Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Spadek po matce gdy ojciec nie żyje. Mieszkanie w spadku.

• Data: 2024-04-29 • Autor: Artykuł Partnera

Kto dziedziczy spadek po matce gdy ojciec nie żyje? W Polsce istnieje pewna ustalona przepisami hierarchia określająca, które bliskie osoby odziedziczą spadek. Kluczową kwestią, będzie natomiast to czy spadkodawca pozostawił testament - jeżeli tak, jego treść ma pierwszeństwo nad kolejnością spadkobierców wynikającą z przepisów. Nieruchomości w spadku, często są powodem nieporozumień i konfliktów między spadkobiercami. Dziedzicząc mieszkanie, warto więc poznać formalności spadkowe, obowiązki oraz prawa spadkobierców.

Spadek po matce gdy ojciec nie żyje. Mieszkanie w spadku.

Mieszkanie własnościowe po zmarłej matce

Zasady dotyczące kolejności dziedziczenia spadku znajdziemy w Kodeksie cywilnym - jest to dziedziczenie ustawowe. Co więcej, spadkodawca za życia może samodzielnie wskazać osoby, które przejmą po nim majątek - w takim przypadku mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym. Jeżeli spadkodawca sporządzi ostatnią wolę w postaci testamentu, to zawsze, jest ona ważniejsza niż kolejność dziedziczenia wynikająca z ustawy. 

Mieszkanie własnościowe po zmarłej matce, przejdzie na własność spadkobiercy. Gdy nieruchomość dziedziczy kilku spadkobierców, to oni stają się jej współwłaścicielami i decydują o jej losach wspólnie.

Nieruchomość to często najcenniejszy skarb pozostawiony przez bliskich, choć nierzadko zdarza się, że jest również źródłem licznych problemów, podkreśla Łukasz Pawłowski, współzałożyciel Skup.io, polskiej marki, która specjalizuje się w rozwiązywaniu różnorodnych problemów związanych z nieruchomościami poprzez sprawną i skuteczną sprzedaż. - Nieruchomość, może być przedmiotem współwłasności i należeć do kilku spadkobierców, to wtedy rodzi się najwięcej problemów. Potrzeby spadkobierców są różne, mają różne plany na wykorzystanie odziedziczonego mieszkania. Są tacy, którzy chcieliby jak najszybciej załatwić formalności spadkowe i pozbyć się nieruchomości, inni woleliby zostawić nieruchomość, aby np. w niej zamieszkać, a jeszcze inni wcale nie interesują się spadkiem. Wobec tak różnych postaw, zarządzanie nieruchomością wspólnie, staje się znacznie utrudnione - czasami niemożliwe.

Spadek po matce gdy ojciec nie żyje, może zatem należeć do jednego spadkobiercy, lub do kilku. Kiedy dochodzi do dziedziczenia nieruchomości przez kilka osób?

Kto dziedziczy spadek po matce gdy ojciec nie żyje?

Jeżeli spadkodawca nie pozostawił testamentu, to właścicielami spadku staną się osoby wskazane w ustawie. W takim przypadku spadek po matce gdy ojciec nie żyje, odziedziczą dzieci. Dzieci odziedziczą spadek w równych częściach. Gdy zmarła miała jedno dziecko, będzie ono wyłącznym spadkobiercą całego spadku, jeżeli potomków było więcej, staną się współspadkobiercami całego majątku, który niegdyś należał do matki. Jeśli jedno z rodzeństwa nie żyje, w momencie śmierci matki, to jego potomkowie zajmują jego miejsce i dziedziczą jego udział.

Kolejne osoby według dziedziczenia ustawowego (rodzice, rodzeństwo spadkodawcy itd.), nie odziedziczą spadku, gdy żyją dzieci spadkodawcy.

Warto pamiętać także o tym, że sporządzony przez spadkodawcę testament może wprowadzić kluczowe zmiany w sposobie podziału spadku lub wyznaczyć innych beneficjentów niż ci określeni przez ustawę. 

Testament, pozwala wskazać osobę lub osoby, które przejmą majątek po śmierci spadkodawcy. Testator ma pełną swobodę odnośnie tego, komu powierzy swój majątek - może to być jedna wybrana osoba, lub kilka osób, które odziedziczą spadek, lub konkretne przedmioty, na wyłączność, lub w określonych udziałach. Spadkobierca nie musi być potomkiem, ani nawet osobą spokrewnioną.

Spadkobiercy powinni pamiętać o jeszcze jednej istotnej rzeczy. Każdy spadkobierca ma prawo spadek przyjąć lub odrzucić jeżeli z pewnych względów uważa taką decyzję za korzystniejszą. 

Spadek i co dalej? Formalności spadkowe przy dziedziczeniu nieruchomości

Decyzja o tym, czy lepiej spadek przyjąć, czy odrzucić bywa kluczowa, ponieważ w skład spadku mogą wchodzić także długi spadkodawcy. Na odrzucenie spadku, spadkobierca ma określony termin, dlatego z decyzją trzeba się pospieszyć. W ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania do spadku, może spadek odrzucić - w sądzie lub u notariusza. Spadkobierca odrzuca spadek w całości (nie może odrzucić długów a przyjąć majątek).

Dziedzicząc spadek, w skład którego wchodzi nieruchomość, istotne jest potwierdzenie statusu bycia spadkobiercą, czyli potwierdzenie praw do spadku. Bez tego, nowi właściciele nie mogą zaktualizować danych w księdze wieczystej nieruchomości (a przecież zmienił się właściciel), i co ważniejsze, nie będą mogli rozporządzać nieruchomością.

- Spadkobiercy mogą potwierdzić swoje prawa do odziedziczonej nieruchomości drogą notarialną lub sądową. Mogą to zrobić w dowolnym czasie, natomiast z praktycznego punktu widzenia warto spełnić tę formalność jak najszybciej, bo bez tego nie będzie można nieruchomości przepisać, podzielić czy też sprzedać. Z praktyki, nie tylko zawodowej, ale i osobistej, wiemy, że prędzej czy później dokument uzyskany od notariusza lub z sądu, będzie przydatny. - mówi Piotr Czuba, współwłaściciel Skup.io. - Każdy ze spadkobierców jest uprawniony złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu. Po rozpatrzeniu sprawy sąd wyda postanowienie, w którym wyszczególni osoby, które spadek nabyły, oraz wskaże w jakich częściach. - dodaje. 

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku oraz akt poświadczenia dziedziczenia, który można uzyskać od notariusza, to dokumenty, które pozwolą rozporządzić nieruchomością odziedziczoną w spadku. W przypadku kilku spadkobierców można następnie wszcząć postępowanie o dział spadku, czyli podział majątku po spadkodawcy, aby zakończyć współwłasność. Można również sprzedać odziedziczoną nieruchomość lub udział w nieruchomości, co jest częstym rozwiązaniem, na jakie decydują się spadkobiercy. 

- Spadkobiercy, to znaczna część osób, które się z nami kontaktują. Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości nie zawsze jest prosta i szybka, a na tym zależy na prawdę wielu spadkobiercom, lecz nie tylko. Szybka sprzedaż nieruchomości bywa koniecznością w wielu innych sytuacjach np. zadłużenia, przeprowadzki właściciela czy nagłej potrzeby uzyskania większego kapitału finansowego. Jeżeli zgłaszają się do nas osoby, którym zależy na przeprowadzeniu sprzedaży w kilka dni czy miesiąc, to właśnie taką transakcję im zapewniamy. - mówi Piotr Czuba.

O czym trzeba wiedzieć, jako współwłaściciele lub właściciele odziedziczonej nieruchomości, którą zamierzamy sprzedać?

Skup nieruchomości za gotówkę Skup.io gwarancją sprawnej sprzedaży i sposobem na problemy ze współwłaścicielem

Jak już wiemy, spadek po matce gdy ojciec nie żyje, odziedziczą wspólnie wszystkie dzieci. Sprzedaż nieruchomości ze spadku, można przeprowadzić jedynie za zgodą wszystkich współspadkobierców. Jeżeli więc choć jedno z potomków, będących spadkobiercą nie wyrazi chęci sprzedaży, nie będzie można sprzedać nieruchomości. Natomiast w takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że istnieje możliwość sprzedaży udziałów w nieruchomości. 

Współwłasność nieruchomości bywa dużym problemem, gdy spadkobiercy nie potrafią się porozumieć. Każdy współwłaściciel ma prawo korzystać ze wspólnej nieruchomości, współdecydować o jej przyszłości oraz pobierać pożytki np. w postaci czynszu. Współwłaściciele są także zobowiązani wspólnie ponosić koszty utrzymania nieruchomości. Wiele jest zatem aspektów wymagających współpracy. 

Jeżeli relacje między spadkobiercami nie są najlepsze, i nie ma szans na polubowne załatwienie sprawy wspólnej nieruchomości, to pozostają dwie opcje - zniesienie współwłasności poprzez postępowanie sądowe (dział spadku) lub sprzedaż udziałów w nieruchomości. 

Więcej o sprzedaży udziałów w nieruchomości opowiedział Łukasz Pawłowski, współwłaściciel marki Skup.io szybki skup nieruchomości, która zapewnia możliwość sprawnej sprzedaży udziałów w nieruchomościach - Jeżeli współwłasność jest uciążliwa, a spadkobierca chciałby pozbyć się udziału w nieruchomości, lecz jednocześnie nie chce rozpoczynać walki o spadek w sądzie, może skontaktować się z nami. Zapewniamy niezbędną pomoc prawną, oraz pomoc w formalnościach, gwarantujemy sprawną transakcję oraz wypłatę gotówki niezwłocznie w dniu sprzedaży. Często trafiają do nas klienci skonfliktowani ze współwłaścicielami, dla których sprawna sprzedaż stanowi najlepsze rozwiązanie problemów. Nie szukamy nabywcy, bo odkupujemy nieruchomości samodzielnie, dzięki czemu możemy zapewnić najszybszą sprzedaż. Skracamy formalności do minimum i pomagamy naszym klientom w realizacji transakcji. - Łukasz Pawłowski dodaje również kilka słów o bezpieczeństwie takiej procedury - Sprzedaż udziałów w nieruchomości, lub nieruchomości pochodzących ze spadku do naszego skupu nieruchomości jest w pełni bezpieczna dla klienta. Nasz zespół składa się ze specjalistów nieruchomości, prowadzimy również stałą współpracę z kancelariami prawnymi. Dzięki temu możemy zapewnić sprzedającym niezbędną pomoc i bezpieczeństwo transakcji - oczywiście, taka pomoc jest dla naszych klientów bezpłatna.

Jak dział firma Skup.io kupująca udziały w nieruchomości?

 

Skup mieszkań Skup.io opinie

Opinie klientów skupu nieruchomości Skup.io są wyraźnie pozytywne. Klienci chwalą profesjonalną i pomocną obsługę skupu nieruchomości, podkreślają również krótki czas transakcji oraz terminową zapłatę ceny sprzedaży. Wiele osób chwali tę markę za gruntowną pomoc podczas całego procesu sprzedaży.

Skup.io opinie, znajdziemy po wpisaniu do wyszukiwarki nazwy skupu, na stronie internetowej marki oraz w serwisach społecznościowych. Skup nieruchomości za gotówkę oprócz bezpośredniej pomocy osobom sprzedającym nieruchomości, edukuje społeczność, publikując artykuły o tematyce związanej, z problemami jakich najczęściej doświadczają właściciele domów i mieszkań.

 

 



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »