• Autor: Iryna Kowalczuk
Żyjemy od 5 lat w konkubinacie. Mamy wspólną córkę (2-letnią) oraz każde z nas ma dziecko z poprzedniego małżeństwa. Mój partner kupuje z własnych pieniędzy i tylko na siebie dom. Nie chcemy wydziedziczać dzieci, ale co można zrobić, aby w razie śmierci jednego z nas druga strona miała jak najmniej do spłaty dziecku konkubenta? Po kupnie domu nie wykluczamy małżeństwa. Ja nie chciałabym jednak zostać w przyszłości zmuszona do sprzedaży domu z powodu konieczności spłaty córki mojego partnera. Partner dom zapisałby na mnie (darowizna), ale nie chce być zmuszony spłacać mojego syna w razie mojej śmierci. Jak najrozsądniej wybrnąć z tej sytuacji? Prosimy o poradę!
Aby udzielić wyczerpującej porady prawnej w opisanej sprawie, należy podzielić ją na dwie części: okres, kiedy będziecie Państwo żyć w konkubinacie i okres po zawarciu w przyszłości związku małżeńskiego:
1. Konkubinat
Sprawy spadkowe w trakcie konkubinatu przedstawiają się o tyle prosto, że konkubinat nie został uregulowany w ustawodawstwie dotyczącym spadkobrania i osoby przebywające w konkubinacie po prostu po sobie nie dziedziczą. Są uznawane przez prawo jako osoby sobie obce. Tak więc jeżeli Pani umarłaby w trackie konkubinatu, to spadek po Pani przypadłby wyłącznie Pani wspólnej z mężem córce i Pani dziecku z poprzedniego małżeństwa. Pani partner nic by po Pani nie dziedziczył, nie miałby również prawa do zachowku. Tak samo jeżeli umrze Pani partner spadek po nim przypadnie wspólnej córce i jego dziecku z poprzedniego małżeństwa. Pani nie otrzyma nic. Oczywiście będzie się tak działo pod warunkiem niesporządzenia testamentu.
Zatem oczywiście możecie Państwo sporządzić testamenty wzajemne, w których Pani powoła partnera do dziedziczenia po sobie, a partner Panią, ale wówczas pojawia się kwestia zachowku. Jeżeli Pani partner umrze, Pani będzie musiała zapłacić zachowek jego dziecku z pierwszego małżeństwa (oraz wspólnemu dziecku, jeżeli z takim roszczeniem do Pani wystąpi) i odwrotnie – jeżeli Pani umrze, to do tego samego będzie zobowiązany Pani partner.
Zobacz również: Co zrobić aby dzieci z poprzedniego małżeństwa nie dziedziczyły?
2. Małżeństwo
Tutaj sprawy wyglądają inaczej. Jako małżonkowie dziedziczycie po sobie wraz ze wspólnym dzieckiem i dziećmi biologicznymi. Tak więc jeżeli np. umrze Pani mąż, spadek po nim przypadnie Pani, wspólnemu dziecku oraz dziecku męża. Jeżeli Pani umrze – będzie analogicznie, z tym że zamiast dziecka męża będzie dziedziczyło łącznie z mężem i wspólnym Państwa dzieckiem Pani dziecko z pierwszego małżeństwa. Jeżeli mąż np. zapisałby majątek w całości na swoje dziecko z poprzedniego związku, to Pani i wspólnej córce należeć się będzie w takiej sytuacji zachowek.
Jakie zatem jest rozwiązanie Państwa sytuacji w chwili obecnej? Dopóki jesteście Państwo w konkubinacie, Pani mąż może przekazać na Pani rzecz dom wraz z działką za pomocą umowy dożywocia.
Według art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.
Zobacz również: Rozdzielność majątkowa a dziedziczenie dziecko z poprzedniego związku
W przypadku zawarcia umowy dożywocia zostanie Pani prawowitym właścicielem nieruchomości.
Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem (darowizną) i dlatego, jeżeli zostanie zawarta, dziecko Pani partnera z poprzedniego związku nie będzie mogło żądać zachowku od wartości nieruchomości zbytej na rzecz Pani tą umową (tak jakby to miało miejsce w przypadku darowizny czy dziedziczenia testamentowego).
Jest jeszcze inna możliwość: zarówno Pani jak i partner możecie zawrzeć ze swoimi dziećmi z poprzedniego związku umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia.
Art.1048 K.c. stanowi: „Spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego”.
Oznacza to, że w przypadku zawarcia takiej umowy (wymóg: w formie aktu notarialnego), Państwa dzieci zostałyby wyłączone z kręgu osób mogących dziedziczyć po Pani i Pani partnerze. Nie będą miały również prawa do zachowku. Oczywiście do zawarcia takiej umowy jest potrzebna zgoda każdej ze stron.
Reasumując, przedstawiłam dwa sposoby (oprócz wydziedziczenia), które pozwolą Pani i Pani partnerowi nie obawiać się o konieczność spłaty Waszych dzieci z poprzednich małżeństw. Innych sposobów Kodeks cywilny nie przewiduje.
Zobacz również: Jak wydziedziczyć dzieci z pierwszego małżeństwa?
Spłata zachowku po śmierci partnera
Anna i Marek żyli w konkubinacie przez 10 lat. Marek miał syna z poprzedniego małżeństwa, a Anna córkę. Marek kupił mieszkanie wyłącznie na siebie. Po jego śmierci Anna musiała spłacić syna Marka, ponieważ Marek zapisał mieszkanie na nią w testamencie. Nie była na to przygotowana finansowo, co zmusiło ją do sprzedaży nieruchomości, w której mieszkała z ich wspólną córką.
Umowa dożywocia jako zabezpieczenie
Katarzyna i Tomasz byli w związku nieformalnym i mieli dzieci z poprzednich związków. Tomasz kupił dom i postanowił przekazać go Katarzynie poprzez umowę dożywocia. W ten sposób po jego śmierci dom nie wchodził do masy spadkowej i jego syn nie mógł żądać zachowku, co uchroniło Katarzynę przed koniecznością spłaty.
Zrzeczenie się dziedziczenia przez dzieci
Paweł i Monika mieli dzieci z wcześniejszych małżeństw i wspólnego syna. Wiedząc, że po śmierci jedno z nich mogłoby być zmuszone do spłaty pasierba, podpisali z dziećmi umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Dzięki temu po ich śmierci majątek przypadł wyłącznie wspólnemu dziecku, a druga strona nie musiała się martwić o roszczenia.
W przypadku konkubinatu partnerzy nie dziedziczą po sobie, co oznacza, że w razie śmierci cały majątek przypada dzieciom z poprzednich związków i wspólnym potomkom. Można jednak zabezpieczyć przyszłość partnera poprzez testament, ale wtedy pojawia się obowiązek zapłaty zachowku dla dzieci. Aby uniknąć tego problemu, warto rozważyć umowę dożywocia, która pozwala na przekazanie nieruchomości bez ryzyka roszczeń spadkowych. Innym rozwiązaniem jest zawarcie z dziećmi umowy o zrzeczenie się dziedziczenia, co wyklucza ich przyszłe roszczenia o zachowek. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać zarówno aspekty prawne, jak i finansowe, aby uniknąć konieczności sprzedaży majątku w przyszłości.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące dziedziczenia w konkubinacie lub chcesz zabezpieczyć swoją przyszłość i uniknąć problemów spadkowych, skorzystaj z naszych porad prawnych online. Oferujemy profesjonalne doradztwo w zakresie testamentów, umów dożywocia, zachowku oraz zrzeczenia się dziedziczenia. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dostosowane do Twojej sytuacji. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika