Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wspólne konto bankowe po śmierci małżonka

• Data: 2024-05-07 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mieliśmy z mężem wspólny rachunek bankowy. Mąż niedawno zmarł, więc zamknęłam ten rachunek, założyłam rachunek indywidualny i przelałam pieniądze na konto indywidualne. Mam od dawna konto osobiste w innym banku. Nie mieliśmy z mężem rozdzielności majątkowej. Dziedziczę razem z dwójką dzieci. Na dniach otrzymamy akt poświadczenia dziedziczenia. W formularzu SD-Z2 trzeba wskazać miejsce, z którego są nabywane środki. Czy może to być jeden z moich rachunków, bo konto wspólne, jak pisałam, jest już zamknięte? Czy urząd skarbowy może to zakwestionować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wspólne konto bankowe po śmierci małżonka

Rachunek bankowy zmarłego a zgłoszenie spadku do US

Urząd skarbowy nie może kwestionować Pani prawa do zamknięcia rachunku bankowego po śmierci męża, ponieważ nie ma takich kompetencji.

Rachunek bankowy zawierany jest na podstawie umowy z bankiem, na zasadach określonych w regulaminie i tylko dwie strony tej umowy – bank i klient – mają prawo ją zmieniać, wypowiadać.

Pisze Pani, że środki ze wspólnego konta przelała Pani na swój rachunek. W urzędzie skarbowym w rozliczeniu należy jednak wskazać rachunek zmarłego, czyli Państwa wspólny – ze środkami na dzień śmierci męża.

Zgodnie z treścią art. 924. K.c.: „Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”. Chwila śmierci spadkodawcy przesądza o składzie majątku spadkowego. Bowiem na spadkobierców przechodzą tylko te prawa i obowiązki, których podmiotem był spadkodawca w chwili śmierci, a które nie wygasły.

Zobacz również: Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wspólność ustawowa małżeńska

Urząd skarbowy chce mieć potwierdzenie stanu środków na dzień zgonu spadkodawcy. Nie wiem dlaczego, nie chce Pani wskazywać tego konta. Środki w połowie stanowią Pani własność – wynika to z małżeńskiego ustroju wspólności ustawowej. Ukrycie masy spadkowej może pociągnąć za sobą odpowiedzialność, choć US nie ma wglądu do spisu zamkniętych rachunków bankowych i zasadniczo tego sprawdzić nie może, czy kiedyś ktoś miał rachunek w danym banku, chyba że wyśle indywidualne zapytanie. W formularzu SD-Z2 proszę wpisać bank, w którym Pani zmarły mąż miał konto, wraz z informacją, że to konto zostało zamknięte z dniem śmierci spadkodawcy. Skoro mieli Państwo wspólność ustawową, to połowa środków na każdym koncie bankowym stanowi masę spadkową po zmarłym.

Zobacz również: Dziedziczenie pieniędzy z konta bankowego

Przykłady

 

Przykład z blokady konta

Pan Robert i jego żona przez wiele lat posiadali wspólne konto bankowe. Po nagłej śmierci żony, Robert stanął przed koniecznością załatwienia spraw formalnych związanych ze spadkiem. Bank, zgodnie z procedurami, zablokował dostęp do konta do czasu przedstawienia aktu poświadczenia dziedziczenia. Robert musiał czekać na formalności sądowe, aby móc dysponować wspólnymi środkami, co znacząco utrudniło mu zarządzanie codziennymi wydatkami.

 

Przykład z przejęciem środków przez dzieci

Małgorzata i jej mąż nie mieli dzieci, a ich najbliższymi krewnymi były siostry Małgorzaty. Kiedy mąż Małgorzaty zmarł, siostry były zaskoczone, gdy dowiedziały się, że w wyniku wspólności majątkowej, Małgorzata automatycznie przejęła wszystkie środki z ich wspólnego konta. Nie było konieczności dzielenia tych środków w ramach spadku, co uprościło procesy prawne, ale równocześnie spowodowało pewne napięcia w rodzinie.

 

Przykład z zamknięciem konta i jego reperkusjami

Ewa i jej zmarły mąż prowadzili wspólne gospodarstwo domowe, korzystając z jednego konta bankowego. Po śmierci męża, Ewa zdecydowała się zamknąć wspólne konto i przenieść środki na swoje nowo otwarte konto indywidualne. Kiedy zgłosiła tę zmianę w urzędzie skarbowym, musiała dostarczyć szczegółowe wyjaśnienia dotyczące przesunięcia środków, aby upewnić się, że nie dochodzi do nieprawidłowości podatkowych związanych z ukryciem majątku spadkowego.

Podsumowanie

 

Zarządzanie wspólnym kontem bankowym po śmierci małżonka wymaga staranności i zrozumienia przepisów prawnych. Ważne jest, aby pamiętać o konieczności zgłoszenia wszelkich zmian do urzędu skarbowego, w tym o zamknięciu konta i przeniesieniu środków. Działając zgodnie z prawem, można uniknąć komplikacji prawnych oraz ewentualnych nieporozumień z instytucjami finansowymi czy urzędami.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach spadkowych lub bankowych po śmierci bliskiej osoby? Skontaktuj się z nami, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu wszelkich niezbędnych dokumentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »