• Autor: Marek Gola
Mam pytanie o formalności, jakie muszę załatwić w sprawie odrzucenia spadku. Przebywam na terenie USA od 13 lat, mam dwoje małoletnich dzieci, które nie maja obywatelstwa polskiego. Właśnie dowiedziałam się, że zmarł mój ojciec, z którym nie miałam kontaktu od 20 lat. Jestem jego jedynym dzieckiem, a spadek to same długi. Chce więc odrzucić spadek. Jak to zrobić w imieniu swoim i dzieci? Wchodzi w grę tylko pełnomocnik, gdyż nie przyjedziemy do Polski.
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne
Zasadne jest wskazanie, iż w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Nie ma zatem znaczenie, czy z ojcem utrzymywała Pani kontakt, czy też nie. Z punkty prawnego jest Pani córką, a zatem dziedziczy po ojcu w pierwszej kolejności. Zasadnym jest zatem złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W pytaniu wskazuje Pani co prawda, że o śmierci ojca dowiedział się dopiero teraz (pomimo, iż miała ona miejsce przed 2 miesiącami) to jednak na Pani miejscu nie czekałbym na ostatni moment lecz, teraz udał się do konsula w Stanach Zjednoczonych i przed nim złożył oświadczenie o odrzuceniu spadku.
Zgodnie z art. 641 K.p.c. „oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinno zawierać:
1) imię i nazwisko spadkodawcy, datę i miejsce jego śmierci oraz miejsce jego ostatniego zamieszkania;
2) tytuł powołania do spadku;
3) treść złożonego oświadczenia”.
Nadto oświadczenie powinno również zawierać wymienienie wszelkich wiadomych składającemu oświadczenie osób należących do kręgu spadkobierców ustawowych, jak również wszelkich testamentów, chociażby składający oświadczenie uważał je za nieważne, oraz danych dotyczących treści i miejsca przechowania testamentów.
Zasadne jest zatem udanie się do konsula z dokumentem tożsamości i złożenie takiego oświadczenia przed konsulem, celem poświadczenia przez niego własnoręczności podpisu. Oświadczenie takie powinno być następnie wysłane przez Panią do Polski do sądu ostatniego miejsca zamieszkania ojca. Oświadczenia, o których mowa w paragrafie pierwszym, mogą być również składane w sądzie spadku w toku postępowania o stwierdzenie praw do spadku.
W odniesieniu do Pani dzieci właściwe będzie prawo amerykańskie, stanowe dla miejsca zamieszkania dzieci.
Alicja i odrzucenie spadku po ojcu
Alicja mieszka od 10 lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymała informację o śmierci ojca, z którym nie utrzymywała kontaktu od lat. Spadek po ojcu obejmował wyłącznie długi, więc Alicja zdecydowała się na odrzucenie spadku. Z racji tego, że nie mogła przyjechać do Polski, udała się do konsulatu, gdzie przedstawiła oświadczenie o odrzuceniu spadku, poświadczone przez konsula. Dzięki temu mogła spełnić wszystkie formalności bez potrzeby podróży do kraju.
Michał i pełnomocnik w sprawie spadkowej
Michał, od lat mieszkający w Stanach, dowiedział się o śmierci swojego ojca, któremu nie rozmawiał od wielu lat. Spadek obejmował długi, więc Michał postanowił odrzucić spadek w imieniu swoim oraz swoich małoletnich dzieci, które nie mają obywatelstwa polskiego. Michał skontaktował się z prawnikiem w Polsce, który został pełnomocnikiem, i to on złożył w jego imieniu odpowiednie oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie.
Elżbieta i problem z terminem odrzucenia spadku
Elżbieta, mieszkająca w USA, dowiedziała się o śmierci ojca, a po zapoznaniu się z treścią testamentu stwierdziła, że dziedziczy po nim same długi. Chciała odrzucić spadek, ale nie zdążyła tego zrobić w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedziała się o tytule powołania do spadku. Elżbieta udała się do konsulatu, gdzie uzyskała pomoc w formalnym złożeniu oświadczenia o odrzuceniu spadku przed upływem terminu, unikając w ten sposób ryzyka dziedziczenia długów.
Odrzucenie spadku przez pełnomocnika jest możliwe, nawet jeśli spadkobierca przebywa za granicą. W takich przypadkach kluczowe jest złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed konsulem, który poświadcza własnoręczność podpisu. Termin na złożenie takiego oświadczenia wynosi sześć miesięcy od momentu, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Działając przez pełnomocnika, spadkobierca może załatwić wszystkie formalności bez konieczności podróży do Polski, co jest szczególnie istotne w przypadku osób mieszkających za granicą, takich jak np. w Stanach Zjednoczonych.
Oferujemy profesjonalne porady prawne online, które pomogą Ci w sprawach związanych z dziedziczeniem, odrzuceniem spadku czy innymi kwestiami prawnymi. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w Polsce, czy za granicą, nasi doświadczeni prawnicy zapewnią Ci pełne wsparcie i pomogą przejść przez cały proces, z zachowaniem wszystkich formalności i terminów. Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się resztą.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Zapytaj prawnika