• Autor: Iryna Kowalczuk
Pół roku temu zakończyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku po mojej żonie. Spadkobierczynią testamentową została siostrzenica zmarłej (córka siostry). Szwagierka po rozprawie stwierdziła, że uda się sprawę majątku żony załatwić polubownie i że w przeciągu dziesięciu dni przedstawi swoje warunki. Do tej pory nic od niej nie otrzymałem. Przed rokiem, po śmierci żony w jej mieszkaniu siostra zameldowała swoją córkę. Czy powinienem dalej czekać na ewentualne propozycje ze strony spadkobierczyni i jej matki? Podejrzewam, że zrobią wszystko, abym nie dostał ani grosza.
Ma Pan prawo wystąpić do córki siostry Pana żony z żądaniem zapłaty zachowku. Jeżeli córka nie zapłaci dobrowolnie, wówczas będzie Pan musiał wnieść do sądu pozew o zachowek.
Pan, jako uprawniony do zachowku, ma 5 lat od dnia otwarcia testamentu, żeby o niego się ubiegać. Dlatego też radzę nie czekać na propozycję ugodową od strony przeciwnej a samemu pisemnie wezwać do zapłaty zachowku.
Czyli proponowałabym Panu wystosować pisemne wezwanie o zapłatę zachowku w określonym terminie. W piśmie może Pan zaznaczyć, o jaką kwotę tytułem zachowku Pan się ubiega oraz podać termin na wykonanie roszczenia. Może Pan również zaznaczyć, że jak najbardziej jest Pan otwarty na szybkie i ugodowe załatwienie sprawy. To Pan sam musi wyliczyć ten zachowek i wysłać swoje żądania do strony przeciwnej, a nie odwrotnie. Dlatego też zachęcam samemu upomnieć się o zachowek i nie czekać biernie, dopóki strona zobowiązana do zachowku prześle do Pana stosowne informacje w tym temacie.
Jeżeli osoba zobowiązana do zachowku nie odpowie na Pana wezwanie i nie zapłaci Panu należnego zachowku, to wówczas pozostaje Panu droga sądowa – złożenie pozwu o zachowek.
Pozew o zachowek powinien Pan złożyć w sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Jako strony postępowania należy wskazać Pana jako powoda i córkę siostry zmarłej jako pozwaną. Należy też wskazać wartość przedmiotu sporu, czyli kwotę żądanego zachowku. W pozwie musi Pan zażądać, aby sąd zasądził od pozwanej na Pana rzecz wyliczoną kwotę tytułem uzupełnienia należnego Panu zachowku po żonie.
Następnie takie żądanie musi być uzasadnione. W uzasadnieniu należy wskazać, z czego wynika Pana żądanie zapłaty określonej kwoty tytułem zachowku. Należy wskazać wszystkie okoliczności sprawy.
Pozew powinien być należycie opłacony. Opłata w sprawie o zachowek wynosi 5% wartości przedmiotu sporu. Jeżeli nie jest Pan w stanie ponieść opłaty od pozwu, może Pan wystąpić w pozwie o zwolnienie Pana z tej opłaty. Jeżeli sąd uzna, że nie jest Pan w stanie ponieść tych kosztów bez uszczerbku dla swojego koniecznego utrzymania i utrzymania rodziny, to Pana z nich zwolni.
Dokumenty, jakie należy dołączyć do pozwu, to:
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika