Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Dziedziczenie przez dziecko mieszkające zagranicą

• Data: 2024-11-01 • Autor: Katarzyna Bereda

Jestem obywatelem Polski. Mieszkam w Niemczech od 2016 roku z żoną i córką. Matka mieszkająca w Polsce odrzuciła spadek po krewnym i teraz on przechodzi na mnie. Odrzucenie przeze mnie jest dla mnie proste, jednak co z dziedziczeniem przez moje dziecko mieszkające zagranicą? Do jakiego sądu, polskiego czy niemieckiego, mamy wnioskować o możliwość odrzucenia spadku w imieniu córki?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie przez dziecko mieszkające zagranicą

Czynność przekraczająca zwykły zarząd

Mogę udzielić porady jedynie w oparciu przepisy prawa polskiego i w tym zakresie jak najbardziej może Pan złożyć wniosek o wykonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd do sądu w Polsce. Najlepiej taki wniosek proszę złożyć w sądzie rejonowym właściwości miejscowej miejscowości, w której kiedyś Państwo zamieszkiwaliście – gdzie obecnie zamieszkuje rodzina, którą Państwo odwiedzacie.

Posiedzenie obecnie może odbyć się zdalnie – nie ma więc konieczności przyjazdu do Polski. Podczas przesłuchania proszę jedynie wskazać, iż czasowo zamieszkujecie Państwo poza granicami kraju, a odrzucenie spadku jest konieczne, bowiem zmarły posiadał jedynie zadłużenia. Sąd taki wniosek ma obowiązek przyjąć. Po wydaniu postanowienia o wyrażeniu zgody na odrzucenie spadku w imieniu dziecka może Pan udać się do notariusza – gdzie odrzuci Pan spadek w imieniu dziecka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czas na odrzucenie spadku w imieniu dziecka

Zaznaczam bowiem, iż gdy Pan odrzuci spadek, ma Pan 6 miesięcy na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, dlatego najlepiej od razu złożyć do sądu rejonowego wydział rodzinny wniosek o odrzucenie spadku w imieniu dziecka, a po uzyskaniu postanowienia – niezwłocznie odrzucić spadek w imieniu dziecka.

Zgodnie bowiem z treścią art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Opłata od wniosku to 100 zł.

Ustawodawca w art. 1015 ustanawia termin, w ciągu którego potencjalny spadkobierca powinien zadeklarować się, czy spadek przyjmuje, czy też go odrzuca. Oświadczenie woli powinno być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania (art. 1015 § 1). Pod pojęciem „dowiedzenie się o tytule powołania” należy rozumieć stan faktyczny, z którego wynika powołanie spadkobiercy. Podstawowymi jego elementami są: powzięcie przez spadkobiercę wiadomości o śmierci spadkodawcy i pozytywna wiadomość o faktach, z których wynika jego powołanie do spadku.

Odrzucenie spadku powoduje, że spadkobierca traci prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku ze skutkiem ex tunc i jest traktowany tak, jakby nie dożył chwili jego otwarcia, ważne jest jednak to, aby spadek był odrzucony dopiero po powołaniu spadkobiercy do spadku, a nie wcześniej. Dla zachowania terminu złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku wystarczające jest wniesienie do sądu (przed upływem terminu) podpisanego przez spadkobiercę oraz zawierającego niezbędne dane oświadczenia o przyjęciu bądź też odrzuceniu spadku (tak m.in. post. SN z 20.2.1963 r., sygn. akt I CR 109/63).

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Pan Tomasz mieszka z rodziną w Niemczech

Po śmierci swojego wuja, jego matka w Polsce odrzuciła spadek z powodu dużych długów zmarłego. Pan Tomasz również postanowił odrzucić spadek, jednak miał wątpliwości, co zrobić w imieniu swojej córki. Złożył wniosek do sądu rodzinnego w Polsce o zgodę na odrzucenie spadku w jej imieniu. Sąd przeprowadził posiedzenie zdalnie, co pozwoliło Panu Tomaszowi uniknąć podróży do Polski. Po uzyskaniu zgody udał się do notariusza w Niemczech, aby formalnie odrzucić spadek w imieniu córki.


Pani Anna mieszka z synem w Holandii od 2018 roku

Po śmierci brata Pani Anny okazało się, że pozostawił duże długi. Pani Anna odrzuciła spadek, jednak obawiała się konsekwencji prawnych dla jej niepełnoletniego syna. Złożyła wniosek do sądu rejonowego w Polsce o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu syna, argumentując, że nie mieszka na stałe w Polsce. Sąd wydał pozytywną decyzję, co pozwoliło Pani Annie uchronić syna przed dziedziczeniem zadłużonego spadku.

 

Pan Robert od kilku lat mieszka w Anglii ze swoją żoną i dwojgiem dzieci

Po śmierci jego ojca w Polsce, Pan Robert dowiedział się o licznych długach zmarłego. Odrzucił spadek, ale musiał zadbać także o swoje dzieci. Złożył wniosek do sądu w Polsce o zgodę na odrzucenie spadku w ich imieniu, ponieważ uznał, że sąd w Polsce jest bardziej właściwy do rozpatrzenia tej sprawy. Sąd wyraził zgodę, umożliwiając Panu Robertowi skuteczne odrzucenie spadku również w imieniu dzieci, co zostało sfinalizowane podczas wizyty u notariusza.

Podsumowanie

Jeśli Twoje dziecko mieszka za granicą i musi odrzucić spadek po zmarłym krewnym z Polski, konieczne jest uzyskanie zgody polskiego sądu na przeprowadzenie tej czynności. Wniosek należy złożyć w sądzie rejonowym w Polsce, co można zrobić nawet zdalnie. Ważne jest dotrzymanie sześciomiesięcznego terminu od momentu odrzucenia spadku przez rodzica. Otrzymanie zgody sądu pozwala uniknąć dziedziczenia długów przez małoletnie dziecko. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej lub wsparcia w przygotowaniu pism? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 20 lutego 1963 r., sygn. akt I CR 109/63

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »