• Data: 2025-04-25 • Autor: Artykuł Partnera
Konflikty w rodzinie po śmierci bliskiej osoby zdarzają się bardzo często – szczególnie wtedy, gdy brak jest jednoznacznych wskazówek dotyczących dziedziczenia. Podstawą unikania takich sytuacji jest przejrzysty testament. Jednak zarówno w przypadku jego istnienia lub jego braku, warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Prawnik nieruchomości pomoże odnaleźć się w meandrach prawa, przeanalizuje dokumenty, oceni stan prawny i przygotuje strategię działania w przypadku sporu. Będzie reprezentował interesy klienta podczas całego procesu, rozpoczynając od złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku, przez uczestnictwo w rozprawach sądowych, aż po finalne uregulowanie praw własności. Profesjonalista weryfikuje również, czy spadkodawca miał pełne prawo do rozporządzania nieruchomością w testamencie.
Proces przyjęcia spadku wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów, takich jak:
odpis aktu zgonu osoby zmarłej,
dowód osobisty lub paszport wnioskodawcy,
dokumenty potwierdzające pokrewieństwo, np. akt urodzenia lub akt małżeństwa.
Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Zgodnie z art. 1025 Kodeksu cywilnego, mamy na to 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o prawie do dziedziczenia. Brak reakcji w tym terminie skutkuje utratą prawa do spadku.
Opłata sądowa za złożenie wniosku waha się od 50 do 300 zł, w zależności od wartości majątku. W przypadku wątpliwości lub potrzeby wsparcia warto zwrócić się do prawnika specjalizującego się w sprawach spadkowych, który pomoże przejść przez procedurę bez zbędnego stresu.
Bywa tak, że sytuacja finansowa zmarłego sprawia, że przyjęcie spadku nie jest korzystne. Wówczas warto zdecydować się na odrzucenie. Oznacza to rezygnację zarówno z majątku, jak i z ewentualnych długów. Taką decyzję należy podjąć w ciągu 6 miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o tytule do spadku.
W razie braku oświadczenia w tym czasie spadkobierca automatycznie dziedziczy z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości przejętego majątku. Mimo to warto skonsultować decyzję z prawnikiem, by uniknąć błędów i niepotrzebnych zobowiązań.
Udział prawnika nieruchomości w sprawach spadkowych i podziałach majątku to gwarancja sprawnego przebiegu postępowania oraz realnej ochrony interesów klienta. Skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej ułatwia cały proces. Warto zatroszczyć się o swoje sprawy majątkowe już dziś – dla spokoju ducha i dobra rodziny.
Zapytaj prawnika