• Data: 2024-12-16 • Autor: Wioletta Dyl
Mam przejąć spadek po babci i ojcu. Babcia i dziadek mieli mieszkanie w równych udziałach. Dziadek zmarł, babcia i ojciec przejęli spadek po dziadku w 2020 roku. Babcia zmarła w 2022. Tata nie przeprowadził spadku po matce. Ojciec zmarł w 2024 roku. Dziedziczę po nim i po babci mieszkanie. Chcę je sprzedać. Czy zapłacę podatek od razu po sprzedaży czy nie? Babcia z dziadkiem nabyli mieszkanie w 2007 roku.
Trzeba będzie przeprowadzić postępowanie spadkowe i po babci i po ojcu, co można zrobić jednorazowo na jednej sprawie, na podstawie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po Pani ojcu.
To, czy Pani zapłaci podatek od sprzedaży nieruchomości, zależy od tego, kiedy była nabyta nieruchomość. Generalnie zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości skutkuje powstaniem przychodu, jeśli następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Inaczej mówiąc, dopiero po pięciu latach można bezpiecznie sprzedać nieruchomość i uniknąć PIT.
Przed zmianą przepisów podatkowych, która nastąpiła w 2019 roku, sprzedaż domu pochodzącego ze spadku przed upływem 5 lat od otrzymania spadku, obarczona była koniecznością opłacenia podatku od nieruchomości w wysokości 19%. Obecnie okres oczekiwania 5 lat pozostał, jednak nie są one liczone od roku przejścia na Panią spadku, a od roku, w którym Pani ojciec nabył daną nieruchomość (czyli 2007 i 2022 r.). Od 2019 r., zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o PIT, obowiązują bowiem odrębne zasady rozliczenia sprzedaży dla spadkobierców.
Z podanych informacji wynika, że spadek otrzymała Pani tylko po ojcu, ponieważ najpierw Pani ojciec wraz z Pani babcią dziedziczyli po Pani dziadku, a potem tylko Pani ojciec dziedziczył pozostała część mieszkania po babci – czy też razem w zbiegu z Panią – bo ta część dla mnie jest niezrozumiała. Tak czy inaczej część mieszkania Pani ojciec odziedziczył wcześniej, a część później, a musimy tu liczyć jeden termin nabycia przez niego mieszkania w celu obliczania ww. 5 -letniego terminu i liczyłabym go od końca roku 2022 r. Zatem obecnie nie mogłaby Pani sprzedaż mieszkania, nie płacąc podatku, ponieważ nie upłynął jeszcze okres 5-letni w stosunku do udziału po ojcu. W stosunku do udziału po babci, jeżeli dziedziczyła Pani po niej na zasadzie testamentu, to liczymy rok nabycia przez babcię w 2007 r. – i tutaj podatku nie ma.
Ale ustawodawca przewidział inną możliwość, aby można było sprzedać mieszkanie i uniknąć konieczności zapłaty podatku od spadku. Nie zapłaci Pani podatku, gdy środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na własne cele mieszkaniowe.
Ma Pani na to trzy lata, ale trzeba w ciągu pół roku od sporządzenia zapisu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza lub od uprawomocnienia się postanowienia sądu w sprawie nabycia spadku złożyć do urzędu skarbowego odpowiednią deklarację o zamiarze skorzystania z ulgi mieszkaniowej.
Sprzedaż mieszkania odziedziczonego po rodzicach i dziadkach przed upływem pięciu lat
Anna odziedziczyła mieszkanie po rodzicach i dziadkach, którzy nabyli nieruchomość w 2007 roku. Po śmierci dziadka w 2020 r. spadek odziedziczyła jej babcia i ojciec, a po śmierci babci w 2022 roku – ojciec przejął pozostałą część. W 2024 roku ojciec zmarł, a Anna dziedziczyła po nim mieszkanie. Jeśli Anna chciałaby je sprzedać w 2025 roku, to część udziałów nabytych przez jej ojca w 2022 roku byłaby objęta pięcioletnim okresem podatkowym, w związku z czym musiałaby zapłacić podatek od tej części mieszkania.
Ulga mieszkaniowa jako sposób na uniknięcie podatku po sprzedaży nieruchomości
Piotr przejął mieszkanie po ojcu, który odziedziczył je częściowo w 2020 i 2022 roku. Planuje sprzedać mieszkanie przed upływem pięciu lat od ostatniego nabycia. Aby uniknąć zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży, Piotr postanawia przeznaczyć uzyskane środki na zakup własnego mieszkania. W tym celu w ciągu pół roku od przyjęcia spadku składa deklarację o zamiarze skorzystania z ulgi mieszkaniowej, co pozwala mu na uniknięcie podatku.
Podatek od części mieszkania odziedziczonego niedawno i zwolnienie z podatku dla udziału starszego
Maria odziedziczyła mieszkanie, które było w posiadaniu jej babci i dziadka od 2007 roku. Jej ojciec przejął część mieszkania po dziadku w 2020 roku, a całość po babci w 2022 roku. Maria, chcąc sprzedać mieszkanie w 2024 roku, odkryła, że podatek dochodowy zapłaci tylko od udziału, który ojciec nabył po babci w 2022 roku, ponieważ dla starszego udziału pięcioletni okres już minął.
Sprzedaż mieszkania odziedziczonego w spadku może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego, jeśli nie upłynął pięcioletni okres od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. Aby uniknąć podatku, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej, przeznaczając środki ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Warto dokładnie przeanalizować terminy nabycia udziałów w nieruchomości, by zminimalizować potencjalne koszty podatkowe.
Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem – nasz ekspert przygotuje dla Ciebie profesjonalne porady prawne i niezbędne pisma. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
2. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Wioletta Dyl
Zapytaj prawnika