• Autor: Aleksander Słysz
Ja, rodzeństwo i mama nabyliśmy spadek po tacie, który zmarł w 2009 r. Obecnie dokonujemy sądowego działu spadku. Mama chce przekazać nam swój udział (spadek to tacie i jej część) w nieruchomości – w równych częściach. Czy należy opłacić PCC od działu spadku?
Pyta Pan o podatek PCC od działu spadku. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności, lecz jedynie w części dotyczącej spłat lub dopłat. Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie o dział spadku lub o zniesienie współwłasności – na podmiocie nabywającym rzeczy lub prawa majątkowe ponad udział w spadku lub we współwłasności; podstawę opodatkowania stanowi tu wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału we współwłasności lub spadku.
Stawka podatku od umów zamiany, dożywocia, o dział spadku, o zniesienie współwłasności oraz darowizny wynosi:
W przypadku działu spadku ze spłatą obecna interpretacja przepisów jest taka jak przedstawiona w interpretacji z dnia 24 lipca 2012 r., gdzie Izba Skarbowa w Łodzi (sygn. akt IPTPB2/415-348/12-4/AK) wskazuje, że „otrzymana spłata w wyniku działu spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Spłata w wyniku działu spadku nie może być traktowana jako odpłatne zbycie udziałów. Stan majątkowy podatnika na skutek dokonania działu spadku nie ulegnie zmianie, gdyż mieści się w wartości przypadającego jemu udziału spadkowego”.
Reasumując, spłata jako element działu, równoważąca wartość udziału, nie jest traktowana jak zbycie udziału i nie powoduje powstania konsekwencji w podatku dochodowym ani w podatku od spadków i darowizn. Niestety nie wszyscy są takiego zdania i bywa, że organy podatkowe prezentują inne stanowisko, moim zdaniem myląc dział spadku z odpłatnym zniesieniem współwłasności. By zminimalizować ryzyko konfliktu z organami podatkowymi, można wystąpić z wntnioskiem o ierpretację indywidualną (druk ORD-IN), najlepiej w trybie przyszłym.
Zobacz również: Odpłatny dział spadku a podatek dochodowy
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Aleksander Słysz
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.
Zapytaj prawnika