Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak uniknąć dziedziczenia długów po zmarłych rodzicach i rodzeństwie?

• Data: 2024-12-18 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Nie utrzymuję kontaktu z moją rodziną. Ponad dwa lata temu zmarła moja matka, która mieszkała razem z moim bratem. We wrześniu ubiegłego roku zmarł mój brat. Córka mojego brata poinformowała mnie, że zrzekła się spadku po nim i że mam teraz 6 miesięcy na zrzeczenie się spadku (wiem, że brat miał długi). Przy tej okazji dowiedziałem się, że moja zmarła matka prawdopodobnie też była zadłużona. Czy mogę coś teraz zrobić, aby uniknąć tych długów? Proszę o poradę.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak uniknąć dziedziczenia długów po zmarłych rodzicach i rodzeństwie?

Odrzucenie spadku po mamie i bracie

Zgodnie z art. 1015 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny „oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania”.

W przypadku gdy spadkodawca zmarł przed 18 października 2015 r., to brak złożenia oświadczenia w wyżej wskazanym terminie powodował tzw. proste przyjęcie spadku (to jest również z długami). Aktualnie brak złożenia oświadczenia w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Co oznacza, że odpowiedzialność osoby, która nie złożyła oświadczenia, ograniczona jest tylko i wyłącznie do wartości czynnej spadku, tj. takiej kwoty, która będzie stanowiła przysporzenie spadkowe (coś na plus, a nie na minus).

Termin ten jest terminem zawitym prawa materialnego, co oznacza, że co do zasady nie podlega on przywróceniu. Oświadczenie o odrzuceniu spadku złożone po tym terminie nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Wskazać należy, że termin ten jest zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone przed sądem lub notariuszem. Dla zachowania tego terminu wystarczające jest, aby przed jego upływem wniosek o odebranie oświadczenia o odrzuceniu spadku został wniesiony do sądu.

Bardzo ważne jest to, aby odrzucić spadek, dopiero gdy przyjdzie Pana kolei, tj. najpierw musi odrzucić spadek osoba, która dziedziczy po zmarłym przed Panem. Dopiero od momentu odrzucenia spadku przez tę osobę otwiera się dla Pana termin do złożenia oświadczenia. Na potwierdzenie powyższego stanowiska wskazać należy na uchwałę Sądu Najwyższego z 19 października 2018 r., sygn. akt III CZP 36/18, zgodnie z którą: „Złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez osobę, w stosunku do której nie rozpoczął jeszcze biegu termin określony w art. 1015 § 1 k.c., jest bezskuteczne”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Kiedy można złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku?

W uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy wskazał, że: „Oświadczenie o odrzuceniu spadku przypadającego spadkobiercy z ustawy może być złożone, gdy spadkobierca został powołany do spadku na tej podstawie, a zatem w dalszej kolejności niż spadkobiercy testamentowi, co jest możliwe w trzech przypadkach, gdy spadkodawca nie zostawił testamentu, gdy testament okazał się nieważny i gdy spadkobiercy testamentowi nie chcą lub nie mogą dziedziczyć. Wprawdzie obiektywnie stan, w którym spadkodawca nie zostawił testamentu, powoduje te same konsekwencje co stan, w którym taki testament zostawił, ale okazał się on nieważny, ale ich rozróżnienie może mieć znaczenie dla określenia biegu terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku z ustawy.

Termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przypadającego spadkobiercy z ustawy rozpoczyna bieg od dnia, w którym dowiedział się on, że w stosunku do niego aktualizuje się ta podstawa dziedziczenia. W przypadku rozciągniętego w czasie badania w postępowaniu sądowym przesłanek ważności testamentu spadkodawcy i ustalenia jego nieważności złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę ustawowego będzie mogło dojść do skutku w terminie, w którym dowiedział się on, że w stosunku do niego aktualizuje się ta podstawa dziedziczenia.

W art. 1015 § 1 k.c., przewidującym możliwość złożenia przez spadkobiercę oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ustawodawca ustalił dla tego spadkobiercy prawo podmiotowe kształtujące, które może być wykonane w oznaczonym czasie, z którego upływem gaśnie, a skutki niewykonania tego prawa należy oznaczyć zgodnie z ustawą. Termin do złożenia oświadczenia może rozpocząć bieg nie wcześniej niż wtedy, gdy dana osoba uzyska wiedzę o swoim powołaniu do spadku, a to oznacza, że tytuł powołania do dziedziczenia, w związku z którym składa oświadczenie, w momencie jego złożenia musi już istnieć.

Nie ma wątpliwości co do tego, że odrzucenie spadku z testamentu nie wyklucza przyjęcia go z ustawy (zob. art. 1022 k.c.), a termin do odrzucenia spadku na każdej z podstaw biegnie wprawdzie niezależnie, ale dziedziczenie testamentowe zawsze wyprzedza ustawowe, do którego nie dochodzi, gdy spadek zostaje nabyty na podstawie testamentu. Oznacza to, że nie ma też potrzeby składać oświadczenia o odrzuceniu spadku z ustawy, gdy ta podstawa nie jest rozważana jako możliwa w konkretnym stanie faktycznym podstawa dziedziczenia.

Jeśli spadkodawca sporządził testament, który ostatecznie nie stał się podstawą dziedziczenia, termin zawity do złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 1015 § 1 k.c., dla spadkobiercy ustawowego rozpoczyna bieg od dnia, w którym dowiedział się on o nieważności testamentu, odrzuceniu spadku przez spadkobiercę testamentowego lub uznaniu go za niegodnego dziedziczenia albo o tym, że spadkobierca powołany do spadku z ustawy w wyższej kolejności niż on sam nie chce lub nie może dziedziczyć. Powyższe oznacza, że dla jednego spadkobiercy termin do złożenia oświadczenia, o jakim mowa w art. 1015 § 1 k.c., może biec nawet kilkakrotnie, a termin do jego złożenia musi być obliczany osobno dla każdego tytułu powołania do spadku (tak Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 października 2017 r., III CZP 48/17, OSNC 2018, Nr 6, poz. 58 oraz w nieopublikowanych postanowieniach z dnia 13 grudnia 2012 r., V CSK 18/12, z dnia 25 lutego 2015 r., IV CSK 304/14). Tytułu powołania do spadku ma być w tym oświadczeniu wymieniony (art. 641 § 1 pkt 2 k.p.c.)”.

Zatem teraz ma Pan 6 miesięcy na odrzucenie spadku po zmarłym bracie. Jeżeli są długi, to proszę odrzucić spadek, aby nie trzeba było narażać się na niepotrzebne ryzyko. Co do kwestii śmierci mamy to może być problem, ponieważ ten termin 6-miesięczny już upłynął. W pierwszej kolejności rekomendowałabym Panu próbę ustalenia, czy faktycznie mama miała długi, np. czy do domu przychodziły jakieś wezwania do zapłaty, czy są może jakieś pisma od komornika. Wówczas będzie Pan w stanie ustalić, czy faktycznie mama miała długi.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Uchylenie się od niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

Jeżeli się okaże, że mama miała długi, to wówczas musiałby Pan skierować wniosek do sądu spadku o uchylenie się od niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Zgodnie z art. 1019 § 2 i 3 Kodeksu cywilnego „Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd”.

Termin na złożenie takiego oświadczenia to rok od momentu, w którym wykryto, że brak działania był wynikiem błędu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Przykład 1

Pani Anna dowiedziała się o śmierci swojego ojca, z którym nie utrzymywała kontaktu od lat. Krótko po jego śmierci uzyskała informację od ciotki, że ojciec miał wiele nieuregulowanych zobowiązań finansowych. Wiedząc, że jako spadkobierczyni mogłaby odziedziczyć te długi, natychmiast złożyła oświadczenie o odrzuceniu spadku przed notariuszem, dzięki czemu uniknęła obciążeń.

 

Przykład 2

Pan Tomasz nie zdawał sobie sprawy, że po śmierci jego brata, który żył za granicą, odziedziczy część majątku. Kiedy dowiedział się, że brat pozostawił długi, postanowił jak najszybciej odrzucić spadek. Złożył oświadczenie przed sądem w ciągu 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o dziedziczeniu. Dzięki temu nie musiał spłacać długów zmarłego brata.

 

Przykład 3

Pani Barbara, po śmierci swojej matki, odkryła, że ta mogła mieć zadłużenie w kilku instytucjach. Termin 6-miesięczny na odrzucenie spadku po matce już minął, więc pani Barbara wystąpiła do sądu o uchylenie skutków braku złożenia oświadczenia. Udowodniła, że nie miała wiedzy o długach matki i sąd zgodził się na uchylenie się od przyjęcia spadku, co ochroniło ją przed odpowiedzialnością za długi.

Podsumowanie

Odrzucenie spadku to kluczowy krok, aby uniknąć dziedziczenia długów po zmarłych członkach rodziny. Spadkobierca ma 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania, na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przed sądem lub notariuszem. Jeśli termin ten upłynie, istnieje możliwość uchylenia się od przyjęcia spadku z długami, gdy niezłożenie oświadczenia wynikało z błędu lub braku informacji o długach.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2018 r., sygn. akt III CZP

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »