• Autor: Iryna Kowalczuk
Przed dwoma laty zmarła moja siostra, była zamężna ale nie posiadali dzieci. Nasi rodzice też nie żyją. Siostra nie spisała testamentu. Interesuje mnie prawo do dziedziczenia po siostrze i czy mam prawo do spadku, a jeśli tak, to co i gdzie mam złożyć? Zaznaczam, że siostra mieszkała w Polsce, a ja przebywam na stałe za granicą.
Jeżeli zatem Pana siostra nie miała dzieci, a rodzice Państwa nie żyją, to połowa spadku po siostrze przypada jej mężowi, a druga połowa w równych częściach rodzeństwu.
Zobacz również: Kto dziedziczy po bezdzietnej ciotce?
Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku powinien Pan przeprowadzić przed sądem w Polsce. Sądem właściwym jest sąd rejonowy ostatniego miejsca zamieszkania zmarłej.
Cała procedura stwierdzenia nabycia spadku kończy się wydaniem przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, w którym zostają ustalone udziały poszczególnych spadkobierców w spadku. Sąd na tym etapie nie dzieli jeszcze spadku między spadkobierców, a jedynie ustala, kto jest spadkobiercą i w jakiej części dziedziczy.
Jeżeli nie może Pan osobiście przeprowadzić sprawy spadkowej, może Pan ustanowić pełnomocnika, który będzie prowadził postępowanie w Pana imieniu.
W myśl art. 87 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia.
Osoba przebywająca za granicą musi ustanowić pełnomocnika do doręczeń w Polsce, bowiem sąd nie będzie doręczał jej pism za granicę. Zadaniem pełnomocnika do doręczeń jest odbieranie korespondencji z sądu kierowanej do osoby, którą reprezentuje i tylko to. Nie może reprezentować tej osoby przed sądem. Jeżeli osoba będąca za granicą chciałaby, aby pełnomocnik reprezentował ją przed sądem, musi ustanowić takiego, o którym mowa we wskazanym wyżej przepisie art. 87 § 1 K.p.a.
Pełnomocnictwo procesowe nie wymaga formy notarialnej lub poświadczonej urzędowo. Może zostać ono udzielone w formie zwykłej pisemnej lub być złożone ustnie do protokołu.
Wraz ze złożeniem wniosku do sądu powinno zostać także złożone pełnomocnictwo. Może się zdarzyć, że sąd zażąda uwierzytelnienia pełnomocnictwa (ale wyłącznie wówczas, gdyby miał jakieś wątpliwości). Gdyby tak się stało, to wówczas powinien Pan udać się do konsula RP lub zagranicznego notariusza w celu poświadczenia podpisu na pełnomocnictwie.
Poświadczenie własnoręczności podpisu następuje poprzez złożenie podpisu w obecności konsula, który potwierdza tożsamość osoby składającej podpis na podstawie okazanego dokumentu tożsamości.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.
Zapytaj prawnika