• Autor: Hanna Żurowska
Po mamie zostały akcje zakładu pracy. Mam upoważnienie do rozporządzania tymi akcjami – rachunek w biurze maklerskim. W jaki sposób mogę nimi rozporządzić, sprzedać je?
Sposobem na wspólne dysponowanie pieniędzmi zgromadzonymi na koncie jest udzielenie dowolnie wybranej osobie pełnomocnictwa. Zakres pełnomocnictwa (w określonych granicach) ustala posiadacz rachunku. Zakres ten może tyczyć się czynności bankowych (wpłaty, wypłaty, blokady pieniędzy, składanie wniosków) albo też danego okresu.
Bankowe regulaminy w różny sposób mogą regulować kwestię pełnomocnictw, najczęściej wygląda to następująco: pełnomocnictwo do dysponowania rachunkiem może być ogólne (szersze) – w ramach takiego pełnomocnictwa osoba upoważniona ma prawo do dysponowania rachunkiem w takim samym zakresie jak posiadacz rachunku, z tym że nie jest uprawniona do:
Istnieje również pełnomocnictwo rodzajowe (węższe), w którego ramach pełnomocnik ma prawo dysponowania dostępnymi na rachunku środkami wyłącznie przy użyciu karty bankowej.
Zobacz również: Upoważnienie do konta po śmierci właściciela wzór
Ale w jednym i drugim przypadku pełnomocnictwo wygasa w chwili śmierci posiadacza rachunku, chyba że było zastrzeżenie, iż nie wygasa ono wraz ze śmiercią mocodawcy. W przeciwnym razie pełnomocnictwo traci ważność z mocy samego prawa (art. 101 § 2 ustawy Kodeks cywilny).
Zatem jeżeli nie było takiego zastrzeżenia, pełnomocnik nie ma możliwości swobodnego zarządzania środkami zgromadzonymi na koncie. Powinien przekazać je do masy spadkowej.
Właścicielem akcji była zmarła matka, zatem uprawnionymi do spadku są wszyscy spadkobiercy (art. 922 Kodeksu cywilnego).
Wobec tego należałoby sprawdzić w banku treść pełnomocnictwa, ustalić wymagania banku co do ewentualnych dokumentów, które należy przedłożyć, oraz uzyskać w sądzie postanowienie o nabyciu spadku lub poświadczenie dziedziczenia u notariusza.
Zobacz również: Dziedziczenie rachunku maklerskiego
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Hanna Żurowska
Randa prawny.
Zapytaj prawnika