• Data: 2024-07-27 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Po śmierci mamy zostało nam mieszkanie lokatorskie, dziedziczymy wkład własny. Mama teoretycznie miała też 1/4 części w swoim domu rodzinnym, niestety do dzisiaj nie została przeprowadzona sprawa spadkowa po babci, dlatego też teoretycznie nie możemy (my dzieci) tego zaliczyć do spisu inwentarza. Nie przyjęliśmy ani nie odrzuciliśmy spadku po mamie. Mama miała też długi, dokładnie nie znamy ich wysokości. Nie chcemy odrzucać spadku, bo nie będziemy mieli prawa do mieszkania lokatorskiego. Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji?
Spadek nabywa się z mocy ustawy z dniem otwarcia spadku. Nabyliście więc jako dzieci spadek po mamie także w udziale w 1/4 w nieruchomości, o której Pani pisze. Zgodnie z art. 922 ustawy Kodeks cywilny (w skrócie K.c.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 K.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 K.c.). Oznacza to, iż dniem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia. Zgodnie bowiem z treścią art. 1025 K.c. sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Orzeczenie to ma więc jedynie charakter deklaratoryjny, jako że zgodnie z ww. datą nabycia spadku jest chwila jego otwarcia, tj. chwila śmierci spadkodawcy.
Jak wynika z art. 925 K.c. „spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku”. Oznacza to, że z chwilą śmierci spadkodawcy spadkobierca wchodzi z mocy prawa w ogół praw i obowiązków należących do spadku. Nie musi nawet wiedzieć o tym, że doszło do dziedziczenia i stał się spadkobiercą.
Proszę więc podjąć decyzję, czy przyjmują Państwo spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czy go odrzucacie. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza chroni przed zapłatą za długi powyżej wartości masy spadkowej. Mogą także Państwo odrzucić spadek – czego Państwo nie chcą robić. Niestety nie ma innej alternatywy.
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza pozwala na zabezpieczenie się przed długami spadkowymi, przekraczającymi wartość odziedziczonego majątku. Jest to korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy spadkobiercy nie znają pełnej wysokości zobowiązań zmarłego. Decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu spadku powinna być starannie przemyślana, aby ochronić swoje interesy finansowe.
Zapewniamy kompleksowe porady prawne online oraz profesjonalne sporządzanie pism spadkowych, aby pomóc Ci bezpiecznie przejść przez proces dziedziczenia i ochronić Twoje interesy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać fachową pomoc prawną bez wychodzenia z domu.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika