Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak uniknąć konsekwencji za przelanie pieniędzy z konta męża po jego śmierci?

• Data: 2025-01-06 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Moja sprawa dotyczy zrobienia zlecenia stałego z konta męża, do którego miałam upoważnienie pieniędzy przez konto internetowe na moje konto w dniu śmierci męża, kilka godzin po. Nie zdawałam sobie sprawy, że to jest przestępstwo. Jak teraz wybrnąć z tej sytuacji, aby nie ponieść konsekwencji? Spadek po mężu, była sprawa, przypadł mi w całości. Jest problem, bo mąż zostawił w banku zapis na wypadek śmierci i tam ja mam otrzymać 50% i córka 50%. Córka nic nie chce. Kwota, jaka była na rachunku, którą niesłusznie przelałam sobie, to 40 tysięcy. Konto jest jeszcze niezamknięte. Czy mogę wpłacić te niesłusznie pobrane pieniądze, aby uniknąć kary?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak uniknąć konsekwencji za przelanie pieniędzy z konta męża po jego śmierci?

Dyspozycja na wypadek śmierci

Uprzejmie proszę nic się nie denerwować, ponieważ w mojej ocenie w Pani sprawie nic się złego nie zadzieje. Oczywiście ma Pani rację, że nie powinna Pani dokonywać żadnych przelewów z chwilą śmierci małżonka. Natomiast problem byłby w takiej sytuacji, gdyby po pierwsze nie była Pani spadkobiercą, a po drugie gdyby nie zamierzała Pani oddać tych pieniędzy.

To, co powinna Pani zrobić, to pójść do banku razem z prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku i zamknąć konto. Natomiast z uwagi na to, że małżonek dokonał tzw. dyspozycji na wypadek śmierci, to wskazać należy, że środki zgromadzone na rachunku bankowym nie wchodzą w skład spadku. Zatem czy córka chce, czy córka nie chce, powinna jej Pani przelać połowę tychże środków. Córka może później te pieniądze Pani oddać, ale żeby miało to ramy prawne, to tak trzeba byłoby zrobić.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Majątki osobiste i wspólny majątek małżonków

W mojej ocenie nie trzeba będzie się tłumaczyć, ale jeśli byłaby taka ewentualność, to proszę wskazać, że mieliście Państwo wspólność majątkową małżeńską i te pieniądze, które Pani przelała, to właśnie ta część, która przypada Pani w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej. Z chwilą zawarcia małżeństwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Nadto w oparciu o § 2 „do majątku wspólnego należą w szczególności:

1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków;

2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków;

3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków;

4) kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, o którym mowa w art. 40a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321, 568, 695 i 875)”.

 

Warto w kontekście Pani zapytania wskazać na to, że zgodnie z art. 33 „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

 

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;
3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom
4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;
5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;
6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;
7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;
8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;
9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zamknięcie rachunku bankowego

Proszę również pamiętać, że jeżeli chodzi o przestępstwo kradzieży, a z takim tutaj ewentualnie mielibyśmy do czynienia, to zostało ono uregulowane w art. 278 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. Zgodnie z tym przepisem „kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Przestępstwo to popełnia ten, kto umyślnie dokonuje zaboru środków, czym działa na szkodę osób uprawnionych do uzyskania tychże środków”. Także w Pani sprawie absolutne nie doszło do spełnienia się warunków uznania danego czynu za czyn zabroniony. Proszę bez obaw iść i zamknąć rachunek bankowy.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

 

Nagła potrzeba środków na bieżące opłaty
Pani Marta, która miała upoważnienie do konta męża, automatycznie zrealizowała kilka zleceń przelewów na opłaty bieżące z ich wspólnego gospodarstwa domowego. Mąż zmarł nieoczekiwanie tego samego dnia, co wywołało zamieszanie w sprawach finansowych. Kiedy dowiedziała się, że przelew po śmierci męża może mieć skutki prawne, zgłosiła się do banku, gdzie razem ze spadkobiercami uzgodnili zwrot i zamknięcie konta zgodnie z procedurami.

 

Rozliczenie rachunku medycznego z konta męża
Pan Jerzy dokonał przelewu na opłatę za prywatne leczenie jeszcze tego samego dnia, gdy jego żona zmarła. Chciał uregulować zaległe rachunki, które pozostały po jej chorobie. Kiedy zorientował się, że przelew wykonany po śmierci może zostać zakwestionowany, natychmiast skontaktował się z bankiem, który doradził mu formalne zamknięcie konta i rozliczenie środków zgodnie z zapisami spadkowymi.

 

Przelew na swoje konto jako zadośćuczynienie za wspólne oszczędności
Pani Zofia, działając pod wpływem emocji po nagłej śmierci męża, przelała część środków z jego konta na swoje konto, uznając to za część wspólnych oszczędności. Gdy dowiedziała się, że taki krok powinien być formalnie zatwierdzony, zwróciła środki na konto męża i przystąpiła do procedury zamknięcia konta zgodnie z prawem, przedstawiając postanowienie o nabyciu spadku w całości.

 

Podsumowanie

Po śmierci współmałżonka dostęp do konta bankowego oraz dokonywanie przelewów z jego środków wymaga ostrożności i znajomości zasad spadkowych. W artykule przedstawiono, co należy zrobić w sytuacji, gdy wykonano przelew zaraz po śmierci, oraz jakie kroki podjąć, aby uniknąć konsekwencji prawnych, szczególnie gdy na koncie zmarłego ustanowiono dyspozycję na wypadek śmierci.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w sporządzeniu pisma, opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy pomogą Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »