• Autor: Iryna Kowalczuk
Jestem jednym z wielu spadkobierców i z jakiegoś powodu właśnie mnie urząd wybrał i przysyła upomnienia, abym wnosił opłaty za użytkowanie wieczyste za działkę zmarłych krewnych. Co mogę zrobić, aby zmienić postępowanie urzędu na bardziej sprawiedliwe, abym nie był zmuszany przez urząd do płacenia za innych? Parę miesięcy temu złożyłem wniosek o dział spadku, jednak na razie sąd ustala adresy spadkobierców.
Celem odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie prawne należy przywołać następujące przepisy Kodeksu cywilnego:
Art. 1034 § 1 zgodnie z którym do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów.
§ 2 ww. artykułu stanowi, że od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości udziałów.
Na podstawie art. 1037 § 1 ww. kodeksu dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.
Jak rozumiem, przyjął Pan spadek wprost, czyli nie składał Pan oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza ani Pan spadku nie odrzucił. Przyjęcie spadku wprost oznacza, iż jest Pan odpowiedzialny za zobowiązania (długi) spadkowe bez ograniczeń, całym swoim majątkiem osobistym.
Uwagę zwrócić należy przede wszystkim na cytowany przeze mnie powyżej art. 1034 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów. Natomiast dopiero dział spadku powoduje, że spadkobiercy przestają odpowiadać solidarnie za całość długów spadkowych, a ich odpowiedzialność ustalana jest w stosunku do wielkości udziałów, które nabyli.
Odpowiedzialność solidarna polega na tym, że wierzyciel spadkowy może żądać spełnienia całości świadczenia od każdego ze współspadkobierców, od kilku spośród nich, od jednego lub od wszystkich wspólnie. Spełnienie świadczenia przez jednego ze współspadkobierców zwalnia pozostałych. Jeżeli jeden ze współspadkobierców spełnił świadczenie, przysługują mu roszczenia regresowe przeciwko pozostałym. Rozliczenia z tytułu spłaconych długów spadkowych mogą być dokonane w odrębnym procesie cywilnym, chyba że wszczęto postępowanie o dział spadku, wówczas rozliczenie z tytułu zapłaconego długu spadkodawcy może nastąpić tylko w tym postępowaniu.
Wybór spadkobiercy, z majątku którego prowadzona będzie egzekucja, należy do wierzyciela.
Tym samym dług w postaci obowiązku opłaty użytkowania wieczystego ciąży na wszystkich spadkobiercach; jeśli dług ten jest zaspokajany w całości przez Pana, wówczas będzie mógł Pan wystąpić do pozostałych spadkobierców o zwrot uiszczanego świadczenia właśnie w trakcie działu spadku.
Jeżeli jest zatem wielu spadkobierców tak jak Pan pisze, to zgodnie z art. 1034 K.c. do działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Spadkobiercy, który wykonał zobowiązanie przysługuje roszczenia regresowe w stosunku do pozostałych spadkobierców. Zatem tak jak już napisałam poprzednio, jeżeli płaci Pan opłatę za użytkowanie wieczyste, to od pozostałych spadkobierców może Pan żądać zwrotu części tej kwoty odpowiadającej wysokościom ich udziałów w spadku.
Przejście obowiązków majątkowych zmarłego z chwilą jego śmierci na spadkobierców ma taki skutek, że wierzycielowi przysługuje względem spadkobiercy dłużnika takie samo uprawnienie, jakie przysługiwało mu względem dłużnika.
Reasumując, aktualnie nie ma Pan innego wyjścia z sytuacji, tylko jako spadkobierca musi Pan płacić. Urząd gminy mógł równie dobrze wybrać każdego innego spadkobiercę do spłaty, wezwać kliku lub wszystkich. Niestety padło na Pana i tutaj nic nie można w świetle prawa zrobić, bowiem tak jak pisałam poprzednio wierzyciel (w tej roli występuje urząd) ma możliwość wyboru dłużnika, który będzie uiszczał należne opłaty. Panu z kolei przysługuje roszczenie regresowe w stosunku do pozostałych spadkobierców o zwrot części ponoszonych przez Pana opłat, w stosunku do ich udziałów w spadku. Roszczenie to może Pan podnieść już w trakcie działu spadku, wówczas sąd zasądzi odpowiednie spłaty od innych spadkobierców na Pana rzecz.
* stan prawny obowiązujący na 07.04.2015
Brat zostawił mnie z długiem
Po śmierci ojca okazało się, że jestem jednym z pięciu spadkobierców użytkowania wieczystego działki. Urząd miasta zaczął przysyłać upomnienia tylko do mnie, mimo że nie korzystam z tej nieruchomości. Wysłałem pisma do pozostałych spadkobierców, ale tylko siostra zgodziła się pokryć część kosztów. Brat twierdzi, że go to nie obchodzi, a urząd nie chce podzielić płatności. Złożyłem więc wniosek o dział spadku, by uregulować sytuację.
Nieznani krewni, a ja płacę
Dziadek zmarł, pozostawiając działkę, ale jego dzieci i wnuki rozproszyły się po świecie. Jako jeden z nielicznych znanych spadkobierców zostałem obciążony opłatami za użytkowanie wieczyste. Urząd nie chciał czekać na odnalezienie reszty rodziny, więc musiałem pokrywać całość. Dopiero po długim czasie udało się ustalić adresy kilku krewnych i sąd nakazał ich udział w spłacie.
Sprzedałem udział, ale nadal płacę
Po śmierci matki odziedziczyłem 1/4 działki, ale nie chciałem mieć z tym nic wspólnego, więc szybko sprzedałem swój udział jednemu z kuzynów. Mimo to urząd wciąż wysyłał mi wezwania do zapłaty. Dopiero po interwencji prawnika i okazaniu aktu sprzedaży przestali mnie ścigać, ale zajęło to ponad rok.
Podział obowiązków związanych z opłatą za użytkowanie wieczyste działki po zmarłym krewnym bywa skomplikowany, zwłaszcza gdy spadkobierców jest wielu. Do momentu działu spadku wszyscy odpowiadają solidarnie, ale urząd może wybrać dowolną osobę do uiszczania należności. Choć spłacający ma prawo dochodzić zwrotu od pozostałych, często wiąże się to z długotrwałymi procedurami sądowymi. Aby uniknąć problemów, warto jak najszybciej doprowadzić do działu spadku i formalnie uregulować zobowiązania.
Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych i opłat za użytkowanie wieczyste? Skorzystaj z profesjonalnych porad prawnych online. Oferujemy szybkie i rzetelne wsparcie w zakresie podziału spadku, dochodzenia roszczeń od współspadkobierców oraz kontaktu z urzędami. Konsultacje odbywają się wygodnie przez internet, bez wychodzenia z domu. Skontaktuj się z nami i znajdź najlepsze rozwiązanie dla swojej sytuacji.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika