Wydziedziczenie bez powodu, walka o sprawiedliwość po śmierci bliskiej osoby

• Data: 2024-09-03 • Autor: Marek Gola

Dowiedziałem się, że matka wydziedziczyła moją siostrę. Pismo podsunął jej wnuk, młody prawnik, babcia ma ponad 90 lat. Nie zachodzą jednak przesłanki do wydziedziczenia. Czy da się sprawdzić i zakwestionować ten dokument w zakresie powodów wydziedziczenia?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Wydziedziczenie bez powodu, walka o sprawiedliwość po śmierci bliskiej osoby

Testament odręczny

Tylko i wyłączenie testator ma prawo żądania wypisu z testamentu notarialnego (pod warunkiem, że taka była jego forma), względnie osoba wskazana w testamencie, ale dopiero po śmierci testatora, chyba że ten zarządzi inaczej. Jeżeli babcia sporządziła testament odręczny, wówczas de facto każda osoba, która taki testament posiada, może się zapoznać z jego treścią. Pisze Pan, że matka wydziedziczyła Pana siostrę, zaś nastąpiło to poprzez złożenie podpisu pod papierem przygotowanym i przedłożonym przez wnuczka – młodego prawnika. Czy tenże wnuczek jest notariuszem? Tylko wówczas możliwa byłaby sytuacja, że on przygotowuje dokument, a babcia się pod nim podpisuje. W każdym innym wypadku testament musi być sporządzony w całości odręcznie. Samo jego podpisanie niczego nie da.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podważenie wydziedziczenia

Trzeba jednak zauważyć, że skuteczne wydziedziczenie jest możliwe tylko, kiedy wydziedziczający sam od siebie jest krystalicznie czysty względem osoby, którą wydziedzicza. Innymi słowy nie może być tak, że Pana mama zachowuje się w sposób naruszający zasady współżycia społecznego względem swojej córki, a Pana siostry, i tego w sobie nie dostrzega, zaś dostrzega każdy niemal drobny zły lub nieodpowiedni gest po stronie swojej córki – i to ma stanowić o podstawie jej wydziedziczenia. Nie można zatem wykluczyć, że po dogłębnej analizie zachowania mamy, tego, co podpisała, i tego, jak zachowuje się względem córki, a córka względem niej, możliwe będzie podważenie wydziedziczenia.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Testament odręczny

Anna, 32-letnia kobieta, dowiedziała się, że jej babcia, pani Maria, wykluczyła ją z testamentu. Pismo miało zostać przygotowane przez jej kuzyna, młodego prawnika, a babcia tylko złożyła na nim podpis. Anna postanowiła skonsultować się z prawnikiem, który wyjaśnił jej, że testament odręczny musi być w całości napisany ręcznie przez testatora. W przypadku, gdy dokument został jedynie podpisany przez babcię, możliwe jest podważenie jego ważności w sądzie.

 

Krystaliczna czystość wydziedziczenia

Jan, 45-letni mężczyzna, zauważył, że jego matka wydziedziczyła jego siostrę Ewę z powodu rzekomego złego traktowania. Jan postanowił przyjrzeć się sytuacji bliżej. Okazało się, że matka sama często zachowywała się wobec Ewy w sposób naruszający zasady współżycia społecznego. Z pomocą prawnika Jan i Ewa zebrali dowody na to, że matka niesprawiedliwie osądzała Ewę i złożyli wniosek o unieważnienie wydziedziczenia, argumentując, że matka nie jest "krystalicznie czysta".

 

Przesłanki do wydziedziczenia

Katarzyna, 28-letnia kobieta, dowiedziała się, że jej dziadek Jan wydziedziczył ją, podając jako powód brak kontaktu i rzekome zaniedbywanie obowiązków rodzinnych. Katarzyna miała jednak dowody na to, że regularnie odwiedzała dziadka i pomagała mu w codziennych sprawach. Postanowiła więc sprawdzić dokument testamentowy i skonsultować się z prawnikiem. Prawnik ustalił, że podane przesłanki są nieuzasadnione, co pozwoliło Katarzynie zakwestionować testament i walczyć o swoje prawa w sądzie.

Podsumowanie

Możliwość zakwestionowania wydziedziczenia zależy od wielu czynników, takich jak forma testamentu oraz zachowanie wydziedziczającego względem osoby wydziedziczonej. Warto dokładnie przeanalizować dokumenty i sytuacje rodzinne, aby móc skutecznie podważyć nieuzasadnione decyzje dotyczące spadku. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady prawnej, aby chronić swoje prawa.

Oferta porad prawnych

Skorzystaj z naszych usług porad prawnych online i sporządzania pism – pomożemy Ci w zakwestionowaniu nieuzasadnionego wydziedziczenia i ochronie Twoich praw spadkowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalne wsparcie prawne. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marek Gola

O autorze: Marek Gola




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »