• Autor: Iryna Kowalczuk
Zmarł mój brat, który nie miał dzieci i był wdowcem. Od jego śmierci nie upłynęło jeszcze pół roku. Od śmierci jego żony upłynęły 3 lata. Po śmierci żony brat nie uregulował sprawy spadkowej. Co powinnam zrobić, żeby uregulować kwestię spadku po bracie i po jego zmarłej żonie? W skład spadku wchodzi między innymi nieruchomość. Jego żona pozostawiła ojca i brata. Mój brat pozostawił matkę i 5 rodzeństwa.
Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych. Spadkobierca (spadkobiercy) w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca.
Jakie zatem kroki powinna Pani podjąć po śmierci brata i jego żony, aby możliwie szybko uregulować sprawy spadkowe? Proponowałabym, aby pierwszym krokiem było przeprowadzenie postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Jeżeli brat i jego żona mieli przed śmiercią to samo miejsce zamieszkania może Pani zawnioskować o stwierdzenie nabycia spadku po nich obojgu na jednym wniosku.
Prawo do spadku się nie przedawnia. Postanowienie stwierdzające jego nabycie może być wydane nawet wiele lat po śmierci spadkodawcy i niejednokrotnie tak się dzieje, jeśli z różnych względów spadkobiercom nie spieszy się z załatwieniem spraw spadkowych.
Wniosek o wydanie postanowienia o nabyciu spadku przez sąd może złożyć każda osoba mająca w tym interes prawny, a więc przede wszystkim którykolwiek ze spadkobierców. Pozostali są uczestnikami tego postępowania.
W celu stwierdzenia nabycia spadku należałoby skierować do sądu rejonowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania osoby zmarłej (tzw. sąd spadku) wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.
(200 zł, jeżeli będzie Pani wnosiła o stwierdzenie nabycia spadku po bracie i jego żonie).
Zobacz również: Dziedziczenie po bracie
Po złożeniu kompletnego wniosku sędzia wyznacza rozprawę, na którą wzywa wnioskodawcę i uczestników postępowania, czyli wszystkich spadkobierców. Pouczenie o obowiązku lub braku obowiązku stawiennictwa w sądzie znajdzie się na wezwaniu na rozprawę. Spadkobiercy mogą także ustanowić pełnomocnika, który będzie ich reprezentował przed sądem.
Art. 86 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) wskazuje, iż strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników.
W myśl art. 87 § 1 K.p.c., pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Po przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, spadkobiercy, którzy zostaną wskazani przez sąd jako dziedziczący po zmarłych, będą mogli składniki ich majątku podzielić pomiędzy siebie albo zgodnie z udziałami albo inaczej, w zamian np. za wzajemne spłaty.
Zobacz również: Czy na sprawie spadkowej muszą być wszyscy spadkobiercy?
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika