• Data: 2024-12-09 • Autor: Artykuł Partnera
Śmierć właściciela pojazdu rodzi wiele pytań związanych z zarządzaniem jego majątkiem, w tym samochodem. Jednym z często pojawiających się problemów jest sprzedaż samochodu po śmierci właściciela. W artykule wyjaśniamy, jakie kroki należy podjąć, aby legalnie sprzedać taki pojazd, jakie dokumenty są potrzebne i jakie przepisy warto znać.
Po śmierci właściciela samochodu, prawo własności przechodzi na jego spadkobierców, jednak aby mogli oni dokonać sprzedaży lub jeśli chcą zezłomować samochód, muszą wstrzymać się do czasu zakończenia postępowania spadkowego. Właśnie w trakcie tego procesu ustala się kto dziedziczy majątek zmarłego i dopiero po uzyskaniu dokumentu potwierdzającego prawo do spadku, spadkobiercy stają się formalnymi właścicielami pojazdu.
Ważne jest, aby po zakończeniu postępowania spadkowego dokonać przerejestrowania pojazdu na jego własność w wydziale komunikacji. Spadkobierca, będący nowym właścicielem, ma obowiązek dokonać tego w ciągu 30 dni. Niezbędne dokumenty to m.in.:
Przerejestrować samochód należy na wszystkich spadkobierców lub na jednego z nich, jeśli pozostali wyrazili na to zgodę. Jest to kluczowy krok przed dalszą sprzedażą pojazdu.
Jeżeli samochód należał do majątku wspólnego małżonków, użytkowanie samochodu i decyzja o jego sprzedaży przypada nowemu właścicielowi wyłonionemu w wyniku postępowania spadkowego. Jeśli małżonek był jedynym spadkobiercą, może sprzedać pojazd bez dodatkowych formalności. W przypadku, gdy spadkobierców jest więcej, wszyscy muszą wyrazić zgodę na sprzedaż. Alternatywą jest sporządzenie umowy działu spadku, która precyzyjnie określi, że samochód staje się własnością jednego z nich, co ułatwi dalsze kroki.
W kontekście sprzedaży samochodu po śmierci właściciela ważne są również kwestie podatkowe. Zgodnie z przepisami, jeśli wartość samochodu przekracza 10 434 zł, spadkobiercy z II i III grupy podatkowej muszą zapłacić podatek od spadków i darowizn. Wyjątek stanowią najbliżsi krewni, tacy jak małżonek, dzieci, wnuki czy rodzice – są oni zwolnieni z podatku, o ile zgłoszą nabycie spadku w ciągu 6 miesięcy od jego formalnego przyjęcia.
Należy pamiętać, że samochód po śmierci właściciela wciąż musi być objęty ubezpieczeniem auta, aby zgodnie z prawem mógł być użytkowany lub sprzedany. Jeśli spadkobiercy nie dopełnią obowiązku kontynuowania ubezpieczenia OC, mogą zostać obciążeni karą przez ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny. Dlatego warto niezwłocznie poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela i uregulować tę kwestię.
Aby ułatwić proces przygotowania odpowiednich dokumentów, warto skorzystać z pomocy platform takich jak autoumowa.pl, gdzie można znaleźć wzory umów i porady dotyczące formalności.
Sprzedaż samochodu odziedziczonego po zmarłym wymaga dokładnego przestrzegania przepisów. Oto kluczowe kroki, które należy podjąć:
Śmierć bliskiej osoby to nie tylko czas żałoby, ale i konieczność uporania się z licznymi formalnościami. Aby uniknąć problemów z użytkowaniem i sprzedażą samochodu, warto zadbać o uregulowanie kwestii prawnych oraz o odpowiednie ubezpieczenie auta. Wsparcie profesjonalnych platform lub doradców prawnych może znacznie ułatwić proces.
Zapytaj prawnika