Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Brak pisemnego postanowienia w sprawie spadkowej, co zrobić?

• Data: 2024-07-25 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Dwa lata temu odbyła się rozprawa dotycząca stwierdzenia nabycia spadku. Do dzisiaj nie otrzymałam od sądu pisemnego postanowienia w tej sprawie spadkowej. Nie mogę zmienić wpisu w KW. Nie dostałam też od US żadnej informacji o podatku. Dowiedziałam się, że powinnam do urzędu zgłosić dziedziczenie w ciągu 6 miesięcy. Czy wysłanie postanowienia przez sąd do urzędu wyłącza ten obowiązek? Z czym powinnam się liczyć i jak zakończyć sprawę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Brak pisemnego postanowienia w sprawie spadkowej, co zrobić?

Postanowienie spadkowe

Sąd wysyła postanowienie spadkowe do urzędu skarbowego z urzędu. Ale nie wysyła postanowienia do stron. Samemu należy wystąpić o odpis postanowienia spadkowego.

Sąd wysyła odpis prawomocnego postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku tylko i wyłącznie na pisemny wniosek strony postępowania. Do wniosku należy dołączyć opłatę sądową w wysokości 6 zł (za jedną stronę postanowienia).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Sześć miesięcy na zgłoszenie dziedziczenia

Zgodnie z art. 17a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn co do zasady podatnicy podatku są obowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania.

Gdyby zgłosiła Pani spadek w ciągu 6 miesięcy byłaby Pani zwolniona z podatku – według prawa polskiego.

W zakresie nabycia spadku w Polsce w przypadku dziedziczenia nieruchomości położonych w Polsce zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy SD obligatoryjnie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy SD „podatkowi nie podlega nabycie własności rzeczy ruchomych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych podlegających wykonaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli w dniu nabycia ani nabywca, ani też spadkodawca nie byli obywatelami polskimi i nie mieli miejsca stałego pobytu lub siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku nabycia ruchomości istotne znaczenie ma to, czy spadkodawca lub spadkobierca byli obywatelami polskimi lub mieli miejsce stałego pobytu na terenie RP. Jeżeli choć w stosunku do jednej osoby warunek taki jest spełniony, to powstaje obowiązek podatkowy”.

Obecnie musi Pani:

  1. wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie odpisu postanowienia spadkowego,
  2. dokonać zgłoszenia w US – zapłacić podatek,
  3. złożyć wniosek do wydziału ksiąg wieczystych o WPIS właściciela.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

 

Sprawa Krystyny

Krystyna złożyła wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po swojej matce dwa lata temu. Do dziś nie otrzymała pisemnego postanowienia od sądu. Bez tego dokumentu nie może dokonać zmian w księdze wieczystej, co opóźnia sprzedaż odziedziczonego mieszkania. Krystyna dowiedziała się, że powinna była zgłosić nabycie spadku w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy, co zwolniłoby ją z obowiązku podatkowego. Teraz musi wystąpić do sądu o odpis postanowienia, zgłosić dziedziczenie w US i zapłacić podatek. Dopiero potem będzie mogła dokonać wpisu do KW i sprzedać mieszkanie.

 

Przypadek Jana

Jan odziedziczył po swoim ojcu dom na wsi. Sąd wydał ustne postanowienie, ale Jan nie wystąpił o jego pisemny odpis, sąd nie wysłał dokumentu do niego, a jedynie do urzędu skarbowego. Po roku, gdy chciał wynająć nieruchomość, okazało się, że nie może tego zrobić bez aktualizacji wpisu w księdze wieczystej. Musiał złożyć wniosek do sądu o odpis postanowienia, uiścić opłatę sądową, a następnie zgłosić nabycie spadku w US i zapłacić zaległy podatek, zanim mógł wynająć dom.

 

Historia Marii

Maria odziedziczyła po swojej ciotce kolekcję biżuterii. Nie otrzymała jednak pisemnego postanowienia z sądu, bo nie wiedziała, że musi o to wystąpić. Po kilku miesiącach od rozprawy dowiedziała się, że powinna zgłosić nabycie spadku w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy, aby uniknąć podatku. Teraz musi złożyć wniosek do sądu o odpis postanowienia, zgłosić dziedziczenie w US i zapłacić podatek od spadku. Dopiero wtedy będzie mogła legalnie sprzedać biżuterię.

Podsumowanie

 

Brak pisemnego postanowienia w sprawie spadkowej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak niemożność dokonania zmian w księdze wieczystej czy obowiązek zapłaty zaległego podatku. Aby uniknąć tych problemów, należy wystąpić do sądu o odpis postanowienia, zgłosić nabycie spadku w urzędzie skarbowym oraz uiścić wszelkie należności podatkowe. Regularne monitorowanie postępów sprawy i znajomość obowiązujących przepisów może znacznie ułatwić zakończenie procesu spadkowego.

Oferta porad prawnych

 

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, aby ułatwić Państwu sprawne przeprowadzenie postępowań spadkowych i innych spraw sądowych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać wsparcie w każdej sytuacji prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

rozwodowy.pl

Szukamy prawnika »