Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Brat uznany za zmarłego odnalazł się po latach, co z decyzją sądu o podziale spadku?

• Data: 2024-12-10 • Autor: Marek Gola

Moje pytanie dotyczy sytuacji, w której odbyło się postępowanie spadkowe po moim zmarłym ojcu. Ponieważ z moim uprawnionym do dziedziczenia bratem nie było kontaktu od ponad dwudziestu lat i nie przynosiły rezultatu próby odnalezienia go, został przez sąd uznany za zmarłego. W postępowaniu spadkowym część spadku, która przypadłaby bratu przejęły córki brata, czyli wnuczki zmarłego. Niedawno mój brat się odnalazł za granicą i toczy się postępowanie o uchylenie postanowienia o uznaniu go za zmarłego. Co w takiej sytuacji ze spadkiem? Czy decyzja sądu o przydzieleniu spadku córkom staje się nieważna? Dodam, że córki brata są osobami dorosłymi i wrogo nastawionymi do swojego ojca (czyli mojego brata) i do całej naszej rodziny. Córki odziedziczyły w spadku część nieruchomości, czyli są jej współwłaścicielami, ale nie mieszkają w niej. Czy aby odzyskać swoją część, brat musiałby zwrócić się do sądu, czy jest to jakoś uregulowane? Przeczytałem, że w takiej sytuacji można żądać wydania spadku, ale czy to żądanie ma się odbyć przez sąd?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brat uznany za zmarłego odnalazł się po latach, co z decyzją sądu o podziale spadku?

Sprawy spadkowe

W pierwszej kolejności podnieść należy, iż w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku nic nie zadzieje się z urzędu. Tym samym nie można w żaden sposób uznać, że Pański brat zostanie do spadku włączony niejako z urzędu. Niemniej mając na uwadze fakt, iż jego córki weszły w jego miejsce do spadku, na Pana miejscu wstrzymałbym się z jakimkolwiek postępowaniem zmierzającym do zbycia składników majątku spadkowego, bowiem późniejsza zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku może mieć decydujące znaczenie dla ewentualnych roszczeń brata wobec Pana i jego dzieci.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Działania brata

Oczywiście na ten moment jest Pan w dobrej wierze co do samej treści postanowienia, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że jednocześnie wie Pan o tym, że brat żyje, co z kolei powoduje, że każde Państwa działanie może zostać podważone. Brat, by chronić swoje interesy, musi jednak działać przez sąd.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Odnalezienie się po latach pracy za granicą
Pani Maria, po śmierci ojca, odziedziczyła część majątku wspólnie z siostrzeńcem, ponieważ jej brat Zbigniew był od wielu lat uznany za zmarłego. Brat niespodziewanie odnalazł się po 25 latach – mieszkał za granicą, nie wiedząc o uznaniu za zmarłego. Po powrocie do Polski musiał wystąpić do sądu o uchylenie decyzji o uznaniu go za zmarłego i jednocześnie złożyć pozew o przywrócenie swoich praw do spadku, co spotkało się z oporem siostrzeńca, który użytkował część odziedziczonego domu.

 

Konflikt rodzinny po uznaniu za zmarłego
Pan Tomasz zaginął w młodości, a po 30 latach został uznany za zmarłego. Jego dzieci, które przejęły spadek po dziadku, nie chciały uznać praw ojca po jego powrocie do Polski. Tomasz złożył do sądu wniosek o zmianę postanowienia spadkowego, jednak córki argumentowały, że jego zniknięcie pozbawiło je środków do życia w dzieciństwie. Sąd wziął pod uwagę zarówno formalności, jak i sytuację życiową, co doprowadziło do skomplikowanego procesu.

 

Podział spadku w cieniu emocji
Rodzina Kowalskich odziedziczyła dom po zmarłym dziadku. Syn zmarłego, pan Piotr, został uznany za zmarłego i jego miejsce w spadku zajęła jego córka, Ania. Po 20 latach Piotr powrócił z Kanady i wniósł sprawę o wydanie mu należnego majątku. Ania, która planowała sprzedaż nieruchomości, musiała wstrzymać swoje działania do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, co wywołało dodatkowe napięcia rodzinne.

Podsumowanie

Jeśli odnaleziony po latach brat, wcześniej uznany za zmarłego, chce odzyskać swoją część spadku, musi podjąć odpowiednie kroki prawne. Kluczowe jest uchylenie postanowienia sądu o uznaniu go za zmarłego oraz wystąpienie o wydanie należnego mu spadku. Proces ten odbywa się przed sądem i może wymagać zmiany wcześniejszych decyzji dotyczących podziału majątku. Aby poznać szczegóły postępowania, skonsultuj swoją sytuację z prawnikiem.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia prawnego w sprawie spadkowej lub przygotowania odpowiednich pism? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a my pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Marek Gola

O autorze: Marek Gola




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »