• Data: 2025-03-22 • Autor: Urszula Trojanowska-Woźniak
Niedawno straciliśmy z mężem jedynego syna, w związku z tym nie mamy spadkobiercy. Postanowiliśmy zrobić testament u notariusza i wybraliśmy naszych spadkobierców, to małżeństwo mojego brata. Małżonkowie mają rozdzielność majątkową. Czy ta sytuacja rodzi jakieś negatywne skutki i jak to wygląda z punktu prawnego? Czym się różni od spadkobierców niemających rozdzielności majątkowej?
Analizując Państwa zapytanie, wskazuję, że jeżeli chodzi o testament notarialny (dziedziczenie testamentowe), to nie ma znaczenia, czy powołani tam spadkobiercy mają wspólność czy rozdzielność majątkową, bowiem możecie Państwo w testamencie określić, że wskazani spadkobiercy dziedziczą Państwa majątek w udziałach, każde po 1/2, właśnie z uwagi na rozdzielność majątkową.
Zgodnie bowiem z art. 950 ustawy Kodeks cywilny możliwe jest sformułowanie ostatniej woli przed profesjonalistą (notariuszem). W takim testamencie wskazuje się dokładnie, co ma się zadziać z Państwa majątkiem w razie śmierci, kto i w jakiej części otrzyma po Państwu majątek.
Sporządzanie testamentów notarialnych powoli zaczyna przeważać nad aktami ostatniej woli w innych formach. Tendencję tę należy uznać za prawidłową, ponieważ testament notarialny, w porównaniu z innymi, ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze, forma ta sprzyja realizacji ostatniej woli zmarłego. Składa się na to wiele czynników. Już przy formułowaniu rozrządzeń spadkodawca uzyskuje pomoc profesjonalisty, co pozwoli mu uniknąć nieporozumień co do skutków prawnych, jakie dokonane przez niego dyspozycje wywrą po jego śmierci. Ponadto, notariusz zadba, aby akt ostatniej woli nie był wadliwy pod względem formalnym. Jego udział będzie też utrudniał ewentualne próby podważania testamentu z powołaniem się na brak zdolności testowania spadkodawcy, ponieważ notariusz ma obowiązek odmówić dokonania czynności prawnej, jeśli poweźmie podejrzenie, że osoba, która przed nim staje, nie ma zdolności do czynności prawnych (skoro tego nie zrobi, to można przypuszczać, choć jest to założenie wzruszalne, że testujący miał zdolność testowania).
Proszę przed sporządzeniem aktu notarialnego poinformować notariusza o tym, że spadkobiercami jest małżeństwo posiadające rozdzielność majątkową. Notariusz odpowiednio sformułuje zapisy, aby testament był ważny i odzwierciedlał Państwa wolę.
Równy podział między dziećmi
Pani Anna w testamencie notarialnym wskazuje, że jej dwójka dzieci, Marta i Piotr, mają dziedziczyć jej majątek po równo, każde po 1/2. Pani Anna uzgadnia z notariuszem, że podział ten uwzględnia również rozdzielność majątkową, jaką dzieci mają w swoich małżeństwach. Dzięki temu jasno określa swoją wolę, unikając późniejszych konfliktów rodzinnych.
Wskazanie spadkobiercy spoza rodziny
Pan Jan w testamencie notarialnym zapisuje swój majątek w całości swojej partnerce, pani Marii, z którą nie był w formalnym związku. Ponieważ nie mają dzieci ani wspólnego majątku, testament pozwala panu Janowi precyzyjnie wskazać panią Marię jako jedyną spadkobierczynię. Gdyby tego nie zrobił, majątek trafiłby do dalszej rodziny, zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego.
Zapis z uwzględnieniem szczególnego podziału majątku
Małżeństwo z rozdzielnością majątkową, państwo Kowalscy, postanawia, że ich wspólny dom po ich śmierci ma przejść na córkę Annę, a oszczędności zgromadzone przez pana Kowalskiego mają trafić do syna Tomasza. Dzięki testamentowi notarialnemu każdy ze spadkobierców dokładnie wie, co dziedziczy, co eliminuje potencjalne nieporozumienia w przyszłości.
Testament notarialny pozwala precyzyjnie określić wolę spadkodawcy, w tym wskazać spadkobierców i podzielić majątek w określonych udziałach, niezależnie od ich sytuacji majątkowej, np. rozdzielności majątkowej. Dzięki pomocy notariusza testament jest zgodny z prawem i trudniejszy do podważenia, co minimalizuje ryzyko sporów między spadkobiercami.
Oferujemy profesjonalne doradztwo prawne w zakresie sporządzania testamentów notarialnych, zapewniając precyzyjne i zgodne z prawem uregulowanie podziału majątku zgodnie z Państwa wolą. Pomagamy w przygotowaniu dokumentów, konsultacjach z notariuszem oraz w rozwiązywaniu potencjalnych sporów spadkowych.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika