Podważenie testamentu ze względu na alkoholizm

• Autor: Iryna Kowalczuk

Czy można podważyć testament osoby uzależnionej skrajnie od alkoholu? Zmarły leczył się kilkakrotnie w szpitalu (detoks), jednak nieskutecznie. Sąsiedzi uznawali go za osobę uciążliwą, notorycznie pijaną. Zgon nastąpił w skutek zaburzenia krążenia. Znaleźli go sąsiedzi po kilku dniach. Jest testament spisany na rzekomego opiekuna, którym był brat zmarłego. Czy istnieje jakaś szansa na unieważnienie testamentu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Podważenie testamentu ze względu na alkoholizm

Kiedy testament jest nieważny?

Podstawę prawną sytuacji zaprezentowanej w pytaniu stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) dotyczące dziedziczenia.

Zgodnie z treścią art. 945 K.c.:

Art. 945. § 1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;

2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;

3) pod wpływem groźby.

§ 2. Na nieważność testamentu z powyższych przyczyn nie można się powołać po upływie lat trzech od dnia, w którym osoba mająca w tym interes dowiedziała się o przyczynie nieważności, a w każdym razie po upływie lat dziesięciu od otwarcia spadku”.

Zobacz również: Jak pozbawić brata prawa do spadku?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przyczyny nieważności testamentu

Jedną z przyczyn nieważności testamentu jest jego sporządzenie w stanie wyłączającym swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli.

Stan wyłączający świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli może wynikać w szczególności z choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

Należy podkreślić, iż wystarczające jest, by wada istniała tylko w momencie składania przez spadkodawcę oświadczenia ostatniej woli. W rezultacie do nieważności testamentu dojdzie, jeżeli w chwili jego sporządzenia wystąpiły choćby przemijające zaburzenia czynności psychicznych (np. wskutek nadużycia alkoholu, przedawkowania lekarstw, wysokiej gorączki, braku snu), z drugiej natomiast strony testament może zostać ważnie sporządzony, gdy choroba psychiczna testatora uległa okresowemu cofnięciu (tzwlucidum intervallum).

Bez wątpienia testament może zostać podważony także w razie złożenia oświadczenia woli w stanie upojenia alkoholowego.

W postanowieniu Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 14 grudnia 2011 r. (I CSK 115/2011, opubl. LexPolonica nr 3057518, Biuletyn Sądu Najwyższego 2012/2, OSNC 2012/C, poz. 61) wskazano, iż „nieważny jest testament sporządzony przez spadkodawcę, który z powodu wieku i chorób osłabiających jego aktywność i siłę woli nie jest w stanie przeciwstawić się naciskom i sugestiom osób trzecich, pod których opieką pozostaje (art. 945 § 1 pkt 1 k.c.)”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy stwierdzenie u spadkodawcy choroby psychicznej powoduje nieważność testamentu?

Stwierdzenie u spadkodawcy choroby psychicznej nie powoduje samo przez się nieważności testamentu (art. 945 § 1 pkt 1 K.c.). W takim wypadku niezbędne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego celem ustalenia zdolności testowania spadkodawcy w chwili sporządzenia przez niego testamentu. Stąd też sam fakt, iż zmarły dotknięty był chorobą alkoholową, nie przesądza, iż działał w stanie wyłączającym swobodne i świadome podjęcie decyzji. Okoliczności te muszą być udowodnione w trakcie postępowania w drodze opinii biegłego sądowego.

Proszę także pamiętać, iż na wady oświadczenia woli można powoływać się nie później niż trzy lata od dowiedzenia się o wadzie i dziesięć lat od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Po tym terminie wzruszenie testamentu z powyższych przyczyn jest niemożliwe.

Reasumując, choroba alkoholowa jak najbardziej może być podstawą unieważnienia testamentu, lecz trzeba to udowodnić przed sądem. Przede wszystkim, że zmarły faktycznie był alkoholikiem, że leczył się z tego powodu oraz że był w stanie upojenia alkoholowego w chwili sporządzania testamentu. Należałoby również dowieść, że osoba, która opiekowała się spadkodawcą, mogła go siłą lub podstępem zmusić do spisania testamentu.

Zobacz również: Koszty podważenia testamentu

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Testament spisany w stanie upojenia alkoholowego
Pan Jan, osoba uzależniona od alkoholu, sporządził testament na rzecz swojego znajomego, który często dostarczał mu alkohol. W dniu spisania testamentu Pan Jan był widziany przez sąsiadów w stanie silnego upojenia alkoholowego. Świadkowie zeznali, że nie był w stanie samodzielnie ustać na nogach, a mimo to podpisał dokument. Sąd po zasięgnięciu opinii biegłego stwierdził, że Pan Jan w chwili sporządzania testamentu działał w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji, co skutkowało jego unieważnieniem.

 

Manipulacja przez opiekuna
Pani Maria, zmagająca się z zaawansowaną chorobą alkoholową, została namówiona przez swojego brata do spisania testamentu na jego korzyść. Brat skutecznie izolował ją od innych członków rodziny, a w dniu spisania testamentu zapewnił jej dostęp do alkoholu, wiedząc, że będzie w stanie odurzenia. Podczas postępowania sądowego sąsiedzi zeznali, że Pani Maria była wówczas całkowicie niesprawna umysłowo z powodu alkoholu. Testament został unieważniony.

 

Przemijające zaburzenia psychiczne na skutek alkoholizmu
Pan Adam, który wielokrotnie przebywał na detoksach z powodu uzależnienia od alkoholu, spisał testament podczas hospitalizacji. Biegli stwierdzili, że choć Pan Adam był trzeźwy w momencie sporządzania dokumentu, to z uwagi na wyniszczający wpływ alkoholu na jego psychikę (m.in. stany lękowe i omamy) nie był zdolny do racjonalnej oceny sytuacji. Sąd uznał testament za nieważny, ponieważ wystąpiły przemijające zaburzenia czynności psychicznych.

Podsumowanie

Podważenie testamentu osoby uzależnionej od alkoholu jest możliwe, ale wymaga udowodnienia, że spadkodawca w momencie jego sporządzania działał w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji. Kluczowe znaczenie mają dowody, takie jak zeznania świadków, dokumentacja medyczna czy opinia biegłego. Choroba alkoholowa sama w sobie nie przesądza o nieważności testamentu, jednak jeśli udowodni się, że w chwili jego sporządzania spadkodawca był pod wpływem alkoholu lub znajdował się w stanie zaburzeń psychicznych spowodowanych alkoholizmem, istnieje duża szansa na unieważnienie takiego dokumentu.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości co do ważności testamentu lub potrzebujesz porady prawnej w sprawach spadkowych, skorzystaj z naszych usług online. Oferujemy profesjonalne konsultacje prawne, analizę dokumentów oraz wsparcie w przygotowaniu wniosków do sądu. Nasi prawnicy pomogą Ci zrozumieć przepisy, ocenić szanse na unieważnienie testamentu i zaplanować dalsze kroki prawne. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i skuteczną pomoc bez wychodzenia z domu.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Postanowieniu Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 14 grudnia 2011 r. I CSK 115/2011

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl