Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego, kto ma pierwszeństwo w podziale ziemi po śmierci matki?

• Data: 2024-12-05 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Kto dostanie ziemię po śmierci matki? Jest gospodarstwo i ziemia rolna 15 ha oraz 4 braci. Ja jako jedyny z nich posiadam gospodarstwo rolne, jestem rolnikiem ryczałtowym. Wiem, że obowiązują specjalne zasady.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego, kto ma pierwszeństwo w podziale ziemi po śmierci matki?

Warunki dziedziczenia gospodarstwa rolnego z ustawy

Jeśli gospodarstwo rolne obejmuje grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha, stosuje się przepisy ogólne dotyczące dziedziczenia ze zmianami wynikającymi z artykułów od 1058 do 1088 Kodeksu cywilnego (K.c.). I tak, spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

  1. stale pracują bezpośrednio przy produkcji rolnej albo
  2. mają przygotowanie zawodowe do prowadzenia produkcji rolnej, albo
  3. są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
  4. są trwale niezdolni do pracy.

Zgodnie z art. 1063 K.c. – jeżeli ani małżonek spadkodawcy (zmarłego), ani żaden z jego krewnych powołanych do dziedziczenia z ustawy nie odpowiada wyżej wskazanym warunkom przewidzianym dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego albo jeżeli uprawnionymi do dziedziczenia są wyłącznie osoby, które w chwili otwarcia spadku są trwale niezdolne do pracy, gospodarstwo dziedziczą spadkobiercy na zasadach ogólnych.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Praca bezpośrednio przy produkcji rolnej

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 15 czerwca 2010 r., II CSK 37/10: „Pracą wykonywaną bezpośrednio przy produkcji rolnej w rozumieniu art. 1059 pkt 1 K.c. jest praca związana z ziemią jako podstawowym środkiem produkcji, a zatrudniona bezpośrednio przy produkcji rolnej jest każda osoba, której praca ma bezpośredni związek z zadaniami wytwórczymi konkretnego gospodarstwa rolnego.”.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zastępcze dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Zwracam jednak uwagę na postanowienie SN z 20 września 2001 r., II CKN 703/99: „W razie gdy spadkodawca pozostawił zstępnych, ale nie mogą oni dziedziczyć gospodarstwa rolnego z powodu niespełnienia warunków wymienionych w art. 1059 lub 1060 K.c., to do kręgu spadkobierców dochodzi także rodzeństwo spadkodawcy jednakże z tym zastrzeżeniem, że w chwili otwarcia spadku rodzeństwo spełniało wymogi, o których mowa w art. 1059 pkt 1 i 2 K.c. Trwała niezdolność do pracy nie stanowi dla rodzeństwa spadkodawcy legitymacji uprawniającej do dziedziczenia gospodarstwa rolnego; ta okoliczność jest istotna w świetle art. 1059 pkt 4 K.c. tylko w stosunku do spadkobierców wyłonionych na podstawie ogólnych przepisów art. 931-937 K.c.”.

W granicach określonych w art. 931 § 2 Kodeksu cywilnego wnuki spadkodawcy, które w chwili otwarcia spadku odpowiadają warunkom przewidzianym w art. 1059 pkt 1 i 2, dziedziczą gospodarstwo rolne także wtedy, gdy ich ojciec lub matka nie mogą gospodarstwa dziedziczyć dla braku warunków przewidzianych w art. 1059. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych (prawnuków). 

Można również zapisać ziemię rolną konkretnej osobie w testamencie.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Przykłady

Dziedziczenie przez jedynego rolnika w rodzinie

Pan Jan posiada gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha. Po śmierci jego matki, która miała gospodarstwo o powierzchni 15 ha, okazało się, że ma troje rodzeństwa, z których tylko on prowadzi działalność rolniczą jako rolnik ryczałtowy. Zgodnie z przepisami, Pan Jan spełnia warunki dziedziczenia gospodarstwa rolnego (prowadzenie działalności rolniczej i bezpośrednia praca przy produkcji rolnej). Dzięki temu sąd przyznał mu całe gospodarstwo, ponieważ jego rodzeństwo nie miało związku z rolnictwem i nie spełniało wymogów ustawowych.

 

Zastępcze dziedziczenie przez wnuki

Pani Anna, właścicielka 20-hektarowego gospodarstwa, zmarła, pozostawiając dwoje dzieci. Jej syn nie spełniał warunków dziedziczenia gospodarstwa, ponieważ pracował w mieście, a córka była trwale niezdolna do pracy. W tej sytuacji gospodarstwo odziedziczył wnuk pani Anny, który prowadził własne gospodarstwo rolne i był przygotowany zawodowo do produkcji rolnej. Dzięki spełnieniu ustawowych wymogów wnuk mógł przejąć gospodarstwo, mimo że jego rodzice nie byli do tego uprawnieni.

 

Testamentowe przekazanie gospodarstwa

Pan Marek, właściciel 12-hektarowego gospodarstwa, miał troje dzieci, z których żadne nie spełniało warunków dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Aby uniknąć podziału ziemi między spadkobierców, który mógłby zagrozić jej integralności, Pan Marek sporządził testament, w którym zapisał całe gospodarstwo swojej siostrzenicy. Siostrzenica była rolnikiem ryczałtowym z przygotowaniem zawodowym, co umożliwiło jej przejęcie ziemi po spełnieniu wymogów testamentowych oraz ustawowych.

Podsumowanie

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego odbywa się na szczególnych zasadach, które mają na celu ochronę integralności i efektywności prowadzenia działalności rolniczej. Prawo przewiduje, że gospodarstwo mogą dziedziczyć osoby spełniające określone warunki, takie jak praca w rolnictwie czy odpowiednie przygotowanie zawodowe. Jeśli spadkobiercy nie spełniają wymagań, możliwe jest zapisanie ziemi w testamencie lub zastosowanie zasad ogólnych. Aby dowiedzieć się więcej o swoich prawach, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy w sprawie dziedziczenia gospodarstwa rolnego? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi prawnicy przygotują dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »