Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Testament a dziedziczenie ustawowe – czy rodzeństwo męża ma prawo do zachowku?

• Data: 2024-12-21 • Autor: Katarzyna Bereda

Wyszłam ponownie za mąż, mąż nie ma dzieci, ale ja mam syna z poprzednie małżeństwa. Spisaliśmy testament u notariusza, że jeśli coś z mężem by się stało, to wszystko przechodzi na mnie i na mojego syna. Jednak chciałabym się upewnić – jeżeli jest spisany testament, czy należałoby się coś rodzeństwu męża, gdyby nagle zmarł? Mąż ma tylko ojca i dwoje rodzeństwa.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Testament a dziedziczenie ustawowe – czy rodzeństwo męża ma prawo do zachowku?

Uprawnieni do zachowku

Rozumiem, że zapytuje Pani o zachowek. Wskazuję zatem, że zgodnie z treścią art. 991 Kodeksu cywilnego: „§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). § 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

Zachowek należy się zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Prawo do zachowku służy zatem tylko tym osobom z kręgu potencjalnie uprawnionych, które w konkretnym wypadku byłyby powołane do spadku z ustawy. Przykładowo, krąg osób uprawnionych potencjalnie obejmuje zstępnych, ale prawo dalszych zstępnych uaktualnia się dopiero w wypadku braku ich wstępnych uprawnionych do zachowku. Prawo rodziców uaktualni się, jeśli brak jest zstępnych (art. 991 K.c. red. serii Osajda/red. tomu Borysiak 2022, wyd. 30/P. Księżak).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rodzeństwo poza kręgiem osób uprawnionych do zachowku

Wobec tego, jak Pani widzi, rodzeństwo zmarłego nie należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku. Gdyby Pani mąż zmarł, jego rodzeństwo nie będzie posiadało roszczenia o zachowek po nim. Takie roszczenie przysługuje tylko dzieciom, mężowi i rodzicom. Notarialny testament jest jak najbardziej skuteczny, aby to tylko Pani była spadkobierczynią po mężu, jego rodzeństwo nie będzie miało w tym zakresie roszczeń o zachowek.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Testament w małżeństwie z dziećmi z poprzednich związków
Pani Katarzyna wyszła ponownie za mąż. Jej mąż, Pan Jan, nie miał dzieci, ale Pani Katarzyna miała córkę z pierwszego małżeństwa. Małżonkowie spisali testament, w którym Pan Jan przekazał cały majątek żonie i jej córce. Po śmierci Pana Jana jego brat próbował domagać się udziału w spadku. Jednakże, jako że rodzeństwo nie jest uprawnione do zachowku, roszczenia te zostały oddalone. Testament zabezpieczył majątek zgodnie z wolą Pana Jana.

 

Rodzeństwo zmarłego bez roszczeń do spadku
Pan Marek sporządził testament, w którym cały swój majątek zapisał żonie, Pani Ewie. Po jego śmierci rodzeństwo Pana Marka, brat i siostra, domagało się zachowku, twierdząc, że testament ich pomija. Prawnik wyjaśnił, że rodzeństwo nie należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku. Testament był skuteczny, a Pani Ewa zachowała pełną kontrolę nad majątkiem męża.

 

Brak dzieci, rodzice uprawnieni do zachowku
Pani Anna i Pan Tomasz byli bezdzietnym małżeństwem. Pan Tomasz spisał testament, zapisując wszystko żonie. Po jego śmierci ojciec Pana Tomasza wystąpił o zachowek, ponieważ w przypadku braku dzieci rodzice są uprawnieni do zachowku. Sąd zasądził ojcu Pana Tomasza odpowiednią kwotę, ale rodzeństwo nie mogło domagać się żadnej części spadku, ponieważ nie przysługuje im prawo do zachowku.

Podsumowanie

Testament jest skutecznym narzędziem do rozporządzania majątkiem, ale nie eliminuje prawa do zachowku osób uprawnionych, takich jak dzieci, małżonek czy rodzice spadkodawcy. Rodzeństwo zmarłego nie należy do kręgu osób uprawnionych do zachowku, co oznacza, że nie może domagać się udziału w spadku, nawet jeśli zostało pominięte w testamencie. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, warto skonsultować treść testamentu z prawnikiem.

Oferta porad prawnych

Aby uzyskać profesjonalną poradę prawną lub pomoc w sporządzeniu pisma, opisz swój problem w formularzu pod artykułem – nasi eksperci skontaktują się z Tobą.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »