• Data: 2024-07-30 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Prowadzę działalność gospodarczą, między innymi realizuję budownictwo mieszkaniowe wraz ze sprzedażą mieszkań. Zmarła moja żona, która występowała jako współwłaścicielka w prowadzonej działalności. Obecnie nabywca ubiega się o kupno naszego, wybudowanego mieszkania. Nasze dwie córki wyrażają zgodę dla mnie, aby ta transakcja przebiegła bezproblemowo. Moja firma posiada również działkę budowlaną z aktualnym pozwoleniem na budowę, na której w tym roku zamierzam rozpocząć inwestycję, oraz lokal usługowo-mieszkalny. Proszę o podpowiedz, w jakiej formie najkorzystniej włączyć moje dzieci do spadku bez uszczerbku dla firmy? Czy zasadnym będzie podział w całości wszystkich nieruchomości pomiędzy moje córki, a na prowadzoną sprzedaż i ewentualne prowadzenie inwestycji uzyskać od córek pełnomocnictwo? Czy można i w jakiej formie dokonać sprzedaży mieszkania przez moją firmę dla nabywcy ubiegającego się o kredyt w okresie miesiąca, a z pozostałą masą spadkową poczekać o 4-5 miesięcy? Jakie występują koszty spadkowe?
Czynnością, która musi być podjęta przez Pana w pierwszej kolejności, to ustalenie kręgu spadkobierców po zmarłej żonie. Z opisu sprawy wynika, że małżonka nie pozostawiła testamentu. W takiej sytuacji dojdzie do dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z art. 931 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Ustalenie kręgu spadkobierców może nastąpić:
Kolejnym pozytywnym aspektem sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza jest to, że zaraz po jego sporządzeniu, w przypadku dysponowania wymaganymi przez notariusza dokumentami dotyczącymi masy spadkowej po zmarłej, możliwe jest dokonanie podziału majątku wspólnego i przeprowadzenie działu spadku. Natomiast wysokość taksy notarialnej w tym zakresie będzie zależała już od wartości spadku. Zgodnie bowiem z § 2 ust. 3 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2020 r., poz. 1473) – podstawą określenia maksymalnej stawki jest przy działach ogólna wartość majątku podlegającego działowi. Nadto § 3 rozporządzenia stanowi, że maksymalna stawka wynosi od wartości:
Zamiast u notariusza można przeprowadzić postępowanie o dział spadku również przed sądem. Postępowanie o dział spadku zostało uregulowane od art. 680 do art. 689 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805; zwanej dalej w skrócie K.p.c.). Zgodnie z art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) – jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu, tj. przepisów dotyczących wspólności majątku spadkowego i dział spadku. Zgodnie z art. 195 K.c. własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Natomiast zgodnie z art. 196 § 1 K.c. – współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe. Natomiast do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu (np. sprzedaż nieruchomości), potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeka, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 K.c.). Ważny w kontekście Pana przykładu jest art. 1036 K.c., zgodnie z którym – spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.
W postępowaniu działowym określa się, co wchodzi w skład spadku, wyszczególnia się przedmioty tego spadku, określa się ich wartość oraz można znieść współwłasność tych rzeczy (nieruchomości) poprzez sprzedaż i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży zgodnie z udziałami lub też przyznanie danej rzeczy (nieruchomości) jednemu ze spadkobierców na wyłączną własność z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców. Przeprowadzenie działu spadku umożliwi Państwu rozporządzenie przedmiotami należącymi do spadku.
Jeżeli chodzi o dział spadku, to może on nastąpić albo na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, albo na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (art. 1037 § 1). Nadto jeżeli do spadku należy nieruchomość, to umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego lub też dział powinien być przeprowadzony przed sądem powszechnym.
Jeżeli przedmiotem majątku spadkowego jest majątek wspólny (wspólność majątkowa małżeńska), to aby przeprowadzić dział spadku, należy również dokonać podziału majątku wspólnego Pana i zmarłej żony. W tym celu we wniosku o przeprowadzenie działu spadku należy wskazać:
W związku z tym, że w skład spadku wchodzi nieruchomość, to wraz z wnioskiem należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy (art. 680 § 2 K.p.c.). Takimi dowodami mogą być: akt notarialny nabycia nieruchomości, czy też odpis z księgi wieczystej nieruchomości.
Z uwagi na koszty, jakie wiążą się ze złożeniem sprawy do sądu, warto jest porozumieć się co do przeprowadzonego działu spadku, co będzie miało wpływ na wysokość opłat stałych, których wniesienie warunkuje rozpoznanie sprawy przez sąd. Koszty postępowania będą przedstawiały się następująco:
Zasadne byłoby w Pana przypadku przeprowadzenie całkowitego działu spadku po żonie. Być może córki zgodzą się przenieść na Pana cały majątek, który dziedziczą po mamie bez spłat i dopłat. Taka sytuacja byłaby dla Pana najkorzystniejsza, gdyż w ten sposób będzie mógł Pan rozporządzić majątkiem wspólnym. W przypadku gdy porozumiecie się Państwo w ten sposób, to taki projekt podziału majątku i działu spadku może zrobić zarówno notariusz, jak i sprawa może być rozstrzygnięta przez sąd w drodze ugody sądowej (porozumienie załączone do wniosku stanowi ugodę, którą następnie zatwierdza sąd). U notariusza można to zrobić w ciągu 1 dnia, ale koszty są wyższe. Natomiast przed sądem koszty są niższe, ale jest dłuższy czas oczekiwania na załatwienie całej sprawy.
Jeżeli nie chcecie Państwo czekać ze sprzedażą nieruchomości, to należy ustalić krąg spadkobierców, tj. sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza (bo jest szybciej). Po tej czynności córki udzielają Panu pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego do sprzedaży nieruchomości i może Pan na podstawie tych pełnomocnictw sprzedać nieruchomość. Warto jednak od razu podzielić cały majątek, biorąc pod uwagę wyżej wskazane rady.
Spółka budowlana zmarłego współwłaściciela
Pan Jan prowadził firmę budowlaną razem ze swoją żoną, która była współwłaścicielką przedsiębiorstwa. Po jej nagłej śmierci, Pan Jan musiał podjąć kroki, aby podzielić spadek bez uszczerbku dla działalności. Razem z córkami zdecydowali się na szybkie uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Córki udzieliły mu pełnomocnictwa do zarządzania firmą i sprzedaży nieruchomości, co pozwoliło na kontynuowanie budowy i sprzedaży mieszkań bez zakłóceń. Dzięki temu firma mogła dalej funkcjonować, a transakcje były realizowane na czas.
Sprzedaż mieszkania w trakcie podziału spadku
Pani Marta, która była współwłaścicielką firmy deweloperskiej ze swoim mężem, zmarła nagle, pozostawiając męża i dwie córki jako spadkobierców. Firma posiadała kilka nieruchomości, w tym mieszkania gotowe do sprzedaży. Mąż Pani Marty postanowił szybko uregulować sprawy spadkowe u notariusza, co pozwoliło na sprzedaż mieszkania nabywcy ubiegającemu się o kredyt. Córki zgodziły się na udzielenie ojcu pełnomocnictwa, co umożliwiło szybkie zakończenie transakcji bez konieczności czekania na pełny podział spadku.
Podział majątku wspólnego i dział spadku
Po śmierci żony, Pan Adam znalazł się w sytuacji, w której musiał podzielić majątek wspólny i spadek, aby nie zaszkodzić funkcjonowaniu swojej firmy budowlanej. Wspólnie z córkami ustalili, że najpierw dokonają aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Następnie podzielili cały majątek, przy czym córki zgodziły się na przeniesienie większości nieruchomości na ojca w zamian za inne aktywa i pieniądze. Dzięki temu Pan Adam mógł kontynuować inwestycje budowlane i zarządzać firmą bez przeszkód, a córki otrzymały swoje udziały zgodnie z ustaleniami.
Podział spadku po zmarłym współwłaścicielu firmy budowlanej wymaga starannego podejścia, aby nie zakłócić działalności przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono różne możliwości uregulowania spraw spadkowych, w tym szybkie uzyskanie aktu poświadczenia dziedziczenia oraz udzielenie pełnomocnictwa przez spadkobierców. Dzięki odpowiednim kroków prawnych możliwe jest sprawne zarządzanie majątkiem i kontynuowanie inwestycji bez przeszkód.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie wszelkich niezbędnych pism, aby pomóc Państwu w sprawnym i bezproblemowym podziale spadku oraz zarządzaniu firmą po śmierci współwłaściciela. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika