostałe 2/3. Aby formalizować darowiznę, Tomasz z matką odwiedzili notariusza, który wymagał podania danych osobowych, dowodu nabycia spadku (akt poświadczenia dziedziczenia), oraz odpisu z księgi wieczystej nieruchomości. Notariusz przygotował akt darowizny, przez co matka Tomasza stała się jedynym właścicielem całego domu. Tomasz był zobowiązany również upewnić się, że wszystkie obowiązki podatkowe związane z przekazanym udziałem zostały spełnione.
Darowizna udziału w nieruchomości inwestycyjnej
Ewa, będąc współwłaścicielką nieruchomości inwestycyjnej z bratem, zdecydowała się przekazać swój 50% udział w nieruchomości swojej mamie, Halinie, w formie darowizny. Przed wizytą u notariusza, Ewa zebrała wszystkie niezbędne dokumenty, w tym odpis z księgi wieczystej, dokument potwierdzający nabycie udziału (np. akt notarialny darowizny od brata), oraz zaświadczenie o braku zaległości podatkowych. U notariusza, po przedstawieniu wszystkich wymaganych dokumentów, został sporządzony akt darowizny, dzięki czemu Halina nabyła udziały Ewy, stając się współwłaścicielem nieruchomości. Ewa zadbała również o to, by informacja o przekazaniu udziału została odpowiednio zaktualizowana w księdze wieczystej.
Przekazanie udziału w spadku, takiego jak część mieszkania, w darowiźnie mamie wymaga formalności notarialnych i przygotowania odpowiednich dokumentów. Ważne jest, aby znać wymogi prawne i zebrać niezbędne akta, takie jak odpis z księgi wieczystej, dokumenty potwierdzające nabycie spadku, oraz zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, aby proces darowizny przebiegł sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Potrzebujesz pomocy w przekazaniu udziału w spadku w darowiźnie? Nasz zespół doświadczonych prawników oferuje profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Skontaktuj się z nami, aby uczynić ten proces szybkim i bezproblemowym. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika