Dziedziczenie w małżeństwie bezdzietnym

• Autor: Iryna Kowalczuk

Jestem w związku małżeńskim od 30 lat, wspólnie z mężem wybudowaliśmy dom. Razem z nami mieszka moja mama (wdowa), która dołożyła się do budowy. Jesteśmy bezdzietnym małżeństwem. Mąż ma brata, który ma dwoje dzieci, i bezdzietną siostrę. Ojciec męża żyje. Ja natomiast jestem jedynaczką. Mam pytanie: czy po śmierci męża całą nieruchomość odziedziczę ja i odwrotnie – po mojej śmierci mąż? Nie mamy z mężem sporządzonego testamentu.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie w małżeństwie bezdzietnym

Dziedziczenie w przypadku bezdzietnego małżeństwa

Kodeks cywilny (K.c.) w części dotyczącej spadków ustala reguły zarówno dziedziczenia ustawowego, jak i na podstawie testamentu.

Według art. 93 § 1 K.c. – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych.

W przypadku braku dzieci (zstępnych) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W sytuacji braku dzieci i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

 

Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

W przypadku braku dzieci spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

Te reguły dotyczą jedynie sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. W przeciwnym wypadku dziedziczenie następuje zgodnie z treścią rozrządzenia testamentowego. Tutaj spadkodawca ma pełną swobodę. Może wskazać jednego lub kilku spadkobierców. Jeżeli spadkodawca powołał do spadku lub do oznaczonej części spadku kilku spadkobierców, nie określając ich udziałów spadkowych, dziedziczą oni w częściach równych.

Zobacz również: Testament wzajemny

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Spisanie testamentów wzajemnych miedzy małżonkami

Spadkodawca może ustalić tzw. podstawienie, czyli powołać spadkobiercę testamentowego na wypadek, gdyby inna osoba powołana jako spadkobierca ustawowy lub testamentowy nie chciała lub nie mogła być spadkobiercą (podstawienie).

Jeżeli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w przypadku braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów. Jest to tzw. przyrost, którego działanie można wyłączyć przez wyraźną informację w testamencie, wówczas udział takiego spadkobiercy przypada spadkobiercom ustawowym.

Jeśli jedyny ustalony w testamencie spadkobierca nie dożył otwarcia spadku, w jego miejsce wchodzi spadkobierca podstawiony albo spadkobiercy ustawowi, jeśli podstawienia nie było.

Reasumując, radziłabym Pani i mężowi spisać oddzielne testamenty na wypadek swojej śmierci, gdyż przy braku dzieci po śmierci małżonka spadek nie przypada w całości na rzecz drugiego małżonka. Dlatego też może zaistnieć sytuacji, że np. będzie Pani dziedziczyć spadek po śmierci męża w zbiegu z rodzeństwem męża. Tak będzie w sytuacji Pani męża. Zatem jedynie testament, w którym Pani powoła do dziedziczenia po sobie męża, a mąż w swoim testamencie powoła Panią, sprawi, że wyłącznie Pani i mąż będziecie jedynymi spadkobiercami po śmierci współmałżonka.

Zobacz również: Kolejność dziedziczenia po wujku

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Dziedziczenie w przypadku śmierci męża

Po śmierci męża, jeśli nie sporządziliśmy testamentu, zgodnie z prawem dziedziczenia ustawowego, będę dziedziczyć jego część majątku razem z jego rodziną. Jego brat, który ma dzieci, może mieć prawo do części spadku, a ja będę musiała dzielić się nieruchomością z jego rodziną, mimo że razem z mężem zbudowaliśmy ten dom.

 

Dziedziczenie w przypadku śmierci żony

Jeżeli to ja bym zmarła jako pierwsza, mój mąż będzie dziedziczył po mnie, ale nie całość majątku. Jeśli nie zostanie sporządzony testament, jego spadkobiercami staną się także moi rodzice, co oznacza, że mąż nie otrzyma całego majątku, który wspólnie ze mną wybudował.

 

Rola testamentu w zabezpieczeniu majątku

Aby upewnić się, że po naszej śmierci całość majątku dziedziczyć będzie tylko małżonek, warto spisać testamenty wzajemne. W takim przypadku ja mogę w testamencie powołać męża jako jedynego spadkobiercę, a mąż może uczynić to samo. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nasza rodzina rozszerza się o inne osoby.

Podsumowanie

Dziedziczenie w małżeństwie bezdzietnym może prowadzić do nieoczekiwanych komplikacji, jeśli nie sporządzimy testamentu. Zgodnie z przepisami prawa, po śmierci jednego z małżonków, spadek nie zawsze przypadnie wyłącznie drugiemu małżonkowi, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi rodzina zmarłego. W takich przypadkach, dziedziczenie obejmuje również rodziców czy rodzeństwo zmarłego, co może skomplikować podział majątku. Aby uniknąć tych trudności, małżonkowie powinni rozważyć spisanie testamentów, które zapewnią, że po ich śmierci całość majątku przejdzie na drugiego małżonka.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci rozwiać wątpliwości związane z dziedziczeniem, spadkami oraz sporządzaniem testamentów. Nasze usługi są dostępne wygodnie online, dzięki czemu możesz skonsultować się z prawnikiem bez wychodzenia z domu. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego majątku i podejmij świadome decyzje prawne. Skontaktuj się z nami już teraz, aby uzyskać indywidualną pomoc dopasowaną do Twojej sytuacji.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl