• Data: 2024-05-07 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mieliśmy z mężem wspólny rachunek bankowy. Mąż niedawno zmarł, więc zamknęłam ten rachunek, założyłam rachunek indywidualny i przelałam pieniądze na konto indywidualne. Mam od dawna konto osobiste w innym banku. Nie mieliśmy z mężem rozdzielności majątkowej. Dziedziczę razem z dwójką dzieci. Na dniach otrzymamy akt poświadczenia dziedziczenia. W formularzu SD-Z2 trzeba wskazać miejsce, z którego są nabywane środki. Czy może to być jeden z moich rachunków, bo konto wspólne, jak pisałam, jest już zamknięte? Czy urząd skarbowy może to zakwestionować?
Urząd skarbowy nie może kwestionować Pani prawa do zamknięcia rachunku bankowego po śmierci męża, ponieważ nie ma takich kompetencji.
Rachunek bankowy zawierany jest na podstawie umowy z bankiem, na zasadach określonych w regulaminie i tylko dwie strony tej umowy – bank i klient – mają prawo ją zmieniać, wypowiadać.
Pisze Pani, że środki ze wspólnego konta przelała Pani na swój rachunek. W urzędzie skarbowym w rozliczeniu należy jednak wskazać rachunek zmarłego, czyli Państwa wspólny – ze środkami na dzień śmierci męża.
Zgodnie z treścią art. 924. K.c.: „Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy”. Chwila śmierci spadkodawcy przesądza o składzie majątku spadkowego. Bowiem na spadkobierców przechodzą tylko te prawa i obowiązki, których podmiotem był spadkodawca w chwili śmierci, a które nie wygasły.
Zobacz również: Wspólne konto bankowe a śmierć współposiadacza
Urząd skarbowy chce mieć potwierdzenie stanu środków na dzień zgonu spadkodawcy. Nie wiem dlaczego, nie chce Pani wskazywać tego konta. Środki w połowie stanowią Pani własność – wynika to z małżeńskiego ustroju wspólności ustawowej. Ukrycie masy spadkowej może pociągnąć za sobą odpowiedzialność, choć US nie ma wglądu do spisu zamkniętych rachunków bankowych i zasadniczo tego sprawdzić nie może, czy kiedyś ktoś miał rachunek w danym banku, chyba że wyśle indywidualne zapytanie. W formularzu SD-Z2 proszę wpisać bank, w którym Pani zmarły mąż miał konto, wraz z informacją, że to konto zostało zamknięte z dniem śmierci spadkodawcy. Skoro mieli Państwo wspólność ustawową, to połowa środków na każdym koncie bankowym stanowi masę spadkową po zmarłym.
Zobacz również: Dziedziczenie pieniędzy z konta bankowego
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika