• Data: 2024-12-06 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Mój tata zmarł w 2020 r. Odrzuciłam spadek. Jednak nie zrozumiałam notariusza i nie zrobiłam tego w imieniu mojej niepełnoletniej córki. Czy mogę teraz odrzucić spadek?
Niestety obecnie musiałaby Pani:
Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „Spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożone po terminie nie wywołuje żadnych skutków prawnych.
W myśl art. 1019 K.c.:
„§ 1. Jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
§ 2. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
§ 3. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd”.
Treść powyższych przepisów w sposób jednoznaczny wskazuje, iż złożyć oświadczenie spadkowe i uchylić się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia spadkowego w terminie może jedynie spadkobierca. Skoro małoletnia weszła do kręgu spadkobierców ustawowych po zmarłym w miejsce swojej matki, to w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia o tytule swojego powołania mogła złożyć oświadczenie spadkowe, jak i w przypadku jego niezłożenia, a przy zaistnieniu przesłanek z art. 1019 K.c. mogła uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczenia spadkowego.
Na mocy art. 1019 § 1 K.c. do wad oświadczenia woli występujących przy składaniu oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku mają zastosowanie przepisy o wadach oświadczenia woli z części ogólnej Kodeksu cywilnego (art. 82–88 K.c.) z modyfikacjami wynikającymi z komentowanego z przepisu. Nieważne jest oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych (art. 82 w zw. z art. 1019 § 1). Nieważność oświadczenia następuje z mocy prawa, nie zachodzi więc potrzeba uchylenia się od jego skutków. Zaistnienie tej wady będzie skutkować uznaniem, że spadkobierca oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ogóle nie złożył.
Jeżeli w terminie przewidzianym w art. 1015 § 1 K.c. nie zostanie złożone kolejne, tym razem ważne oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, zastosowanie znajdzie art. 1015 § 2 K.c. Spadkobierca może uchylić się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku złożonego pod wpływem błędu, jeżeli błąd dotyczył treści oświadczenia i był istotny (art. 84 § 1 zdanie pierwsze oraz art. 84 § 2 w zw. z art. 1019 § 1). Błąd dotyczący treści oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może dotyczyć w szczególności osoby spadkodawcy, tytułu powołania do dziedziczenia lub stanu majątku spadkowego. Znaczenia prawnego pozbawiony jest natomiast błąd dotyczący pobudek czy motywów działania spadkobiercy. Błąd jest istotny, jeżeli uzasadnia przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia danej treści (art. 84 § 2 K.c.). Kodeks cywilny nakazuje oceniać błąd według kryteriów zindywidualizowanych, a zarazem obiektywnych.
Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może nastąpić jedynie przed sądem (art. 1019 § 1 pkt 1 K.c.). Właściwy jest sąd spadku (art. 628 K.p.c.). Jednocześnie spadkobierca zobowiązany jest oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca (art. 1019 § 1 pkt 2). Brak takiego oświadczenia wyłącza możliwość uchylenia się od skutków prawnych wadliwego oświadczenia.
W przedmiocie uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku sąd przeprowadza rozprawę (art. 690 § 1 K.p.c.). Na spadkobiercy ciąży obowiązek udowodnienia, że wada oświadczenia woli rzeczywiście zaistniała (art. 6 K.c.). Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd (art. 1019 § 3 K.c.). Staje się ono jednak skuteczne dopiero z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu.
W ten sam sposób spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu (art. 1019 § 2 K.c.).
Małoletnia obecnie odpowiada za długi do wysokości masy czynnej spadku. Należy sporządzić wykaz inwentarza – może się okazać, że dziadek nie miał w ogóle masy dodatniej spadku. Wówczas córka nie odpowiada za zobowiązania, skoro nie było masy dodatniej spadku.
Błąd w zrozumieniu obowiązków prawnych
Pani Anna dowiedziała się o długach ojca i w obawie przed odpowiedzialnością szybko odrzuciła spadek u notariusza. Nie wiedziała jednak, że musi to zrobić również w imieniu swojego 10-letniego syna. Kilka miesięcy później okazało się, że długi ojca przewyższały wartość spadku, a syn został obciążony odpowiedzialnością do wysokości masy czynnej spadku. Pani Anna musiała wnioskować do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka oraz udowodnić, że działała w błędzie co do przepisów.
Brak reakcji na wezwanie do zapłaty
Pan Marek, po śmierci swojej matki, odrzucił spadek, ale zapomniał uczynić tego w imieniu swojej 15-letniej córki. Po dwóch latach otrzymał wezwanie do zapłaty długu, który matka zaciągnęła na kilka miesięcy przed śmiercią. Sytuacja wymagała sporządzenia wykazu inwentarza oraz wnioskowania do sądu o uchylenie skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku w terminie. Proces ten był czasochłonny i wiązał się z dodatkowymi kosztami.
Niezłożenie oświadczenia przez opiekuna prawnego
Pani Zofia, jako opiekun prawny swojej 6-letniej wnuczki, przeoczyła termin na odrzucenie spadku po dziadku w jej imieniu. Dopiero po roku, gdy komornik rozpoczął egzekucję długu, zorientowała się, że wnuczka automatycznie przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Pani Zofia z pomocą prawnika musiała złożyć do sądu wniosek o uchylenie się od skutków prawnych niezachowania terminu oraz sporządzić szczegółowy wykaz inwentarza.
Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego wymaga spełnienia określonych formalności, w tym uzyskania zgody sądu rodzinnego. Jeśli termin na złożenie oświadczenia został przekroczony, konieczne jest uchylenie się od skutków prawnych z powodu błędu lub groźby. Proces ten może być skomplikowany i czasochłonny, dlatego warto wcześniej zadbać o dopełnienie wszystkich obowiązków. Aby skorzystać z naszej pomocy, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz porady prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pisma? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika