Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak rozpocząć postępowanie spadkowe?

• Autor: Iryna Kowalczuk

Zmarła moja mama, która była wdową, pozostawiła po sobie mieszkanie. Uzgodniliśmy z rodzeństwem, że mieszkanie odziedziczę ja, a rodzeństwo zrzeknie się wszelkich praw. Wynika to z faktu, że to ja opiekowałam się mamą przez ostatnie lata, bo rodzeństwo wyjechało. Od czego zacząć przeprowadzenie spraw spadkowych, aby zakończyło się zgodnie z naszymi ustaleniami?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak rozpocząć postępowanie spadkowe?

Jak uregulować sprawy spadkowe po zmarłej mamie?

Aby uregulować sprawy spadkowe po zmarłej mamie tak, aby mogła Pani stać się właścicielką całego mieszkania, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić postępowanie spadkowe (czyli uzyskać potwierdzenie nabycia spadku). Można tego dokonać przed sądem lub przed notariuszem.

Notarialne poświadczenie dziedziczenia

Do notariusza muszą stawić się wszyscy spadkobiercy ustawowi osobiście, wówczas sporządzi on akt poświadczenia dziedziczenia. Obowiązkowym warunkiem przeprowadzenia postępowania spadkowego u notariusza jest osobiste stawiennictwo wszystkich dzieci Pani mamy.

Wykaz dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia
Koszty notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Zobacz również: Czy trzeba być osobiście na sprawie spadkowej?

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku przed sądem

Postępowanie mające doprowadzić do stwierdzenia nabycia spadku w sądzie wszczyna się poprzez złożenie w sądzie rejonowym właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Co powinien zawierać wniosek o stwierdzenie nabycia spadku?

Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone udziały poszczególnych spadkobierców w spadku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przekazanie udziałów w spadku jednemu z rodzeństwa

Następnie najlepiej jeżeli uda się Pani do notariusza ze swoim rodzeństwem i tam rodzeństwo przekaże Pani swoje udziały w spadku. Jest to najszybszy sposób, aby stała się Pani właścicielką całego spadku po mamie, w tym mieszkania. Po tym powinna Pani dokonać jeszcze stosownych zmian w księdze wieczystej nieruchomości po to, ażeby widniała tam Pani jako jedyny właściciel mieszkania.

Proszę pamiętać, że poświadczenie dziedziczenia przed notariuszem, jak również stwierdzenie nabycia spadku przed sądem kończą się tylko i wyłącznie ustaleniem, kto i w jakim ułamku dziedziczy spadek po osobie zmarłej. Aby ustalić, jaki konkretnie przedmiot z majątku spadkowego dziedziczy konkretny spadkobierca i ile to jest warte, należy przeprowadzić dział spadku. Można to zrobić przed notariuszem lub w sądzie (gdy jest zgoda między spadkobiercami co do podziału miedzy siebie przedmiotów spadkowych) lub wyłącznie przed sądem (gdy takiej zgody nie ma).

Wartość spadku (swoich udziałów spadkowych) do urzędu skarbowego ustalają sami spadkobiercy według aktualnych cen rynkowych.

Notariusza nie interesuje co wchodzi w skład spadku, on tylko ustali, kto i w jakim ułamku dziedziczy. Wszelkich rozliczeń między spadkobiercami dokonuje się, jak już napisałam, w postępowaniu o dział spadku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »