• Data: 2024-01-08 • Autor: Iryna Kowalczuk
W przypadku śmierci krewnego, który był bezdzietnym wdowcem, wielu członków rodziny może zastanawiać się, czy dziedziczą po zmarłym. Sytuacja może skomplikować się jeszcze bardziej, gdy chodzi o zadłużony spadek, a jego przyjęcie skutkuje odpowiedzialnością za długi. W artykule omówimy taką sytuację w kontekście przepisów o kolejności dziedziczenia, a także odrzucania spadku. Na przykładzie sprawy pani Alicji doradzimy, jak postępować w przypadku odrzucenia spadku i rozpoznawania kręgu spadkobierców.
Kilka miesięcy temu zmarł wujek pani Alicji – brat jej ojca. Zmarły nie miał żony ani dzieci, ale rodzina wiedziała, że zostawił spore długi i żadnego majątku. Ojciec pani Alicji nie żył od kilku lat, rodzice i dziadkowie także nie żyli, natomiast żyła siostra ojca i wujka – ciotka pani Alicji. Rodzina zaczęła odrzucać spadek, aby nie dziedziczyć długów – odrzuciła go już ciotka oraz jej dzieci i wnuki, a także uczyniła to także pani Alicja i jej brat. Wątpliwości dotyczyły ich matki, tym bardziej że cała trójka przyjęli wcześniej spadek po ojcu. Znajomy prawnik pani Alicji twierdził, że jej mama nie musi odrzucać spadku po szwagrze, mimo że dziedziczyła po ojcu. Pani Alicja chciała się co do tego upewnić.
Zacznijmy od przedstawienia informacji dotyczących kręgu spadkobierców w zależności od kolejności ich powołania do spadku, a następnie procedury odrzucenia spadku.
Odrzucenie spadku powoduje wyłączenie spadkobiercy z dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku i do spadku zostają powołani spadkobiercy w dalszej kolejności.
Jak wynika z podanych przez panią Alicję informacji, na dzień dzisiejszy ona i jej brat jako zstępni swojego zmarłego ojca odrzuciliście spadek po zmarłym wujku.
Zobacz również: Kto musi się zrzec spadku?
Prawnik, znajomy pani Alicji, prawidłowo ją poinformował co do sytuacji mamy – nie musi ona odrzucać spadku po zmarłym szwagrze, ponieważ w świetle prawa po nim nie dziedziczy. Do spadku po wujku byłby powołany jego brat, ojciec pani Alicji, gdyby żył na dzień jego śmierci. Jednakże jej ojciec umarł wcześniej, a więc nie mógł odziedziczyć długów (czyli w skład spadku po ojcu nie weszły długi wujka).
W związku z tym, że ojciec pani Alicji nie dożył otwarcia spadku po swoim bracie, to udział spadkowy po nim przeszedł na jego zstępnych, czyli na panią Alicję i jej brata oraz ich zstępnych po tym, jak odrzucili spadek. Mama pani Alicji nie jest zstępną tylko żoną, dlatego udział spadkowy po szwagrze nie przeszedł na nią i mama nie musi spadku odrzucać.
Zobacz również: Testament po wujku
Sprawa Pani Kowalskiej
Pani Kowalska była zaskoczona, gdy dowiedziała się o zadłużeniu swojego zmarłego wujka. Chociaż nie miała z nim bliskich relacji, jako jedna z najbliższych krewnych, stanęła przed decyzją o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Ostatecznie, po konsultacji z prawnikiem i dogłębnym zrozumieniu konsekwencji, zdecydowała się odrzucić spadek u notariusza, unikając tym samym przejęcia długów.
Pan Nowak dziedziczy dom wraz z długami
Pan Nowak odziedziczył po swoim wuju dom. Niestety, wraz z nieruchomością przyszły również długi, które wujek zaciągnął na remont tegoż domu. Pan Nowak musiał podjąć trudną decyzję - czy sprzedać dom, aby pokryć długi, czy próbować je spłacać, zachowując nieruchomość w rodzinie. Po wielu rozważaniach i kalkulacjach finansowych postanowił sprzedać dom, rozliczyć długi i zamknąć tę bolesną kartę rodzinnej historii.
Rodzeństwo decyduje o spadku
Po śmierci ich ciotki, troje rodzeństwa: Anna, Bartek i Celina, stanęło przed wyzwaniem podziału spadku. Ciotka pozostawiła po sobie mieszkanie oraz znaczące długi z tytułu niespłaconych kredytów. Anna i Bartek postanowili odrzucić spadek, nie chcąc obciążać swojej przyszłości finansowej. Celina, widząc wartość sentymentalną mieszkania, zdecydowała się przyjąć spadek w całości, włączając w to długi, licząc na to, że z czasem uda jej się odwrócić sytuację na swoją korzyść.
Dziedziczenie długów to poważne wyzwanie, które może wpłynąć na życie spadkobierców. Jak pokazują przedstawione historie, decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wymaga gruntownej analizy i często konsultacji prawnych. Ważne jest, aby każdy, kto staje przed perspektywą dziedziczenia, dokładnie zrozumiał swoje prawa, potencjalne obowiązki i konsekwencje decyzji, które podejmuje, aby chronić swoją przyszłość finansową oraz rodzinę.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach spadkowych lub związanych z dziedziczeniem długów? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism – szybko, wygodnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz umieszczony pod tekstem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika