Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Długi w banku a przyjęcie spadku

• Autor: Iryna Kowalczuk

Kilka miesięcy temu zmarła moja siostra (wdowa). Zostawiła po sobie tylko długi w banku, żadnego majątku. Jej dzieci odrzuciły spadek. Nasi rodzice nie żyją. Teraz dziedziczę ja i nasze dwie siostry, potem nasze dzieci i wnuki – czy mam rację? Czy lepiej, żebyśmy też odrzucili spadek, czy też przyjęli spadek z dobrodziejstwem inwentarza? Czy takie oświadczenia muszą też złożyć nasze dzieci i wnuki?

 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Długi w banku a przyjęcie spadku

Krąg spadkobierców ustawowych

Na wstępie należy zaznaczyć, że w skład każdego spadku wchodzą aktywa, tj. prawa majątkowe, oraz pasywa, czyli długi.

Podstawę prawną dla przedstawionego przez Pana pytania stanowi art. 1012 i następne Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią „spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić”.

Kolejność osób uprawnionych do majątku z mocy ustawy (czyli wówczas, gdy zmarły nie pozostawił testamentu) określa się w zależności od stopnia pokrewieństwa.

Kolejność dziedziczenia ustawowego

Nabycie spadku, następujące w chwili jego otwarcia (art. 925), nie jest definitywne do czasu, gdy spadkobierca nie złoży oświadczenia o przyjęciu spadku (lub nie powstaną okoliczności pozwalające przyjąć, iż spadkobierca oświadczenie takie złożył). W tym czasie spadkobierca jest jednak rzeczywistym spadkobiercą.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku

W ciągu sześciu miesięcy od chwili śmierci Pana siostry całe jej rodzeństwo (łącznie ze swoimi zstępnymi) oraz dodatkowo dziadkowie zmarłej (jeżeli nadal żyją) powinni złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku po zmarłej lub o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie takie należy złożyć w sądzie lub przed notariuszem.

Odrzucenie spadku spowoduje, że spadkobierca zmarłego traktowany będzie tak, jakby nie dożył otwarcia spadku. Nie będzie ponosił żadnej odpowiedzialności za długi w banku zmarłej. W przypadku odrzucenia przez Pana spadku, Pana pełnoletnie dzieci również będą musiały tak postąpić. Dotyczy to również niepełnoletnich wnuków (w ich imieniu oświadczenie o odrzuceniu spadku musi złożyć ich prawny opiekun za zgodą sądu rodzinnego).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Skutki prawne przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Z kolei, jeżeli przyjmie Pan spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to za długi siostry (tu: długi w banku) będzie Pan odpowiadał do wysokości majątku (aktywów), jaki pozostawiła po sobie Pana siostra. Oznacza to, że po Pana stronie pojawi się obowiązek spłaty wierzycieli zmarłej siostry, ale tylko do wysokości wartości spadku po niej. Pana osobisty majątek, jak również majątek małżeński pozostaną bezpieczne.

Uważam, iż w Pana sytuacji najlepiej będzie, aby całe rodzeństwo odrzuciło spadek. Tak będzie najbezpieczniej bowiem, jak Pan napisał, po siostrze zostały same długi. Proszę pamiętać że odrzucenie spadku przez spadkobiercę prowadzi do tego że spadek przechodzi na jego zstępnych (dzieci, wnuków), dlatego oni również muszą złożyć takie oświadczenie. Najlepiej iść całą rodziną do notariusza i tam każdy po kolei takie oświadczenie złoży. Co się tyczy Pana wnuków, to sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ zgodę na oświadczenie o odrzuceniu spadku musi wyrazić sąd rodzinny, a, jak wiadomo, postępowanie przed sądem trochę potrwa. Jednakże małoletni, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy nie złożą żadnego oświadczenia, nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Jest to zabezpieczenie małoletnich, aby nie byli oni obciążani długami spadkodawców. Tak więc nawet jeżeli małoletni spadkobiercy nie odrzucą spadku, to i tak odziedziczą go tylko z dobrodziejstwem inwentarza, a więc ich odpowiedzialność za długi w banku będzie ograniczona tylko do majątku, który odziedziczą. Jeżeli zatem po Pana siostrze pozostały tylko długi w banku i nie ma ona żadnego majątku, który przedstawiałby jakąś wartość, to wówczas małoletni nie odziedziczą nic, ale również nie będą odpowiadali za długi zmarłej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Ze względu na biegłość w analizie różnorodnych zagadnień prawnych w serwisie ePorady24.pl pełniła funkcję administratora. Udzielała porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim. Z serwisem spadek.info współpracowała od początku jego istnienia czyli od 2012 roku.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »