Rozliczenie roczne po zmarłej mamie

• Autor: Aleksander Słysz

Przed miesiącem zmarła mama. Jak wygląda sprawa rozliczenia rocznego podatku? Mama miała zawsze dopłatę. Czy teraz ten obowiązek przechodzi na rodzinę tj. córki i wnuki? Czy żeby nie płacić, trzeba zrzec się spadku?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rozliczenie roczne po zmarłej mamie

Wejście spadkobiercy w prawa i obowiązki podatnika

Zasadą jest, że spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Wejście spadkobiercy w prawa i obowiązki podatnika nie oznacza, że taki spadkobierca staje się podatnikiem a jedynie, że jest traktowany jak podatnik. Zgodnie z art. 97 § 2 Ordynacji podatkowej [Dz.U.2015.613 t.j. ze zm.] – jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek. Co istotne, w takiej sytuacji organ podatkowy orzeka w jednej decyzji o zakresie odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców na podstawie decyzji ostatecznych wydanych wobec spadkodawcy oraz jego zobowiązań wynikających z prawidłowych deklaracji.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zeznanie podatkowe po śmierci spadkodawcy

Nie ma ani obowiązku, ani nawet możliwości składania za osobę zmarłą zeznania podatkowego, z decyzji spadkobiercy dowiadują się, ile mają zapłacić. Warto pamiętać, że organy podatkowe zawiadamiają, mają taki obowiązek, spadkobierców o:

  1. złożonych przez spadkodawcę odwołaniach od decyzji, zażaleniach na postanowienia i skargach do sądu administracyjnego;
  2. decyzjach wydanych na podstawie art. 67a § 1 pkt 1 lub 2, jeżeli nie upłynął termin płatności odroczonego podatku lub zaległości podatkowej lub termin płatności rat;
  3. decyzjach i postanowieniach, które zostały doręczone spadkodawcy, a w dniu jego śmierci nie upłynął jeszcze termin do złożenia odwołania, zażalenia lub skargi do sądu administracyjnego;
  4. wszczętej kontroli podatkowej;
  5. złożonych przez spadkodawcę wnioskach o wszczęcie postępowania;
  6. postępowaniach wszczętych z urzędu wobec spadkodawcy.
    Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Odpowiedzialność spadkobierców za zobowiązania podatkowe

Do odpowiedzialności spadkobierców za zobowiązania podatkowe spadkodawcy stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o przyjęciu i odrzuceniu spadku oraz o odpowiedzialności za długi spadkowe. Innymi słowy odrzucenie spadku uwalnia od ww. odpowiedzialności. Po śmierci spadkodawcy zrzeczenie się spadku jest niemożliwe.

Może Pani spadek odrzucić i wtedy unika Pani długów spadkowych, ale nie dziedziczy nic po zmarłej. Spadek „przechodzi” dalej, tak jakby Pani nie dożyła śmierci spadkodawcy.

Przykłady

Rozliczenie po mamie z zaległą dopłatą
Pani Anna dowiedziała się po śmierci swojej mamy, że ta miała corocznie dopłatę do podatku. Po zgłoszeniu się do urzędu skarbowego otrzymała decyzję o konieczności uregulowania tej należności jako spadkobierczyni. Pani Anna zdecydowała się przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co ograniczyło jej odpowiedzialność za długi tylko do wartości majątku, który odziedziczyła.

 

Dług podatkowy ujawniony po czasie
Pan Tomasz po śmierci ojca nie wiedział, że ojciec zalegał z płatnościami podatkowymi. Dopiero kilka miesięcy później urząd skarbowy przysłał decyzję o zobowiązaniu podatkowym. Tomasz zdecydował się odrzucić spadek, aby uniknąć odpowiedzialności za długi. Spadek przeszedł na jego dzieci, które również musiały złożyć odpowiednie oświadczenia o odrzuceniu spadku.

 

Niespodziewana ulga podatkowa
Pani Maria po śmierci męża przejęła sprawy finansowe i odkryła, że urząd skarbowy prowadził wobec niego postępowanie o zwrot nadpłaconego podatku. Dzięki temu, że Maria nie odrzuciła spadku, udało się jej odzyskać te środki, które wsparły rodzinny budżet.

Podsumowanie

Spadkobiercy mogą przejąć zarówno prawa, jak i obowiązki podatkowe po zmarłym, w tym konieczność uregulowania zaległości podatkowych. Nie muszą jednak składać zeznania rocznego za zmarłego — obowiązek ten realizuje urząd skarbowy, który informuje spadkobierców o ewentualnych zobowiązaniach. Aby uniknąć odpowiedzialności za długi, można odrzucić spadek, co jednak wiąże się z rezygnacją z całego majątku po zmarłym. Warto rozważyć wszystkie opcje, by podjąć świadomą decyzję.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online, zapewniając szybkie i wygodne wsparcie w sprawach spadkowych, podatkowych oraz innych kwestiach prawnych. Nasi prawnicy udzielają rzetelnych informacji, pomagają w przygotowaniu dokumentów oraz wyjaśniają zawiłości przepisów. Dzięki konsultacjom online możesz uzyskać fachową pomoc bez wychodzenia z domu, oszczędzając czas i unikając stresu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Aleksander Słysz

O autorze: Aleksander Słysz

Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl