Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Chcę sprzedać część spadku po rodzicach, co muszę zrobić?

• Data: 2024-11-16 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Mam postanowienie sądu w sprawie majątku spadkowego po rodzicach, w którym posiadam udziały. Jest nas kilkoro spadkobierców z udziałami w gruntach. Część udziałów chcielibyśmy sprzedać, część majątku podzielić. Jak to należy zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Chcę sprzedać część spadku po rodzicach, co muszę zrobić?

Postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku

Z załączonego do sprawy dokumentu wynika, że aktualnie dysponuje Pani jedynie postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku. Takie postanowienie sądu określa osoby, które dziedziczą spadek po zmarłym oraz wysokość przypadającego na nich udziału spadkowego. Nie określa ono natomiast, jakie kto nabywa przedmioty należące do spadku. Zgodnie z art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360; dalej w skrócie K.c.) – jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu, tj. przepisów dotyczących Wspólności majątku spadkowego i działu spadku. Zgodnie z art. 195 K.c. własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Natomiast zgodnie z art. 196 §1 K.c. współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe. Natomiast do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu (np. sprzedaż nieruchomości), potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeka mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 K.c.). Ważny w kontekście Pani przykładu jest art. 1036 K.c., zgodnie z którym spadkobierca może za zgodą pozostałych spadkobierców rozporządzić udziałem w przedmiocie należącym do spadku. W braku zgody któregokolwiek z pozostałych spadkobierców rozporządzenie jest bezskuteczne o tyle, o ile naruszałoby uprawnienia przysługujące temu spadkobiercy na podstawie przepisów o dziale spadku.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postępowanie o dział spadku

Z uwagi na to, że do tej pory nie podzielili Państwo spadku, zasadne jest wystąpienie o dział spadku. W postępowaniu działowym określa się, co wchodzi w skład spadku, wyszczególnia się przedmioty tego spadku, określa się ich wartości oraz można znieść współwłasność tych rzeczy (nieruchomości) poprzez sprzedaż i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży zgodnie z udziałami lub też przyznanie danej rzeczy (nieruchomości) jednemu ze spadkobierców na wyłączną własność z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców. Przeprowadzenie działu spadku umożliwi Państwu rozporządzenie przedmiotami należącymi do spadku.

Jeżeli chodzi o dział spadku, to może on nastąpić albo na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, albo na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (art. 1037 § 1). Nadto jeżeli do spadku należy nieruchomość, to umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego lub też dział powinien być przeprowadzony przed sądem powszechnym.

Podział majątku wspólnego rodziców

Jeżeli przedmiotem majątku spadkowego jest majątek wspólny (wspólność majątkowa małżeńska) rodziców, to aby przeprowadzić dział spadku, należy również dokonać podziału majątku wspólnego rodziców. W tym celu we wniosku o przeprowadzenie działu spadku należy wskazać:

  1. informacje, że rodzice posiadali wspólny majątek (łączyła ich wspólność majątkowa małżeńska);
  2. informacje, czy udziały rodziców w majątku wspólnym są równe, czy też nierówne, a jeśli nierówne, to dlaczego i w jakim stosunku;
  3. wymienić poszczególne przedmioty, które stanowiły majątek spadkowy po zmarłym ojcu oraz określić ich wartość (art. 680 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego; dalej w skrócie „K.p.c.”);
  4. wymienić poszczególne przedmioty, które stanowiły majątek spadkowy po zmarłej mamie (z uwzględnieniem wielkość udziału w nieruchomości po śmierci męża) oraz określić ich wartość (art. 680 § 1 K.p.c.);
  5. żądanie przeprowadzenia podziału majątku wspólnego zmarłych małżonków;
  6. żądanie przeprowadzenie działu spadku po zmarłych rodzicach oraz wskazać, w jaki sposób ten dział ma wyglądać.

W związku z tym, że w skład spadku wchodzi nieruchomość, to wraz z wnioskiem należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy (art. 680 § 2 K.p.c.). Takimi dowodami mogą być: akt notarialny nabycia nieruchomości czy też odpis z księgi wieczystej nieruchomości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Koszty przeprowadzenia działu spadku w sądzie

Z uwagi na koszty, jakie wiążą się ze złożeniem sprawy do sądu, warto jest porozumieć się co do przeprowadzonego działu spadku, co będzie miało wpływ na wysokość opłat stałych, których wniesienie warunkuje rozpoznanie sprawy przez sąd. Koszty postępowania będą przedstawiały się następująco:

  1. 1000 zł od wniosku o podział majątku wspólnego po ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej, a w przypadku gdy wniosek zawiera zgodny projekt podziału majątku, to wówczas pobiera się opłatę stałą w kwocie 300 zł (art. 38 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz. U. z 2022 r., poz. 1125);
  2. 500 zł od wniosku o dział spadku, a jeżeli zawiera zgodny projekt tego działu, to wówczas pobiera się opłatę w wysokości 300 zł (art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz. U. z 2022 r., poz. 1125); natomiast w sytuacji gdy wniosek o dział spadku połączony jest ze zniesieniem współwłasności, to opłata wynosi 1000 zł, a w przypadku zgodnego projektu takiego działu 600 zł (art. 51 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych Dz. U. z 2022 r., poz. 1125).

Zatem, aby rozporządzić majątkiem spadkowym, muszą Państwo przeprowadzić postępowanie o dział spadku.

Przykłady

Zgoda na sprzedaż udziałów w gruntach

Pani Maria odziedziczyła po rodzicach udział w gruntach, które wspólnie z pięciorgiem rodzeństwa dziedziczyła. Część spadkobierców zdecydowała, że chce sprzedać swoje udziały, aby uzyskać środki finansowe na inne potrzeby. Pozostali spadkobiercy zgodzili się na sprzedaż i wspólnie złożyli wniosek do sądu o dział spadku. Sąd zatwierdził zgodny podział, co umożliwiło sprzedaż części gruntów, a uzyskane środki zostały podzielone proporcjonalnie do udziałów.

 

Konflikt dotyczący przyznania nieruchomości na wyłączność

Pan Tomasz po śmierci rodziców odziedziczył udziały w domu jednorodzinnym wraz z czworgiem rodzeństwa. Chciał przejąć nieruchomość na wyłączność i spłacić pozostałych spadkobierców. Jedno z rodzeństwa nie zgadzało się jednak na takie rozwiązanie. W efekcie pan Tomasz złożył do sądu wniosek o dział spadku, domagając się przyznania domu na własność i ustalenia wysokości spłat. Sąd, biorąc pod uwagę interesy wszystkich spadkobierców, zatwierdził wniosek i określił kwotę, którą pan Tomasz miał wypłacić pozostałym.

 

Podział nieruchomości i majątku wspólnego rodziców

Pani Anna wraz z trójką rodzeństwa odziedziczyła gospodarstwo rolne po zmarłych rodzicach. Rodzice posiadali wspólność majątkową małżeńską, a w skład spadku wchodziły także maszyny rolnicze oraz środki na koncie bankowym. Pani Anna złożyła wniosek o dział spadku, wskazując, że rodzice posiadali wspólny majątek. Sąd najpierw ustalił, że każdy z rodziców posiadał równe udziały, a następnie dokonał podziału całego majątku pomiędzy spadkobierców. Część gospodarstwa została sprzedana, a pozostała część wraz z maszynami została przyznana jednemu z braci z obowiązkiem spłaty pozostałych.

Podsumowanie

Podział majątku po zmarłych rodzicach wymaga przeprowadzenia postępowania o dział spadku, które pozwala na zniesienie współwłasności i swobodne rozporządzanie poszczególnymi elementami spadku. Może to obejmować sprzedaż udziałów, przyznanie nieruchomości jednemu ze spadkobierców lub podział środków uzyskanych ze sprzedaży. Kluczowe jest porozumienie pomiędzy spadkobiercami lub uzyskanie orzeczenia sądu, które określi sposób podziału majątku.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych lub chcesz uzyskać indywidualną poradę prawną, opisz swój problem w formularzu pod artykułem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Przykłady

Pan Jan i jego siostra Maria otrzymali po śmierci rodziców majątek, który obejmował dom rodzinny oraz dwa pola uprawne. Jan chciał zatrzymać dom i przeprowadzić jego remont, podczas gdy Maria była zainteresowana sprzedażą jednego z pól. W takiej sytuacji rodzeństwo zdecydowało się wystąpić do sądu z wnioskiem o dział spadku, aby formalnie podzielić majątek. Maria uzyskała pole, które sprzedała, a Jan otrzymał dom na własność, z obowiązkiem spłaty na rzecz siostry.


Pani Anna i jej trójka rodzeństwa odziedziczyli duży, rodzinny dom oraz kilka mniejszych działek budowlanych po swoich zmarłych rodzicach. Chociaż cała czwórka miała równe udziały w majątku, tylko Pani Anna była zainteresowana zatrzymaniem domu, ponieważ mieszkała w nim z własną rodziną. Rodzeństwo postanowiło wspólnie sprzedać działki budowlane, aby pokryć koszty podziału spadku i umożliwić Pani Annie nabycie pełnej własności domu.


Po śmierci swoich rodziców, Tomasz i jego brat Piotr stali się współwłaścicielami dużej nieruchomości rolnej oraz domu letniskowego. Tomasz chciał zająć się rozwijaniem działalności agroturystycznej na działce, podczas gdy Piotr nie miał takiego zainteresowania i wolałby sprzedać swoją część. Rodzeństwo udało się do notariusza, aby zawrzeć umowę o dział spadku, przyznając Tomaszowi całą nieruchomość z obowiązkiem spłaty części udziałów na rzecz brata, co umożliwiło Piotrowi zrealizowanie swoich planów finansowych.

Podsumowanie

Podział majątku po zmarłych rodzicach wymaga formalnego postępowania o dział spadku, aby precyzyjnie określić, które składniki majątku przypadają poszczególnym spadkobiercom. Współwłaściciele mogą podzielić majątek na podstawie zgodnej umowy lub poprzez orzeczenie sądu. Ważne jest uwzględnienie wartości poszczególnych składników i uzgodnienie sposobu rozporządzenia majątkiem, co pozwoli na jego sprzedaż, zatrzymanie lub przekazanie spadkobiercom zgodnie z ich wolą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online i pomoc w sporządzaniu pism – opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my zajmiemy się resztą. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zapytaj prawnika ›
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
NAJNOWSZE
POLECAMY
POPULARNE W DZIALE
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »