Odrzucenie spadku po zmarłym synu, co warto wiedzieć i gdzie zgłosić?

• Data: 2024-12-07 • Autor: Adam Dąbrowski

Jak pozbyć się spadku po zmarłym synu? Gdzie trzeba to zgłosić? Nasz syn (kawaler) zginął w wypadku samochodowym. Wiemy, że miał sporo długów i nie chcielibyśmy, aby ktokolwiek z naszej rodziny je odziedziczył. Rodzice mojej żony żyją, moi natomiast nie. Mam jednego brata, który ma własną rodzinę. Żona ma siostrę, która również ma męża i dzieci. Co można zrobić w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Odrzucenie spadku po zmarłym synu, co warto wiedzieć i gdzie zgłosić?

Dziedziczenie po zmarłym synu

Syn zmarł jako kawaler i zapewne nie miał dzieci. Według Kodeksu cywilnego (art. 932–935) spadkobranie ma swój porządek. I nie jest on prosty:

„1. W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Zasada ta ma zastosowanie odpowiednio do dalszych zstępnych.

2. W braku zstępnych (dzieci, wnuków) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

3. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

4. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

6. W braku zstępnych spadkodawcy, jego rodziców, rodzeństwa i ich zstępnych, cały spadek przypada małżonkowi spadkodawcy.

7. W braku zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy; dziedziczą oni w częściach równych. Jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału spadku między zstępnych spadkodawcy.

8. W braku zstępnych tego z dziadków, który nie dożył otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

9. W braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

10. W braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

11. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu”.

Opisana sytuacja powoduje, że pierwszymi spadkobiercami są Pan i Pana małżonka jako rodzice zmarłego, ponieważ wobec braku zstępnych (dzieci, wnuki) oraz małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Aby nie być spadkobiercami, muszą Państwo spadek odrzucić.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odrzucenie spadku po synu

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Tutaj byłaby to data śmierci syna. Brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Po odrzuceniu spadku przez Pana i Pana małżonkę – spadek przypadnie rodzeństwu syna. Oni także, aby nie dziedziczyć, muszą spadek odrzucić. Jak rodzeństwo syna spadek odrzuci, w ich miejsce wejdą dzieci rodzeństwa. Pełnoletni spadek odrzucą samodzielnie. W przypadku niepełnoletnich konieczna jest zgoda sądu rodzinnego na odrzucenie spadku.

To doprowadzi do sytuacji, w której nie ma zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwa oraz zstępnych rodzeństwa spadkodawcy i cały spadek przypada dziadkom spadkodawcy. Skoro dziadkowie z Pana strony nie żyją, udział spadkowy, który im przypadał, przypada ich dzieciom (zstępnym), czyli Pana rodzeństwu. Jak dziadkowie ze strony małżonki spadek odrzucą, udział spadkowy, który im przypadał, przypada ich dzieciom (zstępnym), czyli rodzeństwu małżonki.

Wszyscy po drodze odrzucają spadek w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o swoim powołaniu do spadku. Kiedy to nastąpi, spadkobiercą zostanie gmina ostatniego miejsca zamieszkania syna.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem albo przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Oświadczenie o odrzuceniu spadku powinno zawierać:

1. imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;

2. tytuł powołania do spadku;

3. treść złożonego oświadczenia.

Oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowania testamentów. Przy oświadczeniu należy złożyć wypis aktu zgonu spadkodawcy albo prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu, jeżeli dowody te nie zostały już poprzednio złożone.

Jeżeli oświadczenie złożono ustnie w sądzie spadku, z oświadczenia sporządza się protokół. Jeżeli oświadczenie składane jest w formie pisemnej do sądu spadku w toku postępowania spadkowego – powinno zawierać sygnaturę akt sprawy. Spadkobierca, który złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku, traktowany jest tak, jakby nie dożył otwarcia spadku.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Rodzina z niepełnoletnim dzieckiem
Pani Anna i Pan Marek po śmierci swojego dorosłego syna dowiedzieli się, że pozostawił on duże długi. Oboje złożyli oświadczenie o odrzuceniu spadku przed notariuszem. Wkrótce okazało się, że kolejnymi spadkobiercami są ich wnuki – dzieci ich drugiego syna. Aby również je ochronić, musieli wystąpić do sądu rodzinnego o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu niepełnoletnich dzieci. Sąd wyraził zgodę, a spadek ostatecznie został odrzucony.

 

Dziadkowie jako potencjalni spadkobiercy
Pan Wojciech i jego żona Małgorzata po śmierci syna złożyli oświadczenie o odrzuceniu spadku. Podobnie postąpiło ich drugie dziecko – córka, wraz z własnymi pełnoletnimi dziećmi. Następni w kolejności byli rodzice Małgorzaty, którzy również odmówili przyjęcia spadku. W wyniku tego cały proces zakończył się odrzuceniem spadku przez wszystkich krewnych, co umożliwiło przejście spadku na gminę.

 

Brak wiedzy o długach i opóźnione działania
Pani Katarzyna, matka zmarłego Michała, zbagatelizowała konieczność odrzucenia spadku, ponieważ nie wiedziała o jego długach. Po sześciu miesiącach od śmierci syna zorientowała się, że termin na złożenie oświadczenia minął, co oznaczało automatyczne przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Okazało się, że długi syna przewyższają wartość jego majątku, co naraziło ją na konieczność spłaty części zobowiązań. To doświadczenie uświadomiło rodzinie, jak ważne jest szybkie działanie.

Podsumowanie

Odrzucenie spadku z długami wymaga szybkiego i świadomego działania. Kluczowe jest złożenie odpowiedniego oświadczenia przed notariuszem lub sądem w ciągu 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o spadku. Jeśli wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucą spadek, przechodzi on na gminę lub Skarb Państwa. Aby uniknąć problemów, warto skonsultować się z prawnikiem i zabezpieczyć interesy całej rodziny.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w odrzuceniu spadku lub przygotowaniu odpowiednich dokumentów, skorzystaj z naszych usług prawnych online. Aby uzyskać wsparcie, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.\

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl