Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Spadek po bezdzietnym bracie, komu przypadnie spadek?

• Data: 2024-09-29 • Autor: Adam Dąbrowski

Kilka miesięcy temu zmarł mój mąż, który miał brata Tomka po tych samych rodzicach oraz brata Wojtka tylko po ojcu. Tomek zmarł tydzień temu. Nie miał żony ani dzieci, nie pozostawił testamentu. Rodzice już dawno nie żyją. My z mężem mamy syna. Kto będzie dziedziczyć po zmarłym Tomku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spadek po bezdzietnym bracie, komu przypadnie spadek?

Dziedziczenie po bezdzietnym bracie

Pani mąż miał dwóch braci: Tomka i Wojtka. Wszyscy mieli tego samego ojca. Jednakże Wojtek miał inną matkę. Brat męża Tomek zmarł, będąc kawalerem oraz nie mając dzieci. Wojtek żyje. Rodzice Tomka, a zatem i Pani męża zmarli przed nimi. Ojciec Wojtka nie żyje. Pani mąż zmarł przed Tomkiem.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Według Kodeksu cywilnego spadkobranie ma swój porządek. I nie jest on prosty:

1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Zasada ta ma zastosowanie odpowiednio do dalszych zstępnych (nie ma dzieci i wnuków).

2. W braku zstępnych (dzieci, wnuków Tomka) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice (nie ma małżonka oraz rodziców Tomka).

3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych (nie ma rodziców Tomka).

4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy (Tomka) nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

Spadkodawcą jest Tomek. Nie żyje jego ojciec, zatem w miejsce ojca wchodzi (jako spadkobierca) rodzeństwo Sławka – tutaj Pani mąż oraz Wojtek. Z uwagi na śmierć Pani męża w miejsce Pani małżonka wchodzi Państwa syn – co do części, jaka przypadłaby Pani mężowi. Mama Tomka nie żyje, zatem w miejsce matki jako spadkobierczyni wchodzi rodzeństwo Tomka – tutaj tylko Pani mąż (mama Tomka nie była matką Wojtka, więc on nie zostaje spadkobiercą w miejsce matki Tomka). Skoro Pani mąż zmarł wcześniej – to w jego miejsce wchodzi jako spadkobierca Państwa syn – w części, w jakiej dziedziczyłby Pani mąż.

Opisana sytuacja powoduje, że pierwszymi spadkobiercami po Tomku jest Pani syn jako zstępny (dziecko) oraz żyjące rodzeństwo zmarłego Sławka – tutaj Wojtek.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Rodzinne wspomnienia

Anna i jej mąż Piotr zawsze dbali o bliskie relacje rodzinne. Po śmierci Piotra, Anna utrzymywała kontakty z jego braćmi – Tomkiem i Wojtkiem. Kiedy Tomek zmarł, Anna zaczęła się zastanawiać, kto odziedziczy jego majątek. Tomek nie miał żony ani dzieci, a jego rodzice zmarli wiele lat temu. Wojtek, brat przyrodni, żył, ale to syn Anny i Piotra, jako najbliższy krewny Tomka, dziedziczył znaczną część majątku. Wojtek także otrzymał część, co pozwoliło zachować równowagę w rodzinie.

 
Niespodziewane wieści

Ewa, siostra Tomka, zmarła wiele lat temu, pozostawiając po sobie córkę, Monikę. Kiedy Tomek zmarł, Monika była zaskoczona, gdyż nigdy nie myślała o dziedziczeniu po wuju. Okazało się, że jako jedyna siostrzenica, dziedziczy część majątku Tomka. Ponadto, brat Tomka, Wojtek, który również przeżył brata, dziedziczył resztę. Dzięki temu, mimo iż Ewa zmarła wiele lat temu, Monika mogła cieszyć się spadkiem po wuju.

 
Komplikacje prawne

Krzysztof, brat Tomka, zmarł w tragicznych okolicznościach, zostawiając żonę Magdę i syna Janka. Tomek, kawaler bez dzieci, nie zostawił testamentu. Po jego śmierci, Magda i Janek zaczęli interesować się, kto dziedziczy majątek. Ponieważ rodzice Tomka i Krzysztofa nie żyli, a Krzysztof zmarł przed Tomkiem, Janek jako jego syn odziedziczył część majątku. Brat przyrodni Wojtek również dziedziczył, co sprawiło, że zarówno Magda, jak i Janek musieli skonsultować się z prawnikiem, by zrozumieć swoje prawa i obowiązki związane ze spadkiem.

Podsumowanie

Dziedziczenie po bezdzietnym bracie może być skomplikowane, zwłaszcza gdy w grę wchodzi rodzeństwo przyrodnie i brak testamentu. W opisywanym przypadku spadkobiercami po Tomku są jego brat Wojtek oraz syn zmarłego brata Sławka, co podkreśla znaczenie zrozumienia zasad dziedziczenia ustawowego. W takich sytuacjach warto skonsultować się z prawnikiem, aby upewnić się co do prawidłowego podziału majątku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz usług pisania pism, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie spokój i pewność prawidłowego postępowania. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »