• Autor: Eliza Rumowska
Przed 12 laty zmarł mój mąż (byliśmy już po rozwodzie). Naszym wspólnym majątkiem jest dom jednorodzinny. Mamy dwoje dorosłych dzieci. Nie przeprowadzaliśmy sprawy spadkowej, ale teraz chcemy wspólnie z dziećmi sprzedać dom. Problem w tym, że mąż pozostawił długi w ZUS. Do dnia dzisiejszego ani ja, ani dzieci nie dostaliśmy żadnego pisma z ZUS-u o istniejącym zadłużeniu. Obawiamy się, czy po sprzedaży domu dzieci będą musiały ten dług spłacić. Czy ten dług uległ umorzeniu? Jak się o tym przekonać?
Pani obawy i wątpliwości są słuszne i zawsze, zanim w takich przypadkach podejmie się jakieś działania, należy ocenić realnie sytuację. Oto moja odpowiedź na Pani pytania:
Obawiamy się, czy po sprzedaży domu dzieci będą musiały ten dług spłacić. Czy ten dług uległ umorzeniu? Jak się o tym przekonać?
Dług ten tylko w wyniku upływu czasu nie uległ umorzeniu, mógł natomiast ulec przedawnieniu. Jednak, by się o tym przekonać i mieć jednoznaczną sytuację co do pozostałego majątku spadkowego, jak i całości spadku, należy wystąpić do ZUS z prośbą o informacją w zakresie ewentualnego zadłużenia z tytułu składek po zmarłym. Jest to jednak opcja dość radykalna, ale daje jasność sytuacji po otrzymaniu odpowiedzi z ZUS. Warto także bardzo szczegółowo przeanalizować dokumenty pozostałe po mężu i poszukać ewentualnej korespondencji z ZUS, może np. zawarł z nimi ugodę lub w inny sposób prolongował zapłatę. Kiedy jednak analiza dokumentów nie przyniesie jasności sytuacji – pozostaje pisemne zapytanie.
Zobacz również: Po ilu latach przedawnia się dług po zmarłej osobie?
Dzięki temu łatwo będzie ustalić, czy należność uległa przedawnieniu i jaki okres przedawnienia należy stosować. Jeżeli bowiem ZUS uzyskał tytuł egzekucyjny – to ma on ważność 10 lat od daty jego uprawomocnienia się. Opcjonalnie może się to czasowo stykać nawet z aktualnym czasem, bo postępowanie sądowe mogło zostać zakończone nieco później. Jednak gdyby wydano tytuł wykonawczy przeciw zmarłemu, to w jego miejsce wstępują spadkobiercy.
Dzięki informacji uzyskanej z ZUS – podejmie Pani wraz z dziećmi decyzję, czy na tą chwilę pozostawić nadal nieobjęty spadek, czy też można już bezpiecznie dokonywać stwierdzenia nabycia spadku lub poświadczenia dziczenia w celu dalszego zbycia nieruchomości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Eliza Rumowska
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika