• Data: 2024-05-09 • Autor: Iryna Kowalczuk
Dwa miesiące temu zmarł mój ojciec, nie zostawił testamentu, ja jestem jedyną spadkobierczynią – rodzeństwa nie mam, mama dawno nie żyje. Tata posiadał mieszkanie własnościowe, samochód, lokaty w bankach, akcje. Chciałabym założyć sprawę spadkową, proszę o instrukcję, co powinnam zrobić krok po kroku? Czy to prawda, że nawet jak odziedziczę mieszkanie, to nie mogę go sprzedać przez kilka lat ze względu na duży podatek?
Zgodnie z art. 926 Kodeksu cywilnego powołanie do spadku wynika z ustawy (dziedziczenie ustawowe) albo z testamentu (dziedziczenie testamentowe).
Po śmierci ojca cały spadek odziedziczyła Pani na podstawie ustawy. Zatem powinna Pani w pierwszej kolejności przeprowadzić sprawę spadkową po zmarłym ojcu jako jego jedyna spadkobierczyni. Sprawę o stwierdzenie nabycia spadku można założyć w każdym czasie.
Ma Pani dwie możliwości, żeby przeprowadzić postępowanie spadkowe:
Wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym może wnieść każdy ze spadkobierców. Sądem właściwym jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy.
Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone, że to Pani jest spadkobierczynią ustawową po śmierci ojca.
Obecnie nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie i można też przeprowadzić całą procedurę u notariusza w drodze tzw. aktu poświadczenia dziedziczenia.
Warunkiem uzyskania aktu poświadczenia dziedziczenia jest stawienie się u notariusza Pani jako spadkobierczyni ustawowej osobiście.
W kwestii podatku od spadków i darowizn – zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (w tym dzieci oraz wnuki zmarłych – a więc również Panią), wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. W przypadku przeprowadzenia sprawy spadkowej u notariusza to notariusz powinien pouczyć Panią, od jakiej daty liczyć owe 6 miesięcy na zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw.
Zasadniczo przychód ze sprzedaży mieszkania będzie opodatkowany, jeżeli Pani sprzeda je przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je odziedziczyła.
Trzeba natomiast zwrócić uwagę, że okres ten biegnie dopiero od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (w tym wypadku śmierć rodzica).
Jeśli Pani chciałaby jednak koniecznie sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od śmierci ojca, to skorzysta Pani ze zwolnienia od podatku tylko pod warunkiem, że uzyskane przychody wyda, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych).
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350
3. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika