• Data: 2024-07-10 • Autor: Artykuł Partnera
Budowa struktur organizacyjnych, zapewnienie kontynuacji biznesu oraz ochrona majątku w perspektywie wielopokoleniowej, to główne założenia fundacji rodzinnej, czyli nowej instytucji wprowadzonej do polskiego systemu prawnego w 2023 roku. Sprawdź, z jakimi korzyściami wiąże się jej utworzenie i dlaczego jest uznawana za najefektywniejsze narzędzie planowania majątkowego.
Z oficjalnych danych przekazanych przez Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim, wynika, że do końca ubiegłego roku wpłynęło ponad 700 wniosków o rejestrację fundacji rodzinnych. Dlaczego właściciele firm są tak bardzo zainteresowani tym rozwiązaniem?
Zgodnie z założeniem ustawodawcy fundacja rodzinna ułatwi zarządzanie majątkiem, a jednocześnie ochroni go przed negatywnymi skutkami procesów sukcesyjnych czy sytuacją osobistą beneficjentów. Nowo powstała instytucja zapewnia ochronę majątku w sytuacji, gdy członkowie rodziny nie będą chcieli prowadzić działalności, ograniczając przy tym możliwość dywersyfikacji aktywów rodzinnych. W praktyce oznacza to ochronę kapitału przed rozdrobnieniem przez spadkobierców oraz utrzymanie majątku w jednych rękach – wyjaśnia Krzysztof Jarosiński z TLhub.
Jedną z największych korzyści ustanowienia fundacji rodzinnej jest możliwość wprowadzenia majątku do fundacji (przez fundatora lub inne osoby) bez dodatkowych obciążeń podatkowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to wkład pieniężny, czy niepieniężny. W podobny sposób traktowane są wprowadzenie oraz sprzedaż akcji spółki. Obie czynności nie wywołują obowiązku zapłaty podatku. Uwaga! Jako że fundacja rodzinna musi sporządzać sprawozdania, wszystkie ruchy finansowe muszą być ewidencjonowane.
Fundacja rodzinna – podatki płacone przez beneficjentów:
A jak to wygląda w przypadku świadczeń uzyskiwanych przez osoby fizyczne? W większości przypadków wypłaty będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, przy czym istnieje odstępstwo od tej reguły. Fundator oraz członkowie najbliższej rodziny będą z tego podatku zwolnieni – dotyczy to zarówno otrzymanych świadczeń, jak i mienia.
Bardzo dużą korzyścią podatkową jest to, że opodatkowanie następuje w chwili wypłaty świadczenia lub zwrotu mienia po zlikwidowaniu fundacji. Co więcej, wypłaty z fundacji nie podlegają daninie solidarnościowej, składkom zdrowotnym oraz składkom ubezpieczeniowym.
Fundacja rodzinna – podatki płacone przez fundację:
W przypadku wypłaty świadczeń dla beneficjentów lub fundatora obowiązuje opodatkowanie w wysokości 15% CIT.
Przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą wykraczającą poza dozwolony zakres, obowiązuje stawka podatku CIT w wysokości 25%.
Stawka 15% CIT obowiązuje także w momencie rozwiązania fundacji rodzinnej.
Nieruchomości o wartości 10 mln zł są opodatkowane podatkiem od przychodów w wysokości 0,42% rocznie.
Podsumowując, w najbardziej optymalnym modelu funkcjonowania fundacji, podatek dochodowy w wysokości 15% po stronie fundacji pojawi się tylko w momencie wypłaty świadczenia przez fundację rodzinną beneficjentom z tzw. zerowej grupy podatkowej z fundatorem (małżonek, wstępni, zstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym lub macocha – fundatora.) Będzie to wówczas jedyny podatek dochodowy obciążając otrzymane świadczenie.
Wszelkie odstępstwa od tego modelu (niedozwolona działalność gospodarcza fundacji, beneficjenci z innych grup podatkowych) skutkować będzie znacznie wyższym poziomem opodatkowania.
Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości optymalizacji podatkowej? Nasza firma oferuje doradztwo podatkowe dla spółek, firm rodzinnych oraz podmiotów prowadzących działalność na szeroką skalę. Skorzystaj z naszych usług!
Podstawą funkcjonowania fundacji rodzinnej jest status. To dokument, który reguluje działalność fundacji i jej organów, a często zawiera także wytyczne dotyczące inwestowania majątku firmowego. Uchwalany przez fundatora lub fundatorów, w formie aktu notarialnego, stanowi fundament instytucji.
W czasach dynamicznie zmieniającego się rynku trudno przewidzieć, czy za kilka lat nie zaistnieje konieczność wprowadzania zmian. Status fundacji rodzinnej może wymagać udoskonalenia lub gruntownego przeredagowania. Jest to konieczne, aby uniknąć wewnętrznych konfliktów i zapewnić niezakłócone funkcjonowanie fundacji. Treść dokumentu powinna być wynikową decyzji fundatora oraz efektem szczegółowej analizy beneficjentów.
Specjaliści z tlhub.pl pomogą Ci opracować akt, który chroni zarówno interesy samej fundacji, jak i członków rodziny. Tym samym unikniesz wewnętrznych konfliktów i skupisz się na tym, co najważniejsze, czyli rozwoju działalności.
Zapytaj prawnika