Jak uniknąć udziału w sprawie spadkowej po odrzuceniu spadku?

• Data: 2024-08-03 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Zrzekłem się spadku po mojej zmarłej mamie w terminie ustawowym, notarialnie. Uczynili to też moi synowie. Otrzymałem pismo z sądu właściwego dla zamieszkania mojej zmarłej mamy z wniosku mojej siostry dotyczące postanowienia o dokonanie spisu inwentarza spadku. W postanowieniu wskazano mnie jako posiadającego udział (zakładam, że w spadku), co jest nieprawdą. W jaki sposób wykazać, że nie powinienem być stroną jakichkolwiek dalszych postępowań w tej sprawie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak uniknąć udziału w sprawie spadkowej po odrzuceniu spadku?

Postępowanie sądowe – uczestnik, zainteresowany w sprawie

Zapewne otrzymał Pan informację z sądu, w której wskazano Pana jako uczestnika postępowania albo osobę zainteresowaną. Przeprowadzenie tego postępowania zainicjowanego przez Pana siostrę jest tzw. postępowaniem nieprocesowym, w którym to stronami są wnioskodawca, uczestnik oraz zainteresowani w sprawie. Krąg podmiotów, które powinny być powiadamiane o wszczęciu postępowania, jest zwykle bardzo szeroki. Zgodnie z art. 510 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805): „Zainteresowanym w sprawie jest każdy, czyich praw dotyczy wynik postępowania, może on wziąć udział w każdym stanie sprawy aż do zakończenia postępowania w drugiej instancji. Jeżeli weźmie udział, staje się uczestnikiem. Na odmowę dopuszczenia do wzięcia udziału w sprawie przysługuje zażalenie.”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odpowiedź na pismo sądu – wykazanie odrzucenia spadku

Warto w odpowiedzi na pismo z sądu wskazać, że odrzucił Pan spadek po zmarłej mamie, a zatem jest Pan uznawany za osobę, która nie dożyła otwarcia spadku. Z tego względu nie może być Pan uznany za osobę zainteresowaną w sprawie. Proszę dołączyć do tego pisma kserokopię dokumentów potwierdzających złożenie przez Pana oświadczenia o odrzuceniu spadku. Pismo należy złożyć w tylu egzemplarzach, ile jest stron postępowania, plus dodatkowy egzemplarz dla sądu. Do każdego pisma należy dołączyć załączniki.

Podsumowując: Jeżeli otrzymał Pan postanowienie, to albo wnosi Pan zażalenie na postanowienie, albo skargę. Proszę pamiętać, że powinien Pan złożyć wniosek o uzasadnienie tego postanowienia (o ile nie otrzymał Pan tego uzasadnienia). Wniosek taki należy opłacić kwotą 100 zł. Następnie od momentu doręczenia uzasadnienia postanowienia jest termin 7 dni na jego zaskarżenie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Jan Kowalski zrzekł się spadku po zmarłym ojcu, notarialnie, w ustawowym terminie. Otrzymał jednak pismo z sądu dotyczące postępowania spadkowego, w którym wskazano go jako uczestnika. Jan wiedział, że nie powinien być stroną tego postępowania, więc przygotował odpowiedź do sądu. W piśmie wyjaśnił, że zrzekł się spadku i dołączył kserokopię dokumentów potwierdzających to oświadczenie. Jan złożył odpowiedź w sądzie, w tylu egzemplarzach, ile było stron postępowania, plus dodatkowy egzemplarz dla sądu. Dzięki temu wyjaśnieniu, Jan nie musiał uczestniczyć w dalszych postępowaniach spadkowych.

 

Anna Nowak zrzekła się spadku po zmarłej babci, podobnie jak jej rodzeństwo, co potwierdzili notarialnie. Mimo to, otrzymała pismo z sądu, w którym była wymieniona jako zainteresowana w sprawie spadkowej zainicjowanej przez kuzynkę. Anna napisała odpowiedź do sądu, w której powołała się na odrzucenie spadku i dołączyła kopie odpowiednich dokumentów. Pismo złożyła zgodnie z wymaganiami proceduralnymi, upewniając się, że każdy uczestnik postępowania oraz sąd otrzymali odpowiednią kopię. Po przesłaniu dokumentów, sąd wycofał ją z listy zainteresowanych w sprawie.

 

Piotr Wiśniewski, po śmierci swojej ciotki, zdecydował się odrzucić spadek, co potwierdził notarialnie, podobnie jak jego dzieci. Kilka miesięcy później otrzymał pismo z sądu dotyczące spadku, w którym został wskazany jako uczestnik. Piotr był zaskoczony, ponieważ zrzekł się spadku. Przygotował odpowiedź do sądu, w której wskazał na wcześniejsze odrzucenie spadku i załączył kopie dokumentów potwierdzających jego oświadczenie. Pismo złożył w wymaganej liczbie egzemplarzy i dostarczył do sądu. Dzięki temu, Piotr został usunięty z postępowania spadkowego i nie musiał dalej zajmować się tą sprawą.

Podsumowanie

 

Jeśli odrzuciłeś spadek i otrzymałeś pismo z sądu dotyczące postępowania spadkowego, w którym zostałeś wskazany jako uczestnik, ważne jest, aby niezwłocznie odpowiedzieć na to pismo. Dołącz do odpowiedzi kserokopię dokumentów potwierdzających odrzucenie spadku i złóż je w sądzie zgodnie z wymogami proceduralnymi. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego uczestnictwa w dalszych postępowaniach spadkowych.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism sądowych, aby skutecznie rozwiązać Twoje sprawy spadkowe. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachowe wsparcie bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »