• Data: 2025-03-10 • Autor: Katarzyna Bereda
W sądzie toczy się postępowanie o dział spadku. Majątek do podziału to mieszkanie i auto. Mój mąż jest jednym z dwojga spadkobierców. Druga spadkobierczyni nie respektuje postanowienia sądu o nabyciu spadku i nie dopuszcza go do współposiadania majątku spadkowego. Ona zajmuje mieszkanie. Za kilka dni mają się odbyć oględziny i szacowanie wartości mieszkania przez biegłego wyznaczonego przez sąd. Na tych oględzinach będzie mój mąż ze swoim pełnomocnikiem. Chciałby, abym mu towarzyszyła jako świadek przy tych oględzinach. Czy spadkobierczyni może zgłosić sprzeciw i nie pozwolić mi jako żonie uczestniczyć w oględzinach biegłego? Jeśli tak, czy jest jakiś prawny sposób, abym razem z mężem mogła wziąć udział w tych oględzinach, np. mąż udzieliłby mi odpowiedniego pełnomocnictwa?
Jeżeli nie jest Pani stroną toczącego się postępowania, to nie widzę podstaw, aby uczestniczyła Pani w oględzinach. Co do zasady, jeżeli mąż będzie ze swoim pełnomocnikiem oraz biegłym, to jest to wystarczająca liczba świadków, którzy będą czuwać nad poprawnością oględzin.
Jeżeli jednak bardzo zależy Pani na uczestnictwie w oględzinach, mogą Państwo spróbować złożyć do sądu pełnomocnictwo dla Pani do udziału w sprawie jako pełnomocnik męża – wtedy powinna Pani móc uczestniczyć w niniejszej sprawie, a więc także w oględzinach. Zgodnie z treścią art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):
Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, w sprawach własności intelektualnej także rzecznik patentowy, a w sprawach restrukturyzacji i upadłości także osoba posiadająca licencję doradcy restrukturyzacyjnego, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Pełnomocnictwo udzielone osobie mieszczącej się w kręgu osób ujętych w art. 87 § 1 K.p.c. nadaje jej moc działania w imieniu i z wiążącym skutkiem dla mocodawcy. Osoba, która takim pełnomocnictwem nie dysponuje, albo osoba, która utraciła takie pełnomocnictwo, żadnej czynności w imieniu strony podjąć nie jest władna. Nie może zatem być traktowane jako pochodzące od strony pismo, wniesione przez osobę i przez nią podpisane, o ile osoba ta działa bez właściwego umocowania (zob. post. SN z 28.2.2002 r., III CZ 11/02, Legalis).
Wobec tego, jeżeli chce Pani uczestniczyć w oględzinach, może Pani to zrobić jedynie jako pełnomocnik męża – albowiem jedynie strony lub pełnomocnicy mogą brać udział w czynnościach procesowych. Dlatego proszę złożyć do sądu, który prowadzi sprawę, pełnomocnictwo procesowe do reprezentowania męża.
Sprzeciw w oględzinach mieszkania
Anna chciała towarzyszyć swojemu mężowi, Janowi, w oględzinach mieszkania, które wchodziło w skład spadku po zmarłym ojcu Jana. Drugi spadkobierca, jego siostra, Agata, uznała, że obecność Anny jest zbędna i wniosła sprzeciw. Jan złożył do sądu wniosek o ustanowienie Anny swoim pełnomocnikiem procesowym. Dzięki temu Anna mogła uczestniczyć w oględzinach, a jej obecność wpłynęła na rzetelne udokumentowanie stanu mieszkania.
Utrudnienia w dostępie do spadku
Piotr odziedziczył połowę mieszkania po zmarłej matce. Druga spadkobierczyni, jego kuzynka Maria, zamieszkała w tym mieszkaniu i odmawiała Piotrowi dostępu do lokalu. Podczas oględzin nieruchomości wyznaczonych przez sąd Maria nie zgodziła się na obecność żony Piotra, Katarzyny. Piotr wystąpił o pełnomocnictwo dla Katarzyny, co umożliwiło jej udział w oględzinach jako przedstawicielce męża. Katarzyna, będąc świadkiem w sprawie, pomogła szczegółowo udokumentować stan mieszkania.
Szacowanie wartości auta z problemami
Małżonkowie Ewa i Tomasz byli stroną w sprawie o dział spadku, który obejmował mieszkanie i samochód. W trakcie oględzin auta sądowy biegły musiał ustalić jego wartość. Tomasz, jako jeden z dwóch spadkobierców, chciał, aby Ewa była obecna podczas tej czynności. Druga strona, jego brat, sprzeciwiła się, powołując się na brak uprawnień Ewy do udziału w sprawie. Tomasz złożył wniosek o uznanie Ewy za swojego pełnomocnika, co pozwoliło jej uczestniczyć w procesie, wspierając męża w kontrolowaniu prawidłowości szacowania.
Udział osób trzecich, takich jak małżonek strony, w czynnościach procesowych, takich jak oględziny spadkowe, wymaga odpowiedniego pełnomocnictwa procesowego. Tylko strony postępowania oraz ich pełnomocnicy mają prawo uczestniczyć w tych działaniach, co zabezpiecza rzetelność i transparentność postępowania. Warto pamiętać, że właściwe umocowanie prawne może znacząco ułatwić ochronę interesów spadkobierców.
Potrzebujesz wsparcia w sprawach spadkowych lub profesjonalnego przygotowania pism procesowych? Oferujemy szybkie i rzetelne porady prawne online, dostosowane do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika