• Data: 2024-05-05 • Autor: Katarzyna Siwiec
Jak wygląda sytuacja, gdy oni nie spłacają np. swoich kredytów? Czy ja jestem zobowiązany do uregulowania takich należności? Proszę o wyjaśnienie, jak wygląda moja sytuacja odpowiedzialności za długi rodziców zarówno za ich życia, jak również (hipotetycznie) po ich śmierci.
Odpowiadając na Pana pytanie: za życia rodziców nie musi Pan w żadnym razie spłacać zobowiązania kredytowego, gdzie stroną umowy są Pana rodzice – o ile oczywiście nie poręczył Pan za rodziców lub w inny sposób, przez inną czynność prawną, nie przyjął Pan zobowiązania za ten dług na siebie.
Sytuacja będzie natomiast wyglądać inaczej po śmierci Pana rodziców, gdyż spadkobiercy mogą odpowiadać za długi spadkodawcy, o ile spadku np. nie odrzucą. Generalnie bowiem w skład spadku – zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego (K.c.) – wchodzą również długi zmarłego. Pan jako syn dziedziczy spadek z ustawy w pierwszej kolejności.
Poniżej postaram się Panu wytłumaczyć, jak się można przed taką odpowiedzialnością wybronić. Otóż, jak stanowi art. 1012 K.c., spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.
Są to 3 możliwe rozwiązania: przyjmując spadek wprost, dziedziczy Pan długi rodziców, przyjmując z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiada Pan za długi do wartości spadku (tj. do wartości jego aktywów), a odrzucając spadek, pozbywa się Pan niejako wszystkiego: i aktywów, i pasywów. W Pana sytuacji, gdyby rodzice przestali spłacać zadłużenie, może Pan albo spadek odrzucić, albo przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza, jeżeli rodzice mają poza długami – hipotetycznymi jak na ten moment – jakiś majątek; inwentarz ten sporządza komornik.
Zobacz również: Spadek po rodzicach a komornik
Gdyby istniała po śmierci rodziców sytuacja, o jakiej mówimy, proszę pamiętać, że zgodnie z art. 1015 K.c.:
„Art. 1015. § 1. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
§ 2. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba niemająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza”.
Podstawowym skutkiem złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest wyłączenie odrzucającego od dziedziczenia [B. Kordasiewicz (w:) System prawa prywatnego, t. 10, s. 411 i następne], w drodze fikcji prawnej z art. 1020 K.c. jest on bowiem traktowany tak, jakby nie dożył chwili otwarcia spadku.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Siwiec
Absolwent prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Specjalizuje się w prawie zamówień publicznych oraz obsłudze prawnej firm. Zajmuje się również sporządzaniem projektów umów, uchwał, regulaminów, polityk oraz innych aktów. Jednocześnie, posiada także szerokie zainteresowania w innych dziedzinach prawa, pozwalające na udzielanie porad w zróżnicowanych stanach faktycznych i prawnych.
https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/
Zapytaj prawnika