• Data: 2024-03-06 • Autor: Artykuł Partnera
Rejestracja spółki bywa często polecana przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, gdyż niesie to ze sobą korzyści na wielu polach. Najczęstszym powodem skłaniającym do takiego ruchu będzie chęć zabezpieczenia majątku prywatnego, bądź też konieczność wykonania optymalizacji podatkowej. Warto jednak wziąć pod uwagę kolejny czynnik, który trzeba uwzględnić rozwijając biznes - chodzi o śmierć osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Niezależnie od tego, czy nastąpi ona w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy też z przyczyn naturalnych, skutkuje ona automatycznym wygaśnięciem licencji, koncesji i zezwoleń, ale również umów o pracę z działającymi na rzecz przedsiębiorstwa pracownikami.
Właściciel, rezygnując z odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek śmierci, ściąga na własną firmę spore ryzyko — w skrajnych sytuacjach może ono skutkować nawet upadłością przedsiębiorstwa. Z tego powodu osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą powinna jeszcze za życia zadbać o możliwość dziedziczenia i kontynuacji wszelkich zawartych umów. Najlepszym środkiem do osiągnięcia tego celu jest rejestracja spółki. Proces przekształcenia JDG w spółkę z o.o. pozwala na jasne określenie, jakie kroki zostaną podjęte na wypadek śmierci wspólnika. W takiej sytuacji firma zachowuje ciągłość swojej działalności, nie traci koncesji i licencji, a wszelkie zawarte umowy kontynuują swój bieg. Nawet jeśli rodzina nie uczestniczyła czynnie w życiu przedsiębiorstwa i nie potrafi samodzielnie pokierować jego losami, to sprawne dziedziczenie pozwoli zatrudnić zewnętrznego menedżera lub prezesa zarządu.
Kodeks spółek handlowych proponuje kilka rozwiązań: do najpopularniejszych należą spółki jawne, kapitałowe, akcyjne oraz te z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór najbardziej dopasowanej formy warto powierzyć doświadczonej kancelarii prawno podatkowej, która przeanalizuje uzyskiwane dochody, a dodatkowo uwzględni specyfikę branży oraz długofalowe plany biznesowe. Kolejnym krokiem jest ustalenie wspólników i członków zarządu, określenie gdzie będzie mieścić się siedziba oraz w jaki sposób spożytkowane będą nadwyżki finansowe. Na podstawie powyższych danych zostanie przygotowana umowa, a sama rejestracja spółki odbywa się poprzez złożenie wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Prawidłowe przeprowadzenie powyższego procesu jest najlepszym sposobem na bezproblemową sukcesję i dziedziczenie biznesu.
Zapytaj prawnika