Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Testament wzajemny bezdzietnego małżeństwa

• Autor: Marek Gola

Czy jeśli małżonkowie bezdzietni przepisaliby cały majątek spadkowy testamentem wzajemnym na siebie, to czy zamknie to całym rodzinom małżonków możliwość domagania się wszelkich roszczeń od tego z małżonków, który by pozostał?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Testament wzajemny bezdzietnego małżeństwa

Rozrządzenie majątkiem na wypadek śmierci przez bezdzietne małżeństwo

W pierwsze kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż w przypadku braku testamentu zastosowanie znajdzie przepis art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W tej sytuacji, by wykluczyć dziedziczenie ustawowe, zarówno Pani, jak i Pani mąż winniście Państwo, lecz każde z osobna, spisać swoją ostatnią wolę, powołując do spadku w całości drugiego małżonka, tzw. testament na przeżycie.

Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Testament może zawierać rozrządzenia tylko jednego spadkodawcy. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

  1. w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;
  2. pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;
  3. pod wpływem groźby.

W chwili obecnej każde z Państwa może sporządzić testament osobiście, wówczas musi być on spisany pisemnie, podpisany i winien zawierać datę jego sporządzenia. Względnie możecie Państwo udać się do notariusza i spisać swoją ostatnią wolę, co z kolei powoduje, że taki testament będzie niezwykle trudny do podważenia.

Proszę jednak pamiętać, że rodzice będą mogli dochodzić zachowku, jeżeli w testamencie powołacie do spadku jedynie drugiego małżonka. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli rodzice nie żyją, to rodzeństwo, które weszłoby w miejsce rodziców, nie będzie uprawnione do zachowku.

Zobacz również: Testament wzajemny a dzieci

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marek Gola

O autorze: Marek Gola




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »