Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Pełnomocnictwo do działu spadku

• Data: 2024-01-02 • Autor: Iryna Kowalczuk

W kwestii formalności związanych z dziedziczeniem wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest osobiste stawiennictwo wszystkich spadkobierców u notariusza, czy wystarczy obecność jednego z nich z pełnomocnictwami do działu spadku. Temat rozwijamy w oparciu o takie właśnie pytanie, które zadał nam pan Kazimierz.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pełnomocnictwo do działu spadku

Zgodny dział spadku na drodze notarialnej

Jak wynika z opisu sprawy, spadkobiercy chcą dokonać zgodnego działu spadku na drodze notarialnej. W takiej sytuacji nie muszą do notariusza stawić się osobiście, a mogą ustanowić pełnomocników. Obecność wszystkich spadkobierców jest konieczna przy poświadczeniu dziedziczenia przez notariusza, natomiast przy dziale spadku nie ma takiej potrzeby. Wystarczy więc pełnomocnictwo do działu spadku u notariusza.

Zgodnie z art. 95 Kodeksu cywilnego (K.c.):

§ 1. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.

§ 2. Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego”.

Zobacz również: Pełnomocnictwo do reprezentowania w sprawach spadkowych

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pełnomocnik do spraw spadkowych

Odpowiednio do art. 96 K.c. umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo do spraw spadkowych).

Istotą przedstawicielstwa jest działanie przedstawiciela w imieniu reprezentowanego i na jego rzecz. Oznacza to, że czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach jego umocowania wywołuje związane z nią skutki prawne bezpośrednio w sferze prawnej reprezentowanego.

Co się tyczy osoby pełnomocnika, to tutaj nie ma ograniczenia co do osoby pełnomocnika, byle był on dorosły i nie był pozbawiony praw obywatelskich.

Według Kodeksu cywilnego:

Art. 99. § 1. Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

§ 2. Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.

W przedstawionej sprawie będzie wymagane sporządzenie przez spadkobierców pełnomocnictw notarialnych, o ile w skład spadku wchodzi nieruchomość.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rodzeństwo dziedziczące mieszkanie

Trójka rodzeństwa – Jan, Maria i Ewa – odziedziczyła mieszkanie po zmarłej cioci. Jan mieszka w Australii, a Maria i Ewa w Polsce. Zamiast czekać na przyjazd Jana Maria i Ewa postanowiły udać się do notariusza. Jan udzielił pełnomocnictwa Marii, która reprezentowała go przy dziale spadku, umożliwiając sprawne i szybkie załatwienie formalności.

 

Kuzyni dziedziczący grunt rolny

Grupa kuzynów – Tomasz, Alicja i Kamil – niespodziewanie odziedziczyli wspólnie grunt rolny. Tomasz jako jedyny z rodziny zajmuje się rolnictwem i mieszka w pobliżu nieruchomości. Alicja i Kamil, obydwoje zainteresowani sprzedażą udziałów, udzielili Tomaszowi pełnomocnictw do spraw spadkowych, by mógł samodzielnie dokonać w ich imieniu niezbędnych czynności notarialnych, w tym ostatecznego podziału lub sprzedaży gruntu.

 

Dziedziczenie firmy rodzinnej

Po śmierci ojca, właściciela małej firmy, jego dwójka dzieci – Karolina i Piotr – stają przed zadaniem podziału spadku, który obejmuje zarówno nieruchomości, jak i udziały w firmie. Karolina, mieszkająca za granicą, upoważnia Piotra, który już od lat aktywnie uczestniczy w prowadzeniu firmy, do reprezentowania jej interesów w procesie dziedziczenia. Dzięki temu proces przebiega sprawnie, z poszanowaniem zarówno woli zmarłego, jak i aktualnych potrzeb i zobowiązań obu stron.

Podsumowanie

Podsumowując, pełnomocnictwo w dziale spadku umożliwia spadkobiercom elastyczność i efektywność w zarządzaniu formalnościami pośmiertnymi. Umożliwia to działanie przez przedstawiciela, minimalizując potrzebę osobistego stawiania się wszystkich spadkobierców w trakcie notarialnego załatwiania spraw. 

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych on-line i najlepiej już teraz skontaktuj się z nami – formularz znajdziesz pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »