Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Problemy z podziałem spadku, brak spłaty, zaniedbany dom i nierówne koszty utrzymania

• Data: 2024-11-30 • Autor: Katarzyna Bereda

Sprawa dotyczy spadku po mamie. Wyrok prawomocny o nabycie po 1/2 z bratem zapadł w 2017 r. Mama zmarła w 2016. W 2021 r. zgłoszone to zostało do US, brat nie zapłacił podatku, gdyż dom po mamie jest jedynym jego domem. Ja mam dom w kredycie, więc US naliczył mi podatek, wyceniając nieruchomość na dzień przyjęcia spadku. Mama ostatnie 3 miesiące przebywała u mnie w domu, bo musiał się ktoś nią zająć, ja nie pracowałam, zajmowałam się mamą. Mój brat zajmuje dom po mamie. Od momentu śmierci nie dba o dom, przez 7 lat nic w tym domu nie zrobił, dach cieknie, pod dom podchodzi woda, rynny zapchane. Kilkakrotnie obiecał mi, że mnie spłaci, bo chce ten dom mieć na własność. W ubiegłym roku stwierdził, że dom ma bardzo małą wartość w obecnym stanie. Co ja w tej sytuacji mogę zrobić? Brak nakładów na budynek to jego wina, ja mam z tym spadkiem więcej problemów niż korzyści.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Problemy z podziałem spadku, brak spłaty, zaniedbany dom i nierówne koszty utrzymania

Sądowy dział spadku

Jedyną możliwością w Pani sprawie – w przypadku oporu brata – jest dokonanie sądowego działu spadku. Zaznaczam bowiem, iż nawet jeżeli brat nie będzie zgadzał się na dział spadku i zniesienie współwłasności, sąd i tak dokona działu spadku. Zaznaczam bowiem, iż jeżeli brat zamieszkuje w nieruchomości, to sąd powinien przyznać nieruchomość na Pani rzecz z dokonaniem spłaty zgodnie z wysokością udziału.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zniesienie współwłasności budynku

Zgodnie bowiem z art. 211 Kodeksu cywilnego „każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości”.

Zgodnie natomiast z art. 212:

„§ 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.

§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu”.

W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.

Dział może nastąpić poprzez przyznanie jednemu spadkobiercy całości z obowiązkiem lub bez obowiązku spłaty pozostałych lub także sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji – co jest ostatecznością – oczywiście jeżeli w skład spadku wchodzi nieruchomość.

Dlatego też, jeżeli chce Pani dokonać działu, to powinna Pani złożyć w sądzie rejonowym miejsca położenia nieruchomości (wydział cywilny) wniosek o dział spadku z propozycją podziału, a więc z uwagi na zamieszkiwanie tam brata – przyznanie mu nieruchomości z obowiązkiem spłaty. W przypadku oporu brata sąd i tak dokona podziału majątku. Ostatecznością jest bowiem sprzedaż nieruchomości i podział środków.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Zaniedbany dom i spadająca wartość rynkowa Anna odziedziczyła dom po rodzicach wspólnie z siostrą. Siostra zajęła nieruchomość i obiecała Annę spłacić, ale z biegiem lat dom popadł w ruinę – dach zaczął przeciekać, ogród zarósł, a wilgoć uszkodziła ściany. W końcu, gdy Anna zażądała spłaty, siostra odmówiła, tłumacząc, że dom jest w złym stanie i wart dużo mniej niż w chwili nabycia. Anna zgłosiła sprawę do sądu, który przyznał jej odpowiednią spłatę za udział, biorąc pod uwagę, że stan techniczny budynku wynikał z zaniedbań siostry.

 

Brak inwestycji a koszty remontu Piotr odziedziczył dom po rodzicach wraz z bratem. Brat mieszkał w domu, ale nie robił żadnych napraw, przez co dach i instalacja wodna wymagały poważnych prac. Kiedy Piotr chciał sprzedać swój udział lub otrzymać spłatę, brat argumentował, że stan domu sprawia, że wartość rynkowa jest niska. Sąd orzekł, że zaniedbanie obowiązków związanych z utrzymaniem nieruchomości obciąża brata, który mieszkał w domu, i zobowiązał go do spłaty Piotra na podstawie wyceny rynkowej sprzed lat.

 

Obietnice bez pokrycia i ostateczny podział sądowy Maria i jej brat odziedziczyli wspólnie dom po ojcu. Brat przez kilka lat obiecywał spłatę, ale dom systematycznie niszczał z powodu braku remontów. Gdy dom zaczynał stanowić problem finansowy dla obojga, Maria zażądała spłaty lub podziału. Brat jednak chciał obniżyć kwotę spłaty, powołując się na zły stan techniczny budynku. W wyniku sprawy sądowej sąd przyznał Marii część nieruchomości, uwzględniając wartość z czasu nabycia, a dodatkowo brat zobowiązał się do uiszczenia spłaty na rzecz Marii.

Podsumowanie

Artykuł omawia sytuację, w której współwłaściciel domu odziedziczonego w spadku zaniedbuje nieruchomość, co wpływa na jej wartość i relacje między spadkobiercami. Przedstawiono możliwe kroki prawne, takie jak sądowy dział spadku oraz przyznanie nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego. Tekst wskazuje, że brak nakładów na utrzymanie budynku może być podstawą do roszczeń o rekompensatę z tytułu zmniejszonej wartości majątku.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach spadkowych lub podziale nieruchomości? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści przygotują odpowiednie pismo lub udzielą porady online. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »